Gemeenten en de GBKN In mijn functie van directeur-secre- met name op het gebied van GIS en taris van het Landelijk Samenwer- geo-infonnatievoorziening. Dat is een kingsverband GBKN heb ik veel con- rol die naar mijn mening ook veel tacten met gemeenten. Ik ervaar daar- beter past bij dit soort afdelingen. Van bij dat ze verschillende rollen/posities uit de kennis van de werkprocessen in het GBKN-werk- binnen de gemeen- veld innemen. ten is een advise- rende rol over het Allereerst is er de gebruik en de toe- groep die al van Landelijk passing van geo- oudsher in hun informatie en de basiskaarten IS IV I wijze van infor- voorzag en die V J II I matievoorziening vanaf het begin een veel stabielere van de vervaardi- basis om vanuit te ging van de GBKN zelf dit product voor werken, dan een basis die uit het eigen rekening en risico heeft vervaar- uitvoerende werk moet voortkomen, digd. Dit is een groep van ongeveer Deze laatste is sterk afhankelijk van de vijftig gemeenten. Deze groep werd in projecten (nieuwbouw, aanleg nieuwe het verleden ook wel aangeduid met infrastructuur e.d.) die binnen een ge- de term Zelf Registrerende Gemeenten meente spelen, en dus ook conjunc- (ZRG). Dan is er een groep die een eigen tuurgevoelig. Ook politiek/bestuurlijk landmeetkundige of geo-informatie af- is deze rol niet populair: dikwijls deling heeft en die het uitvoerende wordt door bestuurders geredeneerd werk in de bijhouding van de GBKN vanuit de filosofie om op het uitvoe- voor zijn rekening neemt, in opdracht rende werk het vrijemarktprincipe los van een Regionaal Samenwerkingsver- te laten (private marktwerking). Aan band. Deze groep wordt ook de overheid wordt dan over- wel aangeduid met de term Slljii gelaten om de directievoe- Zelf Metende Gemeenten. rende of regiefunctie in te De GBKN is in deze gemeen- nemen, ten in samenwerking met een aantal partijen vervaar- Bij een aantal grote gemeen- digd en is dus gemeenschap- I ten heeft de geschetste ver- pelijk eigendom. En als laat- andering in positie of rol ste groep, de gemeenten die alleen de zich al voorgedaan. Toch zijn er tal van rol van afnemer of gebruiker van de gemeenten die deze slag nog moeten GBKN hebben. maken. Naar mijn idee krijgen deze het de komende jaren moeilijk, met Als ontwikkeling hierin zie ik dat het name omdat gekwalificeerd personeel voor de gemeenten die zelf uitvoerend voor GIS en advisering moeizaam te werk doen, steeds moeilijker wordt krijgen is. Juist vanuit het overheidsbe- om de toets qua marktconformiteit te leid, zoals OL2000 en e-government, doorstaan. De vergoedingen die name- worden aan het organiseren van de in- lijk vanuit de deelnemers/samenwer- formatievoorziening de komende ja- kingsverbanden worden betaald voor ren hoge eisen gesteld. Een prima uit- de werkzaamheden, zijn afgestemd op gangspositie om zich als afdeling Geo- de marktprijzen. Door de grote concur- Informatie hiermee te profileren, rentie zijn de tarieven voor uitvoerend maar dan moet wel het juiste perso- werk zeer scherp. Hierdoor ontstaat neel voorhanden zijn. Er zijn gelukkig een verschuiving in karakter van de al tal van voorbeelden te vinden van landmeetkundige of geo-informatie gemeenten die hun 'zaakjes' goed voor afdelingen bij gemeenten van uitvoe- elkaar hebben. Mogelijk dat deze let- rend naar adviserend of faciliterend, terlijk als voorbeeld kunnen dienen "aiss 236 244 t/m itoi 238 246 voor hun collega's die nog niet zover zijn. Het wiel hoeft per slot van reke ning niet elke keer opnieuw te worden uitgevonden. Voor wat betreft het GBKN-werkveld is het een goede ontwikkeling dat ook de ZRG's bezig zijn om tot een vorm van samenwerking te komen in het kader van de verkoop en distributie van de GBKN. Hierdoor zal het voor de markt/afnemers op termijn eenvoudi ger worden om op een centrale plaats de GBKN af te nemen. Voor de gemeen ten betekent dit dat zij zich kunnen concentreren op hun taak van be standsbeheerder en kwaliteitsbewa ker, en dus ook hier uitvoerend werk kunnen overlaten aan anderen. GEODESIA 2001-1 1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 22