Neitraco Engineering bv Kansen! Toekomst ingenieursbureaus. Voor de imple mentatie van digitale distributiesyste men (GIS- en WEB-applicaties) worden meestal leveranciers benaderd, die ver volgens de hele implementatie begelei den. Mogelijke bedreiging is hierbij de afhankelijkheid. Al deze ontwikkelingen vormen in fei te een bedreiging voor de eerderge noemde geodetische functies bij ge meenten. Daar komt bij dat de in stroom van geodeten op alle niveaus verontrustend minder wordt, terwijl er nog vele nieuwe technische ontwik kelingen op het punt staan door te breken voor een bredere inzet, zoals de ontwikkeling van de digitale lucht fotocamera, de laseraltimetrie en het verder ontwikkelen van de real time GPS-metingen. Kennisoverdracht wordt hierdoor steeds belangrijker. Op verschillende vlakken zie je dat contacten ontstaan met andere ge meenten, waarbij ook de voordelen van samenwerken worden onderzocht. Ilc geef een paar voorbeelden. In Zuid- Limburg bestaat een initiatief op het gebied van samenwerken aan een distributiesysteem voor meerdere ge meenten (Parkstad). En in het zuiden van Brabant bestaat een situatie waar bij de functie landmeten van meerde re gemeenten plaatsvindt binnen een afdeling van één gemeente (de LM- groep). Samenwerken kan positief werken om beter te kunnen inspelen op nieuwe ontwikkelingen, zoals de norm-GBKN (Noord-Brabant en Lim burg) of het gezamenlijk laten vliegen voor onderleggerbeelden uit luchtfo to's. Samenwerken kan het probleem van de hoge investeringen verkleinen en in gezamenlijkheid zorgen dat er dichtbij meer expertise voorhanden is. Ik denk dat deze samenwerkings vormen heel ver kunnen worden door gevoerd. Elke gemeente heeft in wezen dezelfde taken. Weliswaar met situaties die voor elke gemeente uniek zijn, maar in hoofdlijnen wil men toch dezelfde kant op. Op dit moment zijn er initiatieven op het gebied van authentieke registraties, maar door het top-down karakter is er nog te wei nig directe aansluiting met de ge meenteambtenaar op lokaal niveau. Misschien is het ook beter als vanuit de gemeenten zelf meer initiatieven wor den genomen, rekening houdend met landelijke ontwikkelingen. De conclusie die ik trek ligt niet direct in het verlengde van de geodesie, maar is wel in het belang van het voortbe staan ervan. Door samenwerking en sa mentrekking van deze functies zullen er gemakkelijker volwaardige geodeti sche functies blijven bestaan in ge meenteland. Ook het Kadaster of liever de rechtszekerheid is daarbij gebaat en in de eerste plaats natuurlijk de bur ger die voor ieder van ons de 'finale' af nemer is. Neitraco Engineering bv is een ingenieurs-, teken-, advies- en detacherings bureau met de vakgerichte afdelingen CCB en WTB. Wij maken deel uit van de Neitraco Croep met vestigingen in Amsterdam, Bunnik, Best, Eindhoven, Weert, Almelo, Roosendaal en Antwerpen. Ons werkterrein omvat: Landmeetkunde Maatvoering Ondergrondse Infrastructuur/Leidingenregistratie Telecom CWW-sector Detachering op locatie bij de opdrachtgever behoort eveneens tot de mogelijkheden. Onze klantenkring bestaat uit: Nuts- en Telecombedrijven Rijks-, Procinciale- en Gemeentelijke Overheden Industrieën Projectontwikkelaars en Architecten Aannemers in de Bouw en GWW Waterschappen en Polderdistricten Neitraco Engineering bv afdeling CCB Hoofdkantoor: Postbus 162, 3980 CD Bunnik, Regulierenring 1, 3981 LA Bunnik Tel. (030) 656 46 64 Fax (030) 656 33 94 E-mail eng@neitraco.nl Regiokantoor Eindhoven: Tongelresestraat 288, 561 3 DV Eindhoven Tel. (040) 245 50 06 Fax (040) 244 18 09 E-mail eng@eindhoven.neitraco.nl Regiokantoor Almelo: Twentelaan 5, 7609 RE Almelo Tel. (0546) 45 84 58 Fax (0546) 45 84 60 E-mail eng@almelo.neitraco.nl Voor actuele vacatures: www.neitraco.nl/CCB GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 21