verplicht. Getracht wordt het geënquê teerde zo makkelijk mogelijk te ma ken. Zo is er een grote groep bedrijven, de zogenaamde landelijke of regionale centrale berichtgevers, die er de voor keur aan geven niet per vestiging maar voor het gehele concern ineens de ge gevens aan te leveren. Denk hierbij bij voorbeeld aan de levensmiddelencon cerns als Ahold. Iedere centrale be richtgever wordt apart benaderd. Op het moment dat de respons op de enquête en de herinnering naar nul zijn teruggelopen, wordt overgegaan tot telefonisch enquêteren. Alle in stanties die nog niet hebben gerea geerd, worden telefonisch benaderd. Nieuwe bedrijven Lopende het enquêtejaar ontstaan er nieuwe bedrijven en instellingen, en verdwijnen er weer net zoveel. Per jaar gaat dit om ongeveer tweeduizend ves tigingen. Er zijn verschillende metho den om deze te traceren. Eén manier is via de registers van de Kamers van Koophan del. Dit heeft echter zijn beperkingen. Allereerst is het zo dat deze registers niet compleet zijn. Overheidsinstellingen en stichtingen bijvoorbeeld zijn niet inschrijvingsplichtig, en zullen dus ook niet in de KvK-registers voorkomen. Bovendien komt het veelvuldig voor dat lege bv's bij de Kamers worden ingeschreven, die uitsluitend zijn gesticht om bijvoorbeeld pensioenregelingen in onder te brengen. Lege bv's bevatten geen werkzame personen en zijn voor het WRH dus niet van belang. Tenslotte is het zo dat bedrij ven niet uitschrijvingsplichtig zijn. Er komen in de regis ters van de Kamers van Koophandel bedrijven voor, die al lang failliet zijn. De actualiteit en betrouwbaarheid van het WRH worden voornamelijk bepaald, hoe kan het ook anders, door ter reinverkenningen. Dagelijks zijn drie medewerkers op pad om alle bedrijvenlocaties te verkennen. Zij zoeken naar nieuwe en verdwenen vestigingen, en vragen zonodig ter plaatse om de voor het WRH van belang zijnde infor matie. Tenslotte wordt gebruikgemaakt van de regionale dag- en weekbladen. Hierin wordt gezocht naar advertenties als ver huisberichten, opheffingsuitverkopen en openingen. Kansen De ontwikkelingen op het gebied van de vastgoedinformatievoorziening ma ken dat de gegevens uit het WRH ook voor andere doeleinden gebruikt kun nen gaan worden. De afdeling L&V heeft twee proefprojecten uitgevoerd, waarbij een koppeling is gelegd tussen de objectgerichte grootschalige digita le topografische kaart van Den Haag, de bouwvergunningenregistratie en het WRH. Zodoende is per pand in kaart ge bracht wat de functie van het pand is volgens de bouwvergunning en wat de feitelijke functie is volgens het WRH. In de proefgebieden werd zo onder meer duidelijk dat veel woningen in ge bruik zijn als kantoorruimte. Mede ge let op de grote aandacht die er op dit moment is voor de brandveiligheid, is dit belangrijke informatie. Toekom stige grootschalige WRH-toepassingen zijn analyses en onderzoek voor econo mische doeleinden. Landelijke toepas singen met het LISA bieden daarbij ex tra mogelijkheden. Gegevenspresenta tie in kaartbeelden speelt daarbij een steeds belangrijker rol. Werkzame personen per 01 01 2000 HANDEN Telefoneren Kamers van Koophandel Terreinverkenningen Nieuwsbladen Totaal- 460.000 WP tot 200 WP tot 1000WP tot 5000 WP boven 5000 WP Geaggregeerd per postcode 5 centroide MJL Bartolds - 20 08 20M GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 41