"Kennis is belangrijker dan zelf doen" Relatie met l&A "Een goed netwerk en goede relaties zijn belangrijker dan de plaats in de organisatie" "De afdeling l&A zou de bondgenoot van de geodeet moeten zijn" Deelnemers aan de discussie: Harry Alers, gemeente Sittard-Geleen Rob Boekhorst, gemeente Apeldoorn Henk van Deelen, gemeente Druten Irwin van Hunen, gemeente 's-Hertogenbosch Mathijs de Rijk, gemeente Aalburg Frits Tonkes, gemeente Slochteren Bijgestaan door redactieleden Ad van der Meer Theo Scheele activiteit worden gezien. Waar in de organisatie is de ideale plaats voor de gemeentelijk geodetische afdeling? Bij Informatievoorzie ning of Facilitaire Zaken (dat is wel de trend die uit de enquête blijkt)? Bij Gemeentewerken of Stadsbeheer (de grootste groep, nu en straks)? Of maakt de plaats niet uit en is alleen de relatie met de gebruikers (klanten) van belang? Bijna niemand aan tafel vond het heel erg belangrijk waar je zit, hoewel uiteindelijk de meesten toch de voorkeur hebben om bij een 'harde' sector te zitten. Maar bijvoor beeld ook de financieringsmethodiek speelt een rol bij deze voorkeur. bruikers kunnen beantwoorden, zoals "wat stelt dit voor, wat kan ik ermee, wat mag ik er niet mee". Vragen die aan de balie worden gesteld, maar ook door collega's. Niet alle deelnemers wa ren ervan overtuigd dat de gebruikers zo ver doordachten en zich dit soort vragen stelden. Ook als je zelf het werk niet uitvoert maar het uitbesteedt, moet je kunnen omschrijven wat je wilt hebben en kunnen controleren of je gekregen hebt watje besteld hebt. Een terugkerend probleem bij kleine gemeenten, waar de landmeter er vaak min of meer alleen voorstaat, is tijdge brek: te veel werk voor te weinig men sen. Het is dan moeilijk voor kwaliteit te staan. Ook als je zelf niet verant woordelijk bent voor een taak, kun je je nog wel betrokken voelen als die taak niet goed loopt. Zo kan het gebeu ren dat er geen rooilijnen worden aan gegeven en omdat er niet gecon troleerd wordt door Bouwtoezicht, er regelmatig (onnodige) fouten worden gemaakt. Dat voelt als landmeter niet prettig en je zou dit graag anders zien. Gelukkig zijn er ook (veel) gemeenten waar dit toezicht wel goed geregeld is, en waar zonder controle en paraaf van de landmeter niets gebouwd mag worden. Verstrekken en beheren van vastgoedinfor matie is typisch een concerntaak; landmeet kundig werk hoort traditioneel bij uitvoe ring en beheer en kan als een bedrijfsmatige Er zijn heel veel functionele relaties met grondbedrijf, ste denbouw, realisatie en beheer, en daar komt ook vaak het geld vandaan (en gaan er miljoenen om). Dit pleit voor een plaatsje bij een sector die voor deze taken verantwoordelijk is. Ook is dat een omgeving waar men meer begrip heeft voor de praktische, uitvoerende kant van het werk. Bij de secretarie heeft men weinig binding met mannen met werkschoenen, oranje vestjes en arbo-vragen. Maar ook als men niet bij I&A in de club wil, is toch een goe de relatie met de informatiseerders en automatiseerders van groot belang. Geodetische afdelingen lopen vaak voor op in het toepassen van nieuwe hardware en software, en stellen vaak de hoogste eisen. We hebben de I&A-mensen, en hun medewerking, dus hard nodig. Helaas is men niet overal enthousiast over de kwaliteit en het meedenken van I&A. De één wil niets van ze weten, de ander is er in middels behoorlijk over te spreken. "Te weinig capaciteit, te weinig techni sche kennis, mensen met een verkeer de achtergrond, systeembeheer doet niks voor ons, het is geen techneut" zijn de klachten die over tafel gaan. Gezien het toenemende belang van vastgoedinformatie, metadatabeheer en databases met gegevens, zal er be hoefte ontstaan aan een 'informatiemanager vastgoed' of, zoals één van de gespreksgenoten het liever noemt, een 'in formatiemanager ruimtelijke informatie'. Iemand die, los van de landmeetkundige productie, de eenheid bewaakt van alle vastgoedregistraties, zowel de basisregistraties van geo-informatie als allerlei interessante bestanden van ande re afdelingen. Dat deze 'vliegende keep' een sterke binding heeft met de I&A-afdeling, vindt men logisch. In discussies GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 45