profilering van de opleiding en ver groting van de instroom; internationalisering van het onder wijs. Uit een in opdracht van de TU Delft door het NIPO verrichte enquête onder studenten kwam naar voren dat de beeldvorming van het vakgebied in het begin van de studie onvoldoende is en dat studenten meer tot wetenschappe lijk denken willen worden uitgedaagd. De visitatiecommissie beoordeelde Geodesie als een goede opleiding en benadrukte het belang ervan. Zij gaf echter ook enkele waardevolle aanbe velingen [3]: in het begin van de studie dient de oriëntatie op oplei ding en beroepspraktijk te worden versterkt; meer aandacht moet worden be steed aan de samenhang tussen de vakken; al vroeg in de studie zou multidis ciplinair projectonderwijs moeten worden geïntroduceerd; de twee eindstudierichtingen Geo metrie en Geoinformatie bieden on voldoende een herkenbare visie op het toekomstige werkterrein; de opleiding zou vooral de relaties met de Civiele Techniek moeten aantrekken. In het voorjaar van 2000 kwam boven dien het zogenaamde Baklcenist-rap- Bachelor en master In juni 1999 hebben de ministers van onderwijs van negenentwintig Europese landen in de 'Verklaring van Bologna' de intentie uitgesproken het hoger onderwijs verder te harmoniseren. Door het Angelsaksische model van bachelor- en masteropleidingen in heel Europa te adopteren wil men de vergelijkbaarheid van opleidingen vergroten en de internationale erkenning van diploma's bevorderen. Voor Nederland betekent dit dat de universitaire studies zullen worden opgesplitst in een driejarige bachelor studie, gevolgd door een masteropleiding van één a twee jaar. Het vierjarige hbo leidt ook op tot een bachelorgraad, waarna eventueel nog een master kan volgen [5], Met de universitaire bachelor lijkt op het eerste gezicht het oude kandidaatsdiploma terug te keren. Het bachelor diploma kan echter ook toegang geven tot andere master opleidingen; een bachelor Geodesie, gevolgd door een master Bedrijfskunde; een bachelor Civiele Techniek, ge volgd door een master Geoinformatie; een in Nederland behaalde bachelor Geodesie die toegang geeft tot een master Geomatics in Ziirich. In potentie kan de Bologna- verklaring dus tot grote veranderingen in het hoger on derwijs gaan leiden. Er zijn masters en masters Met name rond de masteropleidingen is er nog veel on duidelijk. Zo mogen ook hbo-instellingen masteropleidin gen gaan aanbieden, maar de financiering daarvan is on gewis. Ook de onderlinge erkenning van bachelordiplo ma's als instroomniveau voor de masters moet nog in de praktijk blijken. Er verandert immers niet veel als elke masteropleiding slechts zijn eigen bachelors als instroom niveau accepteert. Verwacht wordt dat echter niet. Elke opleiding hoopt immers extra instroom voor zijn master- fase aan te trekken. Aangezien de totale studentenpopula tie niet groter wordt, kan dat tot gezonde concurrentie lei den. Het valt ook nog maar te bezien of er netto meer bui tenlandse instroom voor de masters kan worden aange trokken dan er reislustige Nederlandse bachelors naar het buitenland gaan. Bachelors en masters zijn er bovendien in soorten en maten. De driejarige universitaire en de vier jarige hbo-bachelor geven allebei toegang tot de master- fase. Vanzelfsprekend kan de hbo-bachelor ook gewoon uitstromen naar de beroepspraktijk. Voor wat betreft de universitaire bachelor is dat vooralsnog niet de bedoeling, maar de arbeidsmarkt zal uitmaken hoever je komt met zo'n driejarige opleiding. Men zou dan in een later sta dium alsnog een masteropleiding kunnen oppakken (life long learning). Masteropleidingen kunnen één, anderhalf of twee jaar zijn. De titels Bachelor/Master of Arts (BA/MA) en Science (BSc/MSc) zijn voor de universitaire afgestudeerden gere serveerd. Voor hbo-afgestudeerden moet nog titulatuur worden afgesproken. In het buitenland en bij bijvoorbeeld het ITC wordt naast de Master of Science ook wel de meer toepassingsgerichte Professional Master onderscheiden. Ondertussen wordt gesproken over topmasteropleidingen met een hoog wetenschappelijk niveau. Net als in Enge land en de VS zou bij sollicitaties straks de reputatie van de onderwijsinstelling waar de mastergraad is verkregen, weieens een grote rol kunnen gaan spelen. In eerste instantie heeft de TU Delft afgesproken alle be staande ingenieursopleidingen te herzien tot één bache lor- en één masteropleiding. Het is echter niet ondenkbaar dat op termijn het aantal bachelorstudies wordt beperkt tot enkele brede technisch-wetenschappelijke vooroplei dingen. Vooral bij de masteropleidingen kan (internatio nale) samenwerking tussen onderwijsinstellingen gaan ontstaan. De afdeling Geodesie doet bijvoorbeeld mee met het initiatief van Universiteit Utrecht, Landbouwuniversi teit Wageningen en ITC om een gezamenlijke master opleiding Geoinformation Management op te zetten. ir. F. Kenselaar en prof. dr. ir. M. G. Vosselman, afdeling Geodesie, TU Delft. GEODESIA 2001-10

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 7