Werken aan de gemeentelijke vastgoedinformatiehub Met regelmaat moeten de ge meenten flink tegenwicht bie den aan berichten over het vervagen van de traditionele gemeen tegrenzen door de opmars van de com puter in het openbaar bestuur. Het or ganiseren met hulp van computers gaat immers niet over de compu ters zelf, maar over de vele ma nieren waarop de ze apparaten kun nen worden inge zet. Letterkunde gaat ook niet over pen en papier, maar over gedachten die aan het papier wor den toevertrouwd. Pen en papier dwin gen evenmin tot het schrijven van exact dezelfde tekst. Het idee dat com puters de traditionele gemeentegren zen doen vervagen, is ook op dit foute uitgangspunt gebaseerd. De computer dwingt niet tot centralisatie of decen tralisatie, tot afscherming of open baarmaking, tot gratis verstrekken of in rekening brengen, tot actieve of pas sieve dienstverlening en zeker niet tot het opheffen van traditionele gemeen tegrenzen. De computer kan dit soort processen desgewenst slechts onder steunen. Het bepalen van de onder steunende rol van de computer in ge meentelijke processen en het tegen wicht bieden aan bovengenoemde be richten lopen als een rode draad door het werk van wat wij hier gemakshalve de 'gemeentegeodeet' noemen. Informatietechnologie tast dus de ge meentegrenzen niet aan, maar heeft onder andere wel gevolgen voor de ge meentelijke vastgoedinformatievoor ziening. Vastgoedinformatie bestaat enerzijds uit administratieve en ander zijds uit geometrische informatie. De ze twee groepen zijn niet alleen ieder voor zich, maar juist in hun onderlin ge samenhang uiterst complex, om vangrijk en buitengewoon gevarieerd. Daarnaast is de veelheid aan onsamen hangende interbestuurlijke informa tierelaties en gebrekkige regelgeving een complicerende factor. Het orde nen van de gemeentelijke vastgoedin formatiehuishouding is daardoor geen zaak van de gemeenten alleen. Van daar dat het ministerie van BZK vaak- gebruikte overheidsgegevens - waar onder gemeente lijke gegevens - wil vastleggen in authentieke regi straties. Dit zijn bij wet geregelde registraties waar van de overheid verplicht gebruik moet maken. Er wor den authentieke registraties voorzien voor publiekrechtelijke beperkingen, personen, gebouwen, adressen, rechts personen, kadaster en geometrie. De gemeenten zijn voor een belangrijk deel de bron van deze gegevens en zul len op dat terrein een wezenlijke rol moeten gaan vervullen. De gemeente geodeet vervult een belangrijke rol bij het opzetten en onderhouden van ge meentelijke authentieke registraties. Rond 1995 heeft zich binnen de ge meenten de kerntakendiscussie afge speeld. Een lastig vraagstuk en menig gemeentebestuurder heeft daarbij met een schuin oog naar de 'core business - discussie bij het bedrijfsleven gekeken. Maar kerntaken en core business zijn aparte grootheden. De core business dwingt een bedrijf tot onderzoek naai en de afzet van (nieuwe) producten zonder verplichtingen voor de consu ment. De relatie burger-gemeente is echter van andere aard. De gemeenten kunnen, zonder overleg met de bur gers, geen wezenlijke beslissingen ne men. De burgers kunnen zich daaren tegen ook niet aan de gemeenten ont trekken. Burgers en gemeenten zijn tot elkaar veroordeeld. De balans tus sen wat de gemeente doet en waar de burger zich aan moet houden, wordt gevonden in controle door de gemeen teraad. Gemeentelijke kerntaken zijn dus onvergelijkbaar met commerciële taken. Vandaar dat de kerntaken discussie ook niet heeft geleid tot het schrappen van vastgoedinformatie taken. Bestuurders beseffen dat vast goedinformatie nodig is voor het bepa len, uitvoeren en evalueren van beleid. Onderdeel van dat beleid is bijvoor beeld ook de dienstverlening aan de burger. De kerntakendiscussie heeft ook bevestigd dat juist vastgoedinfor matie een gemeentelijk bedrijfsmid del bij uitstek is geworden. De recente discussies over veiligheid, vergunning verlening en handhaving hebben dit besef extra versterkt. Het is nu aan de gemeentegeodeet om dit gemeentelijk bedrijfsmiddel verder vorm te geven. De gemeentelijke vastgoedinformatie zit duidelijk in de lift en daar komt voorlopig ook geen verandering in. Ge meentebesturen en hun managers la ten steeds vaker blijken dat er nu maar eens werk van moet worden gemaakt. Wie de recente ontwikkelingen rond de authentieke registraties volgt, weet dat er - met name op het terrein van de administratieve geodesie - veel werk door de gemeenten moet worden verzet. Werken aan het gemeentelijke vastgoedinformatieknooppunt - de ge meentelijke vastgoedinformatiehub - is een ware uitdaging voor de gemeen tegeodeet. In het geschil over de vraag of de ge meente wel een goede arbeidsplek is voor geodeten, is door ons aan de hand van enkele voorbeelden dus duidelijk partij gekozen. Met name voor hen die zich in de administratieve geodesie hebben gespecialiseerd, is de gemeen te een goede werkplek, maar personen met een dergelijke specifieke oplei ding zijn nauwelijks te vinden. Een echte administratief-geodetische op leiding ontbreekt ook op alle niveaus, terwijl het toch een vak apart blijkt te zijn. Door de bestuursacademies in Nederland wordt enigszins in de huidi ge behoefte voorzien met de cursus Gemeentelijke vastgoedinformatievoorzie ning, bestemd voor hen die in de ge meentelijke organisatie zijn doorge schoven naar leidinggevende functies in de (administratieve) geodesie. Deze cursus start overigens elk jaar in sep tember. Het is maar dat u het weet. R. B. M. ten Kroode, senior-beleidsmedewerker VNG, en mevr. L.M. Brouwer, voorzitter IOV-Drenthe. GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 24