Toekomst van de leidingenverzamelkaart In de database is het ruimtebeslag van alle voorkomende transport- en distri butieleidingen (inclusief bijbehorende mantelbuizen, kokers, putten, enz.) geregistreerd. Zowel de leidingen van nuts- en overheidsbedrijven als die van particuliere bedrijven maken onder deel uit van het bestand. Alle leidingen zijn voorzien van bijbehorende tek sten met informatie over de kenmer ken van de leidingen. Leidingen klei ner of gelijk aan 50 cm worden afge beeld door een hartlijn, terwijl leidin gen groter dan 50 cm met hun werke lijke breedte worden afgebeeld. Sinds een jaar worden ook de geplande ka bel- en leidingtracés in schetsvorm in het bestand opgenomen. Als onder grond voor de leidingenverzamelkaart wordt de GBK-Rotterdam gebruikt. Om de kwaliteit van de leidingenverza melkaart voor de gebruiker te garande ren wordt een zorgvuldig vervaard i- gings- en bijhoudingsproces toegepast. Gebruikers van de leidingenverzamel kaart kunnen ook eigen specifieke ge gevens toevoegen aan het bestand. De belangrijkste kwaliteitsaspecten die worden onderscheiden, zijn: wijze van inwinning (meting, digi talisering of constructie); actualiteit (een gemiddelde actuali teit van drie maanden wordt nage streefd); volledigheid; transformatie (de afbeelding vindt standaard plaats in het RD-stelsel); precisie (voor gemeten leidingen is de toegestane afwijking 10 cm). Digitale uitlevering is standaard moge lijk in de formaten NEN1878, DWG, DXF en DGN. Analoge uitlevering vindt plaats op plots (standaard raam- kaarten of uitsnede/selectie uit data base). Daarnaast kunnen op basis van selectie van objecten uit de Objecten catalogus speciale producten worden geleverd. Variaties in schaal, inhoud, uiterlijk en formaat zijn daarbij moge lijk. De afdeling Landmeten en Vastgoedin formatie vervangt momenteel het lei dingensysteem. Het nieuwe systeem zal meer mogelijk heden bieden, die inspelen op de wensen van klanten. Zo zal in het nieuwe systeem een koppeling met het admini stratieve deel van de leidingenverzamelkaart, waarin onder andere informatie over de verstrekte vergunning is opgeno men, worden gerealiseerd. Daarnaast zal de gegevensset met vlalcobjecten (leidingenstroken) wordt uitgebreid. Ook zullen in de toekomst hoogtegege- vens aan de leidingen worden toege voegd. Dit gebeurt nu alleen nog in het havengebied. Behalve voor de leidingenverzamel kaart staan er ook wijzigingen voor wat betreft de inwinning van de gege vens op stapel. De recente explosie van activiteiten op het gebied van kabels en leidingen maakt duidelijk dat hiervoor een betere en strakkere organisatie nodig is dan voorheen. Eén van de gevolgen hiervan zal zijn dat Landmeten en Vastgoedinformatie voortaan zelf zal zorgdragen voor het inmeten van kabels en leidingen bin nen Rotterdam. De legesverordening waarin dit is vastge legd, ligt momenteel ter goedkeuring op het stadhuis, in clusief de te hanteren tarieven. Naar verwachting zal deze verordening eind dit jaar van kracht worden. GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 43