een afname van het aantal lbo-ers van 16% (40 mede werkers); een toename van het aantal mbo-ers van 5%, hbo-ers van 8% en academici van 10% (respectievelijk 55, 45 en 7 medewerkers). Het totaal duidt op een verzwaring van de functies bij de ge meenten. Waar de gemeenten deze nieuwe medewerkers vandaan gaan halen, is nog een vraag, gezien de ontwikke lingen bij de opleidingsinstituten. Want naast deze groei moeten er jaarlijks nog heel wat medewerkers vervangen worden die met pensioen gaan of een ander vak of een andere werkgever kiezen. Organisatie "Waar zitten we en waar gaan we naartoe?", zo zou de cen trale vraag in dit hoofdstuk kunnen worden samengevat. Gemeentelijke geodeten vinden we bij alle diensten en sec toren die bij een gemeente kunnen voorkomen, zelfs bij de secretarie, al is dat slechts eenmaal. Er wordt overigens wel verwacht dat er de komende jaren best wat verschuivingen optreden. Fig. 9 en tabel 5 geven een overzicht binnen welk organisatieonderdeel zich het geodetisch werk thans af speelt, en de verwachte plaats over vijf jaar. De meeste geodeten vinden we bij de sectoren die zich bezighouden met inrichting en beheer van de openbare ruimte: Stads ontwikkeling, Ruimtelijke Ordening, Grondzaken, Ge meentewerken, Beheer Buitenruimte, of een selectie of combinatie van deze in een sector met een andere naam. Bij elkaar vindt momenteel 64% van het geodetisch werk daar plaats. Als we alleen de gemeenten beschouwen die geo deten in dienst hebben, zelfs 80%. De overige geodeten wer ken bij een organisatieonderdeel Informatie Voorziening, Facilitaire Zaken, Belastingen, Secretarie, Milieu, enzo voort. Men weet blijkbaar niet goed waar men de geodeet moet plaatsen. Een mogelijke verklaring wil ik hier wel poneren: de gemeentelijke geodeet werkt met en voor iedereen, dwars door de hele organisatie. Een harde 1-op-l koppeling met een groter vakgebied (in aantallen mede werkers) is daardoor niet te leggen. Interessant vind ik de verschuiving die men verwacht: een duidelijke toename van het aantal gemeenten waar geode sie een onderdeel wordt van (met name) Informatievoorzie ning. Een resultaat op deze vraag dat goed te rijmen is met de resultaten op de stelling uit de enquête daarover (zie het volgende hoofdstuk). Deze toename bij Informatievoorzie ning gaat 'ten koste' van het aantal geodeten bij de afdelingen die in de openbare ruimte werken. Fig. 9. Tabel 5. Plaats in de gemeentelijke organisatie (zie ook fig. 9). Stellingen Door het voorleggen van twaalf stellin gen is geprobeerd inzicht te krijgen in de opvattingen die heersen over een aantal aspecten van de gemeentelijke, geodetische organisatie. De stellingen waren - bewust- niet allemaal even sub tiel geformuleerd, soms zelfs provoce rend, en leidden dan ook tot commen taar: "de stellingen zijn afhankelijk van te veel factoren om daar een eenduidig antwoord op te geven", "helemaal eens met stelling 4", "stelling 3 en 4 is on zin" en "de stellingen gaan alleen over het maatvoeringsdeel van het vakge bied, 25% van ons werk". Toch zijn de stellingen het meest ingevuld van alle onderdelen van de enquête! De stellin gen worden hier niet behandeld in de volgorde zoals ze in de enquête ston den, maar geclusterd rond drie vragen. Moet geodetisch werk door de gemeen te worden uitgevoerd? 1. Landmeten is geen kerntaak van de ge meente en moet extern worden geplaatst (geprivatiseerd). 2. De voor de gemeente benodigde kwaliteit van geo-dienstverlening, met name de snelheid, kan alleen door een eigen afde ling worden verzorgd. 3. Zonder lokale kennis (eigen landmeet kundige mensen) kan de gemeente geen stedenbouwkundige projecten uitvoeren. Plaats van de geodeet in de gemeentelijke organisatie 80% 20% 0% Overige Extern geplaatst I Opgeheven Uitbesteding Informatievoorziening Facilitaire zaken Financien Belastingen B Gemeentewerken Stadsbeheer Beheer Buitenruimte Grondzaken Grondgebiedszaken SO/GZ SO Stedenbouw RO Sector Dienst nu over vijfjaar Afdelingen werkzaam in inrichting en beheer van de openbare ruimte (Stadsontwikkeling, Ruimtelijke Ordening, Grondzaken, Gemeentewerken, Beheer Buitenruimte) 64% 54% Financiën Belastingen 2% 1% Informatievoorziening Facilitaire zaken 5% 14% Extern geplaatst Opgeheven Uitbesteding 27% 27% Overige 2% 4% over 5 jaar GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 16