Knap gepriegel op het beeldscherm ling Milieu om verdachte vervuiling- plekken op te sporen. Heel gemakkelijk kunnen verschillende ontwerpsituaties in een aparte kleur over de bestaande situaties heen zicht baar worden gemaakt, zoals voor het herinrichtingsplan Meerestein. Een afbeelding van een speciaal deelgebiedje, onderdeel van de Vinexlocatie Broekpolder, maakt zicht baar of een project binnen het geplande oppervlak mogelijk is. Timmer legt uit dat dit bestemmingsplan, gelegen op grondgebied van Beverwijk en Heemskerk, wordt gereali seerd in het samenwerkingsverband G.E.M (Gemeentelijke Exploitatie Maatschappij), die daarbij wordt ondersteund door het geo-informatieteam van Beverwijk. In de hal van het stadskantoor is dit hele plan op een maquette uitge beeld. De laatste fotovlucht (2000) is geheel digitaal aangeleverd en Hans van der Hoek toont de toepassingsmogelijkhe den daarvan op een werkstation. Dat de hele topografie van Beverwijk in de len kan worden opgeroepen, is al wei nig schokkend meer te noemen, even min het, als overlays te presenteren, lijnenspel van kabels en leidingen, lan taarnpalen en straatmeubilair daar overheen. Maar als dat beeld wordt aangevuld met de fraai gekleurde luchtfoto, wordt het met één klap een levendig plaatje waarmee je met beide benen in de werkelijkheid lcomt te staan. De luchtfoto is een uitstekend hulpmiddel om veranderingen in de topografie en bebouwing te signale ren, en gesignaleerde mutaties te ver werken in de bestanden. Maar Hans tempert het enthousiasme door te la ten zien dat er nog wel wat manipula ties nodig zijn om daarin de werkelij ke begrenzingen aan te geven, want een luchtfoto laat niet alle kanten van de gebouwen zien. Belangrijke toepassingsmogelijkheden van de digitale kaart zijn het maken van selecties, doen van analyses en ver zorgen van presentaties. Tenminste als je daarvoor de goede programmatuur Maquette Broekpolder. Uitbreidings kaartje deel van de Broekpolder. I Uitgeefbaar Semi openbare verharding Semi openbaar groen Openbare verharding I Openbaar groen I Omliggend water Ondergrond Centrumgebied gebruikt. 'Landmeter' Aad Rietveld is daarin gespeciali seerd en demonstreert dat op zijn werkstation door wat ma nipulaties in het programma INFOCAD. De fraai gekleurde beelden van Beverwijk met rode huizen, bruine straten, blauwe watergangen of de selecties van alle gemeente-ei gendommen in één kleur zijn de producten die aan de ver schillende afdelingen van de gemeente worden geleverd. Om dat mogelijk te maken zijn heel wat bewerkingen noodzakelijk: digitaliseren, structureren en met name het vlakgericht maken is een precies karwei. Dan moeten ook nog de verschillende databases aan de geometrie kunnen worden gekoppeld, maar dan zijn de toepassingsmogelijk heden ook zeer groot. Aad laat die procedure zien met de Laan der Mensenrech ten. Eerst alleen een kronkelend blauw lijntje, dan de ge bouwen en de verharding erbij tot er een duidelijke kaart op het scherm is verschenen. Met aanklikken van sub menuutjes verschijnen de gegevens als lengte, oppervlakte, hoeveelheid klinkers of asfalt en dergelijke. Prachtige infor matie voor het maken van ontwerp- (bestemmings)plannen. Het is uiteraard erg belangrijk dat de bestanden actueel worden gehouden door het regelmatig verwerken van mu taties, anders verliezen ze al snel hun waarde. GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 35