fjUFIaaglanden Voor de 'moderne' landmeter ziet de toekomst er roos kleurig uit: technieken als digitale fotogrammetrie, GPS, one-man-totalstations en internet bieden nieu we mogelijkheden. Bovendien wordt steeds vaker een be roep gedaan op de landmeter om andere, niet-grafische vastgoedregistraties te beheren. Een recent voorbeeld hier van in Den Haag is de opdracht aan de afdeling Landmeten en Vastgoed (L&V) om de Optitheek van Den Haag, een data base met 50.000 digitale panoramafoto's, te beheren. Nieu we ontwikkelingen wijzen erop dat L&V op korte termijn zal worden gevraagd beheerder te worden van een registra tie van Publiek Rechtelijke Beperkingen en een authentieke Gebouwenregistratie. Dat ons als landmeters wat dat be treft niets vreemd is, blijkt uit het feit dat er afdelingen zijn die al jaren nevenactiviteiten uitvoeren. Zo ook in Den Haag. De kennis en ervaring op het gebied van het in winnen, registreren en beheren van vastgoedinformatie heeft ertoe geleid dat L&V de opdracht heeft gekregen het Werkgelegenheids Register Haaglanden (WRH) te beheren. Een niet voor de hand liggende registratie om bij land meters onder te brengen. Toch voert de afdeling deze op dracht al zo'n vijftien jaar uit in samenwerking met de sociale werkvoorziening. Register Het WRH is een registratie van alle bedrijven en instellin gen 37.000) in het stadsgewest Haaglanden. Van deze in stanties wordt onder meer geregistreerd het aantal werkza me personen en in welke branche de instanties werkzaam zijn. Het WRH is eind jaren '60 ontstaan. Werd eerst alleen Den Haag erin opgenomen, inmiddels bevat het de gemeen ten Rijswijk, Voorburg, Zoetermeer, Leidschendam, Noot dorp, Wassenaar, Delft, Pijnacker, 's-Gravenzande, De Lier, Maasland, Monster, Naaldwijk, Schipluiden en Wateringen. De gegevens uit het register worden gebruikt om nieuwe locale of regionale beleidsdoelstellingen te formuleren op het gebied van economie, verkeer en vervoer, en werkgele- genheid. Ook worden met de gegevens beleidseffecten gemeten. Een andere belangrijke toepassing is het in beeld brengen van migraties. Uit analyses van de jaren '70 bleek toen al de terug loop van werk in de 'oude' wijken en het vertrekoverschot van bedrijven en instellingen uit Den Haag. Opdrachtgevers Het WRH wordt bijgehouden in op dracht van het stadsgewest Haag landen, de provincie Zuid-Holland en de Arbeidsvoorziening. Het stadsge west treedt daarbij op als intermediair voor de gemeenten in het stadsgewest, maar ook voor de Stichting LISA (Lan delijk Informatiesysteem Arbeids plaatsen). Deze stichting verzamelt werkgelegenheidscijfers van heel Ne derland en genereert hier jaarlijks lan delijke statistieken uit. Nadere infor matie biedt de website www.lisa.nl. Bijhouding Voor het bijhouden van de werkgele- genheidsgegevens worden drie inwin- ningsmethoden gebruikt: De werkgelegenheidsgegevens van het WRH worden jaarlijks bijgewerkt. Dit gebeurt aan de hand van een schrifte lijke enquête. Deze enquête bevat stan daardvragen naar bijvoorbeeld het aantal werkzame personen en jaarlijks wisselende extra vragen, zoals de vraag naar de hoeveelheid parkeer plaatsen bij de vestiging of de vraag naar mogelijke uitbreiding van de for matie. Medio februari wordt de enquê te verzonden. De instanties die in april nog niet hebben gereageerd, krijgen een herinnering. Beantwoording van de enquête is niet W E R K G E L E G E N H E I D S R E G I S T E R HAAGLANDEN BIJ LANDMETERS IN GOEDI Werkgelegenheidsonderzoek Per 1 januari 2001 A M ^stadsgewest Haeghe Groep Diensten Wilt u de volgende vragen beantwoorden? Over het hoe en waarom van dit onderzoek geeft bijgaand vouwblad informatie. Adresgegevens Een vreemde eend in de bijt C.A. Kollen, gemeente Den Haag en drs. G. Scholtens, stadsgewest Haaglanden. Enquête Centrale berichtgevers GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 40