Taken Lampje-disp-ok De taak van het team vloeit voort uit het beschikbare mate riaal, volgens Timmer. In de gemeentelijke bouwverorde ning is bovendien vastgelegd dat van alles dat wordt ge bouwd, de rooilijn moet worden uitgezet in het terrein. Elke bouwaanvraag komt dan ook eerst bij Geo-Informatie terecht en die levert daarvoor alle gegevens die ook de an dere afdelingen nodig hebben. Zelfs voor het beoordelen van de bouw van dakkapellen kan met behulp van de lucht foto een goed beeld van de omgeving worden verstrekt. Eigendomsmetingen (aan- en verkoop van gemeentegrond) worden volledig door deze afdeling voorbereid, uitgewerkt, opgemeten en doorgeleverd aan het Kadaster. De gemeente verzorgt ook de aanwijs en het Kadaster hoeft voor die meting dus meestal niet meer naar het terrein. Het vertrou wen in de nauwkeurigheid van de metingen van Beverwijk speelt daarin zeker een grote rol. Voor de levering van de digitale gegevens aan de v.o.f. is de betrouwbaarheid daar van door de v.o.f. onderzocht en ook bij de samenwerking in het verleden met het Kadaster werd de kwaliteit van de metingen als zeer goed beoordeeld. Herman Jan Frieling weet alles van de kwaliteit, de opzet Deel van de nieuwe van metingen en grondslagen, van het net van hoogte- stadskaart van peilen en van de procedures bij het uitzetten van rooilijnen. Beverwijk; omgeving We hebben een dicht net van zo'n 750 grondslagpunten in Stadskantoor. Beverwijk, afgeleid van de kadastrale grondslagpunten die voldoen aan de nauwkeurigheid van de HTW. Die grond slag bewaken we heel zorgvuldig. Van elk punt wordt een (ouderwets) aanmetingskaartje gemaakt, waarmee het punt kan worden teruggevonden of bij verdwijnen kan wor den gereconstrueerd. Metingen van gebouwen gebeuren al tijd vanuit die grondslag. Metingen van overige topografie gebeurt vaak vanaf een vrije standplaats, door metingen op voorgevels van gebouwen die uit de grondslag in coördina ten zijn bepaald. Rooilijnen worden gewoonlijk volgens bestemmingsplan nen vastgesteld. Het bestaande aantal van wel vijftig wordt gereduceerd tot een stuk of twaalf, in digitale vorm. Rooilijnen worden in het terrein uitgezet en aan aannemers aangewezen. De eerste keer kost dat niets, maar als we terug moeten om een rooilijnpunt aan te geven, moet de aannemer betalen en dat weten ze gauw. Soms maken wij ook maten- plannen voor een stuk nieuwbouw, maar meestal komen die van de archi tect. Wij transformeren die naar RD en geven aan of ze passen in de bestaande situatie. In het terrein worden de hoek punten van de gebouwen aangegeven. De gemeente onderhoudt ook zorgvul dig een net van hoogtebouten. Aanpas sing aan de nieuwste landelijke 5e Nauwkeurigheidswaterpassing heeft nog niet plaatsgevonden. Het werkgebied beperkt zich eigenlijk tot de stad, want agrarische grond is hier nauwelijks te vinden. Er is wel in dustrie, want Corus (voorheen Hoog ovens) ligt grotendeels op grondgebied van Beverwijk, maar daar komen we nooit. Volgende week kom ik daar voor het eerst, zegt Frieling, want dan ma ken we er een personeelsuitstapje heen met de afdeling. Ruud Gerlofsma heeft zich erop voor bereid nu een meting buiten te verzor gen, want per slot van rekening doen landmeters het meestal buiten. Maar omdat er binnen zoveel was te zien, is het daarvoor te laat. Gerlofsma be perkt zich daarom tot een uitleg over hoe hij werkt met de gloednieuwe ta- chymeter Leica 1102 die pas enkele we ken in gebruik is. De mogelijkheid van uitzetten en opmeten met dit apparaat is groter dan met het vorige instru ment. Werken is met dit apparaat een eenvoudige klus, maar je moet wel we ten waarop je moet klikken: 'lampje- disp-ok' legt Gerlofsma uit, en ja, hij doet het. En je moet ook opletten wat je aan het doen bent; als ie op uitzet ten staat en je gaat ermee opmeten, dan heb je wel een ellende want dan zet hij alles meteen om in coördina ten. De stroom meetgegevens van bui ten naar binnen en omgekeerd kan handig worden verwerkt. Het apparaat kan ook reflectorloos meten en dat gaat snel. Je zou het meten zelfs met één man kunnen doen, want er zit een afstandsbediening op het prisma, GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 36