Rotterdam ook ondergronds volledig in beeld Rond 1900 begon de gemeente met de registratie van drinkwater- en gasleidingen op 1:2500 bladen en later op 1:500 bladen. De gecombineerde topografie- en leiding- kaarten maakten vanaf de jaren zeventig plaats voor overlays waarop de kabels en leidingen separaat werden bijgehouden. In de periode 1988-1996 zijn de kabel- en leidinggegevens gedigitaliseerd, hetgeen de basis vorm de voor het huidige leidingensysteem. Momenteel bevat de database informatie over ongeveer 17.000 km kabel en leiding. Jaarlijks wordt er ruim 700 km kabel en leiding aan de database toegevoegd. Enkele jaren geleden was er sprake van één telecom- beheerder (de PTT): nu zijn dat er al meer dan twintig. De bij houding van de leidingenverzamelkaart wordt uitge voerd door de onderafdeling Leidingen van Landmeten en Vastgoedinformatie. De bijhouding heeft betrekking op het gehele grondgebied van Rotterdam. De inwinning en ver werking van de leidingengegevens vindt plaats met moder ne technieken en geautomatiseerde systemen. Aan elk in de database opgeslagen leidingenobject is een bepaalde code- Er gaat bijna geen dag voorbij of ergens in Rotterdam wordt wel een straat opengebroken om er een leiding of een bundel kabels in te leggen. Vooral de telecom- bedrijven zorgen ervoor dat Rotterdam de laatste jaren vrij wel permanent 'open ligt'. En de gemeente moet ervoor zor gen dat alles netjes en verantwoord gebeurt, dat de ingra- vers een vergunning hebben, en dat werkzaamheden zoveel mogelijk op elkaar worden afgestemd. Een kwestie van goed beheer dus. In dit geval van de ondergrond. De gemeente Rotterdam en de leidingen verzamelkaart Binnen Gemeentewerken Rotterdam is de sector Buiten ruimte gespecialiseerd in het beheer van de openbare ruim te, zowel boven als onder de grond. De afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie zorgt voor het beheer van de vast- goedgegevens. Deze gegevens zijn opgeslagen in databases. De database waarin het ruimtebeslag in de ondergrond in Rotterdam is geregistreerd, is de leidingenverzamelkaart. Werkzaamheden in de Rotterdamse bodem gebeuren in overleg en na toestemming van het Leidingenbureau. De leidingenverzamelkaart is daarbij het belangrijkste hulp middel. Bovendien draagt de leidingenverzamelkaart bij aan een ongestoorde ligging van de kabels en buizen van de vele leidingenbeheerders. ring toegekend, zodat 'selecties op maat' kunnen worden uitgevoerd. In Rotterdam wordt een coderingsmetho diek voor het classificeren van de ob jecten gebruikt, die aansluit op de NEN3610-norm. Deze classificatie is be schreven in de objectencatalogus. De inhoud van de objectencatalogus is op gedeeld in vier groepen, te weten lijn- objecten, puntobjecten, symbolen en teksten. Jan Fischer, hoofd Leidingen registratie, Gemeentewerken Rotterdam. Wetenswaardigheden over de leidingenverzamelkaart Verzamelkaart leidingen GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 42