Kansen voor geodetische functie bij gemeenten Stand van zaken en ontwikkelingen Tendens en bedreigingen ten. De DKK is niet geschikt voor het reconstrueren van grenzen. De attributen aan de lijnen geven indicaties over de kwaliteit en de wijze van de inwinning. Het ge bruik van de DKK voor ver schillende taken wordt daardoor lastig en mijn ervaring is dat er zeer verschil lend mee wordt omgegaan. Ook hier blijkt dat expertise vereist is om niet voor onnodige verrassingen te komen staan. De laatste tijd wordt de DKK intensiever ingezet bij GIS-systemen, waarbij distributie en raadplegen op grote schaal van data binnen het ge meentehuis grote prioriteit hebben. Dit laatste wordt vooral ingegeven door de voortschrijdende techniek en het besef dat de gemeente zijn service naar de burger wil verbeteren (invloed van centraal beleid). Hierdoor groeit bij gemeenten het belang van geo- informatiesystemen. Het beheren en exploiteren van een GIS/raadpleeg/dis- tributiesysteem vergt ook andere ken nis en vaardigheden dan alleen land meten en beheer van basiskaarten. Hier is het vooral het samengaan met de ICT-functie. De gemeente is de grootste verkoper van grond in Nederland en geeft daar door relatief veel aanwijzingen aan de landmeetkundige van het Kadaster. De ervaring van het Kadaster is dat er grote diversiteit is met betrekking tot de kwaliteit en de deskundigheid van de aanwijzingen. Het overgrote deel is van behoorlijk gehalte, maar dit staat of valt met de landmeetkundige ach tergrond van de betrokken persoon. Enige juridische achtergrond is dan ook een duidelijk pre voor een juiste aanwijzing. Sinds een jaar of vijf heeft het Kadaster een marketingfunctie waarbij accountmanagement wordt ingezet voor de professionele klanten. Voor de klantgroep 'Gemeen ten en Waterschappen' ben ik account manager en daardoor in de omstandig heid de geodetische functie van de ge meenten in Noord-Brabant van nabij te observeren. In deze bij drage wil ik ingaan op za ken die ik heb waargeno men en die te maken heb ben met het Kadaster en de gemeenten. De belangrijk ste zijn het geven van aan wijzingen voor nieuwe grenzen en het gebruik van de Digitale Kadastrale Kaart (DKK). Om dit te optimaliseren doe ik een paar aanbevelingen. Een ander aspect is de Digitale Kadas trale Kaart (DKK). Het gebruik hiervan is de laatste jaren sterk aan het wijzi gen. In eerste instantie werd de DKK aangeschaft als ondergrond voor be stemmingsplannen of als digitale on dergrond binnen de afdeling Landme- Moderne organisaties leggen bevoegd heden en verantwoordelijkheden steeds lager in de organisatie. Hier komt bij dat waar vroeger een chef zelf de technische kennis moest bezitten, hij nu veel meer wordt geselecteerd op managementkwaliteiten. Hierdoor ontstaat steeds minder technische back-up voor de man in het veld. Grote gemeenten hebben over het al gemeen meer expertise in het land meten, terwijl bij de kleinere gemeen ten landmeten dikwijls een toegevoeg de functie is voor een civieltechnisch medewerker. Ook worden deze werk zaamheden frequenter uitbesteed aan GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 20