Diversiteit troef? Summary een onduidelijk antwoord. De meesten houden dit in het midden, en het aantal stellige antwoorden hierop is vrij klein. De ja's en nee's houden elkaar ongeveer in evenwicht. En als men dan toch zo bezig is met de financiële kant, be tekent dit dat de gemeente-geodeten geldwolven zijn, die bedrijlje spelen met hun overheidsafdeling? Blijkbaar voor een groot deel wel, want ruim 40% is van mening dat pro ducten tegen zo hoog mogelijke tarieven vermarkt moeten worden, tegenover 30% die er een tegenovergestelde me ning op nahoudt. Waar horen de geodeten thuis in de organisatie en welke rol hoort daarbij? 9. Landmeten is informatiebeheer en -verstrekkingen zou dus een onderdeel van Informatievoorziening moeten zijn. 10. Landmeten is dienstverlening en zou dus een onderdeel van de Facilitaire Dienst moeten zijn, net als Interne Zaken. 11. Landmeten is ingenieurswerk en is geen beleidsmatige activi teit. 12. Landmeten moet vanaf het begin van een project de volledige en exclusieve regie over het ruimtegebruik voeren. Naast de zakelijke inventarisatie waar men zich bevindt in de organisatie en wat daar gaat veranderen, is hier gevraagd welke mening men heeft over de verschuiving van een har de, technische afdeling naar een centrale, ondersteunende plaats in de organisatie. Nou, naar de Facilitaire Dienst, sa men in een organisatieonderdeel met Interne Zaken en de postkamer, wil men liever niet; 75% procent zit daar blijk baar niet op te wachten. Heel wat populairder is de afdeling Landmeten is informatiebeheer en -verstrekking en zou een onderdeel van Informatievoorziening moeten zijn Landmeten is dienstverlening en zou dus een onderdeel van de facilitaire dienst moeten zijn, net als Interne Zaken Stelling 10. Stelling 9. Landmeten is ingenieurswerk en geen beleidsmatige activiteit Landmeten moet vanaf het begin van een project de volledige en exclusieve regie over het ruimtegebruik voeren Stelling 12. Stelling 11 Informatievoorziening. De helft van de respondenten ziet het wel zitten om een plaatsje te krijgen in die hoek van de organisatie. De GIS- en datadistribu- tie-aspecten van ons vakgebied krijgen steeds meer aandacht. De stelling dat landmeten alleen ingenieurswerk is, krijgt weinig bijval: 65% is het daar uit gesproken mee oneens. Dat discussie over de aard en inhoud van het geode tisch werk bij de gemeente (landmeet kundig ingenieurswerk versus distri butie van vastgoeddata) sterk leeft, blijkt ook uit de spontane reacties die juist over dit onderwerp werden gege ven. De stelling dat de geodeet meer moet doen dan data beheren en land meetkundige dienstverlening leveren, krijgt de handen (nog) niet op elkaar. Slechts een kleine groep vindt dat de geodeet zich breder moet inzetten in het grondbedrijfproces, en zich hard moet maken voor het beheren van de te benutten ruimte in dit proces. De titel van dit verhaal luidt 'Diversi teit troef!', en in de inleiding wordt stilgestaan bij de grote verschillen tus sen de 504 Nederlandse gemeenten. Na verwerking van alle resultaten van de ingestuurde vragenformulieren heb ben we toch een goed beeld gekregen en is een aantal grote lijnen zichtbaar geworden. Het zou interessant zijn om over vijf of tien jaar dit hele proces te herhalen om te zien wat er van alle verwachtingen is terechtgekomen. Diversity Reigns: the results of the questionnaire 'Geo-information in municipalities' Geodesia sent a questionnaire to all 504 Dutch municipalities. This resulted in 200 replies (40%). The article gives an analysis of the answers to 12 questions, clustered around the following subjects: geodetic pro ducts available at municipalities, geodetic equipment and tools, personnel aspects and organisation. Part of the questionnaire con tained twelve propositions, to which partici pants could agree or disagree. KEYWORDS surveying, municipalities, applications TREFWOORDEN landmeetkunde, gemeenten, praktijk GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 18