IH wmm wmk Mv u Drie GBK's Je mag Eindhoven best een grote gemeente noemen: 200 000 inwoners, een oppervlakte van 8800 ha, en daar om ook een grote landmeetkundige dienst die haar naam heeft aangepast tot afdeling Geo-Informatie. De afdeling maakt deel uit van de Dienst Stedelijke Ontwikke ling en Beheer (DSOB) en wel van de sector Realisatie. Ons verhaal beperkt zich tot de afdeling Geo-Informatie, waar van de taak is het ondersteunen van de ontwikkeling van de stad en het beheer van de openbare ruimte door middel van een optimale geografische informatievoorziening. En dat is niet niks. Daar zijn momenteel achtentwintig mensen mee bezig, waarvan vijf ingehuurd. Theo Scheele, redacteur. Geo-Informatie Eindhoven en de drie GBK's Het hoofd van de afdeling, ir. Ron Nohlmans, vertelt hoe dat allemaal is georganiseerd. De afdeling bestaat uit twee teams: een team 'Landmeten' en een team 'Vastgoed en infobeheer'. Het eerste team neemt vooral de landmeet kundige activiteiten voor zijn rekening en kent functiebe namingen als landmeetkundig medewerker, landmeettech- nicus, landmeter/rekenaar en senior-landmeter. Bij het team vastgoed overheersen de benamingen bestandsmede werker, bestandsbeheerder, procesbeheerder en systeem technicus, maar ook landmeettechnicus. Beide teams wor den geleid door een teamleider die beiden volwaardige W» Afdelingshoofd ir. Ron Nohlmans voor het pronkstuk: de stadskaart van Eindhoven. 3b" landmeetkundigen zijn. Toen Ron on geveer vijfjaar geleden in deze functie in dienst kwam, was de gemiddelde leeftijd 49 jaar. Doordat onlangs wat jongere mensen werden aangenomen, liep het gemiddelde ineens terug tot rond de veertig jaar en kwamen er ook meer vrouwelijke medewerkers bij. Het verschil tussen beide teams zit in de taak. Het team Landmeten zorgt voor al het meetwerk dat buiten moet gebeuren: matenplans uitzetten, aan wijs van eigendomsgrenzen, peil- en rooilijnen aangeven bij nieuw- of ver bouw, topografische metingen uitvoe ren voor de verschillende topografi sche bestanden van de gemeente, de formatiemetingen en het onderhou den van een netwerk van grondslag- punten in RD en NAP. Het team Vastgoed en infobeheer is verantwoor delijk voor het inwinnen, beheren en ontsluiten van de ruimtelijke gege vens van de gemeente; dat zijn: groot schalige en kleinschalige topografi sche lijnenbestanden, objectbestan den, kadastrale bestanden, gemeente lijke eigendomsbestanden, WOZ-be- stand, beheerbestanden van onder andere weg-, riool- en groenbeheer, als mede een luchtfotobestand van de he le stad. De afgelopen vijfjaar heeft Ron heel wat zien veranderen, met name een verschuiving van landmeetkundig werk naar 'vastgoed'. Het totale werk is ook toegenomen, niet alleen door uitbreiding van bouwactiviteiten, maar vooral ook door meer overleg en inspraak waardoor plannen vaker moeten veranderen. Alles bij elkaar is er zo veel werk, dat sommige taken moeten blijven liggen omdat andere voorrang moeten krijgen. Een groot aantal, om niet te zeggen alle, topografische bestanden die aan de orde zijn bij de gemeente, zijn afge leid van de GBKE (Grootschalige Basis- kaart Eindhoven). Daarmee zijn de Eindhovenaren in het rijke bezit van drie GBK's, want er bestaan hier ook een GBKN-Brabant en een echte (norm)GBKN. De GBKE is omstreeks 1970 ontstaan uit een fotovlucht en be vat zo veel topografische informatie GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 26