Binnenwerk Hoe staat het met GIS? GBKN Programmatuur zelf. Slechts bij uitzondering wordt wat uitbesteed. Op de terugweg naar het stadskantoor rijden we langs de Otheen- se kreek. Hier moet de bodem van de kreek in kaart worden gebracht, zegt Hans, maar dat gaan we uitbesteden aan een ingenieursbureau dat daarvoor over een boot met de juiste apparatuur beschikt. "De toekomst is GIS", weet Hans op te merken, maar de nadruk ligt nog te veel op de toekomst. We zouden al veel verder kunnen zijn, maar het loopt nog niet zo vlot met de besluitvorming daarin. Waarschijnlijk zien de be stuurders de grote voordelen en moge- Op de zesde verdieping van het nieuwe fraaie stadskantoor (met uitzicht over de hele stad en de Westerschelde) wor den door de drie man sterke 'Geogroep' alle binnenwerk- zaamheden uitgevoerd. Het zijn dezelfde mensen die we buiten aan het werk zagen, elders noemen ze dat 'geïnte greerde medewerkers'. Heel veel (basis)gegevens, waaron der de GBKN, zijn digitaal voorhanden en die worden ge bruikt bij het maken van tekeningen en plannen. Wij ma ken tekeningen voor verkoop, aankoop, verhuur, overname of het in gebruik geven van gemeentelijke percelen. Uit de aangeleverde gegevens van de afdeling Ruimtelijke Orde ning maken we matenplans en verkavelingsplans, en elk jaar worden overzichtskaarten op schaal 1:5000 gemaakt met de nieuwste topografie, aangevuld met gegevens over de industriegebieden. Ook rioolgegevens moeten worden verzameld en bijgehouden op de tekeningen (hoogten, put, stroomrichting en diameter). Er wordt een centraal ge meentelijk adressenbestand bijgehouden en beheerd, en we hebben ook de zorg over de wegenlegger. En alle digitale bestanden van Geo-Informatie zijn te raadplegen door alle afdelingen via het gemeentelijk netwerk, voegt Hans er nog trots aan toe. De GBKN is voor de hele gemeente digitaal en analoog be schikbaar, evenals de digitale kadastrale kaart (DKK); beide kaarten worden elk kwartaal bijgewerkt. De GBKN dient als ondergrond voor alle te maken tekeningen en waar deze onvoldoende of te onnauwkeurig mocht zijn, wordt die bij- gemeten, evenals de nieuwe topografie in de kernen. Dit is tevens een betaling in natura. Tegelijkertijd wordt dan Hans Dekker (l.) en Peter Eysakkers buiten aan het werk nabij de Westerschelde. Richten op een vast punt bij de rotonde. extra gemeentelijke informatie mee genomen, zoals straatmeubilair, bo men en dergelijke. We maken gebruik van het programma SPY om de GBKN en de kadastrale kaart aan de verschil lende afdelingen beschikbaar te stel len met behulp van een dertigtal vie wers. Daarnaast heeft Terneuzen ook de ToplO vector, Top25-raster, digitale luchtfoto's, rioolgegevens (met NAP- hoogten), en gegevens over kabels en leidingen in huis. Voor de techneuten onder ons is het nog interessant te weten dat voor het buitenwerk een zelfvolgende tachy- meter Leica TCRA 1102 wordt ingezet, zodat het uitzetwerk desgewenst door één man kan worden gedaan. Daar naast heeft men nog een laserapparaat en een waterpasinstrument ter be schikking. Er wordt binnen en buiten gewerkt met het landmeetkundige programma GEOCAD (van NedGrap- hics) en voor het vereffenen wordt het pakket Delfy gebruikt. Problemen kun nen ontstaan door de komende gemeentelijke herindeling waarbij an dere gemeenten met Terneuzen wor den samengevoegd (Axel, Sas van Gent), want die werken nu net weer met andere systemen: Terneuzen met MicroStation, Axel met IGOS, en Sas van Gent met AutoCAD. GliODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 32