Bloemlezing van de opmerkingc op de vragenlijst gevens. Dat veel gemeentelijke afdelin gen en functionarissen zich nog land meten, respectievelijk landmeter noe men, zal deels wel worden veroorzaakt door de traditie en deels door de wor steling die we in het hele vakgebied hebben met onze naamgeving. De keu ze om in dit themanummer zoveel mo gelijk gebruik te maken van de term 'geo-informatie' is dan ook een com promis dat discussie kan oproepen. Tabel l. Aantal geodetische producten dat door een gemeente wordt geleverd. Producten in de gemeente over 5 i nu GBKN kadastrale gegevens kadastrale balie maatvoering grondslag peilmerken hoogtemetingen luchtfoto analoog luchtfoto digitaal grondtransacties kadastrale aanwijs kleinschalige basiskaarten thematische kaarten Als we kijken naar verwachte veran deringen in het productaanbod in de komende vijf jaar, dan ontstaat het volgende beeld (zie de grafiek 'Toe name/afname per product', fig. 4). Ge middeld verwachten de gemeenten dat zij een breder scala aan producten gaan bieden, van gemiddeld acht pro ducten nu naar gemiddeld negen pro ducten over vijfjaar. De producten die Fig. 3. aantal producten percentage gemeenten nu over 5 jaar 1 tot 3 7% 5% 4 tot 6 18% 13% 7 tot 9 31% 26% 10 tot 12 44% 56% gemiddeld aantal producten 8 9 duidelijk in de lift zitten, zijn de digitale luchtfoto, de kadastrale balie bij de gemeente (goed nieuws voor burger en Kadaster) en kleinschalige kaarten/themakaarten. Het enige product dat duidelijk op zijn retour is, is de analoge luchtfoto. Maar dat is logisch, als je constateert dat de digi tale versie een grote vlucht gaat nemen. Toename/afname per product Fig. 4. GBKN gegevens rale balie itvoering ilmerke netingen kadas indslag hoogte [luchtfoto analoog 0 digitaal bnsacties 1 aanwijs skaarten kaarten luchtfot grond tr kadastral halige bas hematische afname Tenslotte bleek dat veel gemeenten in de uitvoering van hun werk creatiever zijn en vaak veel verder gaan dan de re dactie in de voorbereiding had kunnen vermoeden. Er werd "Bij de vragen heb ik de indruk dat het enge begrip 'landmeten' de boventoon voert. Ik verwacht dat alle gemeentelijke diensten van 'meten' juist naar Informatievoorziening gaan. Meten wordt daarbinnen een vorm van informatievoorziening." "Te veel tijd kost deze enquête. Voor deze enquête moetje diverse discipli nes van de organisatie inschakelen voor informatie." "Lokale kennis en fungeren als vraagbaak wordt tot op heden nog steeds gezien als goedkoop. Of dat in de toekomst zo blijft, is nog de vraag." "Ik zie dat een fors deel van mijn team Geo-Informatie zich toespitst op GIS. Dit deel vind ik onderbelicht in uw enquête." "De belangrijke positie die vast goedinformatie heeft (of moet verove ren), is volgens mij vooral een kwestie van het aanbieden van de juiste infor matie aan verschillende organisatie onderdelen. Het zwaartepunt van een afdeling 'vastgoedinfo' zal niet zozeer liggen op het inwinningstechnische, maar op het organisatorische vlak." "In principe moet alle bij de over heden aanwezige geografische infor matie gratis worden verstrekt aan an dere overheden. Dit voorkomt onder andere onnodig rondpompen van geld en werkt uiteindelijk kostenbe sparend voor de overheid als geheel." "Sinds 1998 wordt er binnen de ge meente niet meer over 'landmeten' gepraat. Er bestaat een cluster Geo-In- formatie. Een afdeling Landmeten is naar onze mening een achterhaald begrip." "De werkzaamheden op het gebied van de vastgoedinformatie (ontwikke ling) worden steeds groter. Het 'land meetkundig werk' wordt minder." "Belangrijk is dat een afdeling Geo- Informatie een voortrekkersrol speelt bij de integratie van gegevensbron nen en automatisering van GIS en CAD. Dit kan Informatievoorziening niet." GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 13