Uitgangspunten voor de onderwijsvernieuwing V van geoinformatie Uit de verschillende evaluaties komen twee kernpunten naar voren waaraan de onderwijsvernieuwing aandacht zou moeten besteden. In de eerste plaats dient de beeldvorming te wor den verbeterd, zowel voor wat betreft de samenhang en het profiel van het studieprogramma zelf als het zicht op de beroepspraktijk. Het programma zal daarmee tevens wervender worden in de richting van potentiële studen ten. Dit hangt samen met de doelstel ling om de basisstudie om te vormen tot een meer afgerond bachelorpro gramma, met integratie en toepassing van de opgedane kennis. Ten tweede zou het programma meer aandacht moeten besteden aan competenties die belangrijk zijn voor afgestudeerde ingenieurs, zoals multidisciplinaire sa menwerking, communicatie en pro jectmatig werken. Ook zou het pro gramma studenten meer kunnen uit dagen tot onderzoek, discussie en ini tiatief. Deze punten gelden voor de studie als geheel, dus zowel de bache lor- als de masterfase. Naast de bache lor zullen dus ook de mastervarianten duidelijker worden geprofileerd rich ting een bepaalde werkkring en func tie. De gewenste competenties hoeven nog niet volledig te zijn bereikt na de bachelorfase. Voltooiing moet volgen in de masterfase. Bij de ontwikkeling van het nieuwe bachelorprogramma is op drie manie ren ingesprongen op bovenstaande doelstellingen: door de invoering van projectonderwijs, door het geo-informa- tieproces als rode draad voor het curri culum te nemen en door een completer studieprogramma aan te bieden. Projectonderwijs Een aantal van de bovengenoemde competenties kan moeilijk worden be reikt met klassieke onderwijsvormen als hoorcollege en practicum. Het programma kende al het Derdejaars Project waarin studenten groepsgewijs een breed praktijkvraagstuk aanpak ten. In het bachelorprogramma wordt projectonderwijs veel omvangrijker en systematischer als onderwijsvorm in gevoerd. Verderop in dit artikel wordt het projectonderwijs meer in detail be schreven. Geoinformatieproces als rode draad De studie Geodesie moet worden beschouwd als een kleine specialisatie naast grote ingenieursopleidingen als Civiele Techniek, Werktuigbouwkunde of Elektrotechniek. Tege lijkertijd omspant het programma een breed spectrum, van Fysische Geodesie tot Grondbeleid. Deze brede basis wordt door veel afgestudeerden gewaardeerd en is in de bachelor studie overeind gebleven. In de richting van de instroom werd deze breedte van het studieprogramma ook als wer- vingspunt gebruikt ('een bètastudie met een vleugje alfa'). Dezelfde breedte maakt het echter lastig om potentiële studenten de samenhang van het programma duidelijk te maken. Het volstaat niet meer een opsomming te geven van alle leuke onderwerpen tussen herinrichting van een stads wijk en nauwkeurige bepaling van het aardse zwaarte- krachtsveld. De huidige vwo-leerling wil een helder plaatje: wat is de kern van het studieprogramma en waar sta ik na afloop. Voor de meeste afgestudeerden is het nut van de breedte en de samenhang van het programma wel duide lijk, zelfs al werken ze vrijwel altijd op een deelterrein. Door de 'rode draad' in de studie expliciet te benoemen en het programma hierop in te richten hoopt de afdeling (potentiële) studenten meer houvast te bieden. Fig. 1. Het geoinformatie proces als rode draad. Georeferencing Geometrische infrastructuur Inwinning Verwerking Opslag Analyse Presentatie Gebruik Organisatie Geoinformatie Regelgeving y infrastructuur Als naam voor de rode draad is het geoinformatieproces ge kozen (fig. 1). Het geoinformatieproces omvat alle aspecten van de inwinning tot het gebruik van geoinformatie. Eén uiteinde van de rode draad wordt gevormd door het geome trisch fundament onder de geoinformatie, het andere uit einde door de organisatie en regelgeving rond geoinforma tie. De geodetische vakken in het bachelorprogramma heb ben elk een plaats in het geoinformatieproces. Integratie van verschillende aspecten uit het geoinformatieproces komt tot stand in de projecten. Geodesie is niet de enige studie die zich bezighoudt met geoinformatie. Misschien is ze wel de enige die aandacht besteedt aan het héle geoinformatieproces, waarin zowel de geometrische als de geoinfonnatie-infrastructuur is om vat. Andere opleidingen concentreren zich voornamelijk op één of meer deelaspecten van het proces, of benaderen de geoinformatie vanuit hun eigen toepassingsdomein. Ter on- GEODESIA 2001-10

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 9