"Overal waar een chip in zit, bemoeit l&A zich mee" Zonder geld gaat het niet Wat voor mensen heb je nodig? "Landmeter blijf bij je leest, laat werk buiten het vakgebied over aan anderen" "De kosten worden doorbelast, want de vervuiler betaalt!" tussen het hoofd Geo-Informatie en deze informatie manager kunnen deze elkaar scherp en bij de les houden. Moet de gemeentelijke geodetische afdeling bedrijfsmatig werken bijvoorbeeld werken met interne doorbelasting van kosten) of vanuit de algemene middelen worden betaald Tijdschrijven, het boeken van uren op werken en projecten, is algemeen ingeburgerd. Een groot deel van de kosten van landmeetkundig werk wordt doorbelast aan het project waaraan gewerkt wordt. Vastgoedinformatie daarentegen wordt vaak uit de algemene middelen gefinancierd. EBCteS Waar halen we geodetisch geschoolde mensen vandaan nu het zo slecht gaat met de geodetische opleidingen? Of nemen we liever weg- en waterbouwers, die hebben ook kennis genoeg. Zijn we een aantrekkelijke werkgever, kunnen we de concurrentie met de ingenieursbureaus aan?Zijn de geodeten die thans van de opleidingen afkomen ge schikt voor de gemeentelijke geodetische praktijk? Ook hier zijn grote verschillen te zien, ook weer tussen grotere en kleinere ge meenten. De één heeft niet voldoende landmeetkundig werk voor één per soon, en die moet er werk op andere vakgebieden bijdoen. De ander kan leven met specialisten, mensen die in zetbaar zijn op een paar afgebakende taken. De neiging om tegen alle klus sen JA te zeggen, om overal bij te zijn, dwingt ons duizendpoten te hebben, die vervolgens niet te krijgen zijn. Je beperken tot je vakgebied is een betere keus. Wat ook opviel, was dat de ene organisatie naar de Gemeen teraad moest om een landmeetkundig apparaat te kopen, terwijl de andere dat binnen een dag zelf kon regelen; het is duidelijk voor welke methode de aanwezigen de voorkeur hadden. In situaties waarin je zelf weinig financiële beslis singsbevoegdheid hebt, ben je afhankelijk van de voorkeu ren van de baas: als je directeur interesse heeft in geodesie, is dat leuk, maar als hij bouwkundige is die liever een mooi gebouw neerzet, dan kun je soms lang op je geld (en moge lijkheden) wachten. Deze interesse speelt ook een rol als het erop aankomt hoe vaak de wethouder zijn neus laat zien: bij de één komt hij dagelijks, de ander ziet hem minder vaak dan hij zou willen. Hoeveel vakkennis hebben de land meetkundigen nodig? Daarover ver schillen de meningen duidelijk. De één vindt datje altijd gekwalificeerde vak-landmeters nodig hebt, de ander zegt van niet. Een voorbeeld dat de laatste aandraagt: "Neem een dame in dienst, die goed kan omgaan met men sen. Die geef je een opleiding van een paar dagen, en dan kan ze negentig procent van de vragen aan de balie af handelen. Houding naar mensen, goed luisteren en voldoende algemene ken nis is alles wat je nodig hebt. Je hebt heus niet voor alles een mts-er landme ten nodig". Ook doordat taken steeds vaster omlijnd zijn en procedures vast liggen, bijvoorbeeld door de invoering van kwaliteitszorg, kun je met minder breed opgeleide mensen toe. Maar als je mensen met een minder gedegen vakopleiding inzet, is het belangrijk datje de ondersteuning goed geregeld hebt. Als ze het niet meer weten, moe ten ze kunnen terugvallen op collega's die het wel weten. Doe je dit niet, dan loopje als organisatie grote risico's! luisteren, tegenspreken Bij sommige gemeenten wordt vooraf opgegeven wat het werk voor een bepaalde opdracht gaat kosten, in een enkel geval zelfs in de vorm van een offerte. Het betreft dan wel de wat grotere opdrachten, voor kleine klusjes wordt dat praktischer geregeld. Bij andere gemeenten worden de uren gewoon op het werk geschreven, en ziet men achteraf wel wat het ge kost heeft. Sommigen zijn bang dat het maken van offertes tot veel ambte lijke en administratieve rompslomp leidt, en zien dat niet zo zitten. Moe ten ze, als technisch deskundige, zo financieel en bedrijfsmatig werken? De financiële ruimte die zo'n aanpak kan opleveren, lijkt ook hun echter wel aantrekkelijk. Bij de ene gemeente wordt revisieme ting van de GBKN uitgevoerd ten laste van het project, bij de andere gemeen te ten laste van de algemene middelen. En tenslotte is er een gemeente die 2,85% van de exploitatieovereenkomst tussen gemeente en projectontwikkelaar ontvangt als dek king van landmeetkundige kosten. Dit geeft aardig wat mogelijkheden binnen deze organisatie. CEODES1A 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 46