De 'verdienste' van de GBKN Beverwijk was de vierde gemeentelijke landmeetdienst waarvan we een impressie wilden geven. Samen moe ten die een beeld opleveren van het dagelijks leven van de 'landmeter' bij de gemeente. Met deze vierde bijdra ge wordt het duidelijk dat er niet echt sprake is van 'de landmeter' of'de gemeente'. Sterker nog: er zijn geen land meters meer bij de gemeente, alleen nog geo-informanten, hoewel... OTPACHTG0CENTE gemeenteeigenoommen VAMttü. GBKN Bevend|k vwiuu LKI Beverwijk RaeOplegen Mgeneen GBK-B KIJKEN Henk Timmer, coördinator (nee, geen chef) van het team Geo-Informatie in Beverwijk, kijkt verlangend uit naar het Geodesia-bezoek en heet me namens zijn hele team welkom op de afdeling Project Management. Dat vraagt meteen om uitleg. In Beverwijk is een bijzondere organisatiestructuur ingevoerd: het concernmodel, een platte organisatie be staande uit een bureau met acht afdelingen. De gemeente secretaris is directeur van het geheel en dus heel belangrijk. Onder hem resulteren de acht afdelingen: Stadszaken, Wijkzaken, Publiekszaken, Facilitaire zaken, Brandweer, Bestuurszaken, Planning en Projectmanagement. In deze laatste afdeling opereren de 'landmeters' zoals die hier toch nog worden genoemd. Maar officieel heten ze nu: 'team ontwerp', 'voorbereiding' en 'geo-informatie'. En in tegen stelling tot de logica is het hoofd daarvan geen teamleider, maar coördinator. Helemaal onlogisch is dat ook weer niet, want er valt heel wat te coördineren. Selectie van gemeente eigendommen. Theo Scheele, redacteur. Waarom dit Beverwijkse team zo bijzonder is? Vanwege zijn uitgebreid en bijzonder goed 'kaartmateriaal', waar mee tegenwoordig natuurlijk de digitale bestanden worden bedoeld. Dat rijke bezit is trouwens een verdienste van de voorgangers van de huidige ploeg. Omstreeks 1955 is de kaartvervaardiging in gang gezet onder leiding van de heer Vermey, die de groep landmeters oprichtte. Door zijn goede relatie met het Kadaster is toen begonnen met de opbouw van een nauwkeurig en goed op elkaar aansluitend kaar- tenbestand, wat resulteerde in een deken van nauwkeurige kaarten over heel Beverwijk op kaart- schalen variërend van 1500 tot 1 5000. In de tachtiger jaren werden als voor loper op het digitale tijdperk 'overlays' van de kaarten vervaardigd, waarop de verschillende gemeentelijke afdelin gen hun in kaart gebrachte gegevens in beeld konden brengen. Door de overlays op elkaar te leggen konden kabels en leidingen, wegen, riool en groenvlakken in samenhang worden gepresenteerd, precies zoals tegen woordig op het beeldscherm. Ook de kadastrale kaart, die in verschillende schalen was vervaardigd, werd omge- schaald naar 1:1000 voor de hele ge meente, zodat een stevige basis was ge legd. De overgang naar een digitaal systeem was een begrijpelijke volgende stap. Zeker toen men ook nog met digitale opmetingen van start ging. Al spoedig werd een verwerkingspakket aange schaft en stap voor stap werden de geo metrische topografische en kadastrale gegevens door terrestrische inwin ning, en door digitalisering van analo ge kaarten omgezet naar het digitale. De oprichting van de Basiskaart Noord Holland v.o.f. bracht het geheel in een stroomversnelling, want de gemeente werd gevraagd haar (nauwkeurige) di gitale gegevens in te brengen in de GBKN. Dat deed Beverwijk maar al te graag, want door verrekening van de inbreng kreeg de gemeente geld toe omdat haar aandeel zo groot was. Dat heeft tot vandaag gevolgen, want alle topografische mutaties worden nog steeds aan de v.o.f. doorgeleverd (en verrekend). De luchtfoto speelt in dat alles ook een belangrijke rol. Vanaf de zeventigerja ren is elke twee (later drie) jaar een fo- tovlucht gemaakt op vliegschaal 1:5000 en, na ontschranlcing en correc ties, afgedrukt op schaal 1:1000. De bouwhistorie van Beverwijk kan daar mee gemakkelijk worden nagegaan, wat vooral interessant is voor de afde- GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 34