Resultaten enquête 'Geo-informatie bij gemeenten' Het uitvoeren van de gemeente-enquête was de grootste klus bij het tot stand brengen van dit thema nummer. Na de verzending is er een spannend moment: komen er antwoorden binnen van de aangeschreven afdelingshoofden Geo-Informatie? Maar toen na een week de eerste stroom binnenkwam, waren we een stuk geruster over dit hele avontuur. De uiteindelijke respons van tweehonderd enquêtes (40%) was goed nieuws, want die leverde heel veel informatie op voor dit themanummer. Het vele werk om alle gegevens te verwerken werd daarbij voor lief genomen. Producten J5* Respons per provincie Diversiteit troef! Fig. 1. De antwoorden op deze vragen wor den hierna gepresenteerd. Dat het in vullen van het vragenformulier niet al tijd meeviel en dat niet iedereen de aanpak en de gestelde vragen even ge slaagd vond, blijkt uit de kleine bloem lezing van reacties die de enquête op riep (zie kader). Gemeentelijke geodeten vervaardigen een breed scala aan producten. Er is geen gemeente die zich tot één pro duct beperkt, en een aantal van meer dan zes verschillende producten is de norm, met een gemiddelde van acht (tabel 1). In de enquête hebben wij van twaalf producten gevraagd of de be treffende gemeente deze nu in huis heeft en verwacht deze over vijf jaar nog in huis te hebben. De grafiek 'Pro ducten in de gemeente' (fig. 3) geeft de antwoorden weer. Het meest populai re product is 'Kadastrale Gegevens' (aanwezig bij 97% van de gemeenten). Maar ook betrokkenheid bij grond- transacties en kadastrale aanwijs, en het in huis hebben van de GBKN scoren boven de 80%. Luchtfoto's daarentegen zijn nog maar bij de helft van de ge meenten beschikbaar. Uit de antwoorden blijkt dat veel ge meenten zich zowel met het landmeet kundige (uitvoerende) werk bezighou den - zoals meten, rekenen en tekenen - als met vastgoedinformatie, het er voor zorgen dat de gemeente kan be schikken over de benodigde geo-infor matie - zoals GBKN en kadastrale ge- Fig. 2. De respons was niet alleen groot, maar ook voldoende gespreid over de verschillende provincies, en over grote en kleine gemeenten. Het kaartje en de grafiek (fig. 1 en 2) geven hier wat meer inzicht in. De vragen in de enquête betroffen de producten die de gemeenten in huis hebben, de hulpmiddelen die hiervoor worden gebruikt, het aantal medewerkers dat voor het werk wordt ingezet en waar in de gemeentelijke organisatie het werk plaatsvindt. Irwin van Hunen, redacteur. Percentage respons naar inwonersklasse fy S<P' r?' 1 >P' jgenquete Ingevuld geen cnquete ingevuld aantal gemeenten per provincie <40% GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 12