Clustertaak GIS-vooruitzichten De taken van de cluster Geo-Info zijn onder meer: vervaar digen van matenplannen en het uitzetten van hoofdassen voor de uitvoering; uitzetten en controleren van bouw- lcavels; transactietekeningen maken bij voorgenomen ver koop van gemeentegrond; verzorgen van de kadastrale aan wijs; applicatiebeheer MicroStation, Arc-View en kadastrale applicatie, alsmede het bestandsbe heer van grafische bestanden. Arie gaat vrijwel dagelijks met de tachyme- ter op stap om te zorgen dat de uitzet tingen op tijd worden gerealiseerd. Hierbij wordt ook de meetband nog weieens uitgerold. Bij het meten in het terrein wordt niet uitgegaan van vaste punten, maar vanuit de voorgevels van de bebouwing die in coördinaten be kend zijn. Veel maten worden in x, y en z uitgezet en ook zorgt hij voor het aangeven van de peilhoogte bij nieuwe woningen. Bij de aanleg van wegen zet Arie de hoofdlijnen uit en als de piketten verdwenen zijn door de uitvoering van het werk, doet hij het vrolijk nog en keer over. Bij het wegbeheer zelf zijn weinig mutaties, alhoewel ook Gemert meegaat in de mode van het aanleggen van talloze roton- detjes om het verkeer af te remmen. Dat dit maar ten dele helpt, is af te leiden uit een groot aantal bordjes dat aangeeft dat de maximale snelheid slechts 30 km mag be dragen. Arie van Lankveld verwerkt zijn meetgegevens aan het tweede werkstation. Ook in het rioolbeheer en het groenbeheer is niet zoveel te muteren, omdat veel van dat werk door de betrokken afde lingen zelf gebeurt, maar de hoop is gevestigd op het pro ject vastgoed fase 2, dat momenteel loopt. De bedoeling is dat er een GBK Gemert-Balcel wordt ingevoerd en tegelijker tijd een beheerprogramma voor weg-, groen- en rioolbe heer. Samen met Oranjewoud is daarvoor al een pilot- project gedaan en gepresenteerd aan B en W. Die delen wel het enthousiasme van de techneuten, maar de hoge kosten zijn tot nu toe een belemmering geweest. Tot zolang doet Gemert-Balcel het dus nog even zonder GBKN. Alle medewerkers zijn ervan doordrongen dat haast is gebo den met een totaal-opzet om te voor komen dat veel informatie verloren gaat. Er zit veel in de (soms al grijze) hoofden van de medewerkers zelf en als die straks zijn verdwenen, is ook de informatie weg. Een afdeling Geo-Info suggereert een uitgebreide GIS-toe- passing, maar dat is nog minimaal in Gemert. De kadastrale gegevens van LKI en AKR worden wel al gekoppeld tot een GIS-product en dat geldt ook voor de WOZ, maar pas als de bestemmingsplannen, de riool-, groen- en beheerplannen digitaal beschikbaar zijn, wordt het pas echt leuk GISsen; maar eerst is het uitkijken naar de GBKN. Ondergrond bij de startpagina: plattegrond gemeentehuis. Een bijzonder project waaraan wordt deelgenomen, is de pilot-reconstructie buitengebied, een soort landinrich tingsproject waarin veel diensten par ticiperen en waarbij interessante on derdelen worden gerealiseerd, zoals het uitzetten van een mountainbike route door het gemeentelijk bosge bied. Daarbij kon al worden gebruikge maakt van de kadastrale informatie. Door de route op kaart aan te wijzen kon de lijst met eigenaren direct wor den uitgedraaid. Andere afdelingen weten al gauw dat zoiets snel kan en daardoor ontstaan steeds meer vragen in die richting. Op elke afdeling kan het digitale be stand via Arc-View worden opgeroepen en overal komt bij het opstarten de zelfde startpagina eerst in beeld: een plattegrond van het gemeentehuis met de aangrenzende tuin, een sterk ingezoomd stukje van de kadastrale kaart. Gemakkelijk kan ook een kadas trale kaart van de hele gemeente wor den weergegeven met daarop de ge meente-eigendommen in een geel kleurtje. Met een koppeling aan de ToplOvector ontstaat al een behoor lijke topografische impressie van de hele gemeente. De waterschapslcaart geeft op het beeldscherm een indruk van grond soorten en waterstandspeilen. Twee ro de strepen middenin die kaart geven de Peelrandbreuk aan, een hardnekki ge laag in de ondergrond die de na tuurlijke waterloop verstoort en steeds voor verrassingen zorgt. De cluster Geo-Info van de afdeling Openbare Werken van de sector Ge meentewerken van Gemert-Balcel leeft in de overgangsfase van analoog naar digitaal en zal de komende jaren nog veel veranderingen over zich heen zien komen. Als het aan de techneuten ligt, lean dat niet vlug genoeg gebeu ren, maar de meer bezadigde gemeen telijke bestuurders zullen zich eerst nog eens serieus over de financiële ge volgen moeten buigen voordat het licht helemaal op groen wordt gezet. Maar zeker is dat er niet aan valt te ontkomen. En dat alles maakt het leven van de geodeet in Gemert-Balcel zo span nend. GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 30