In Apeldoorn (www.apeldoorn.nl) kun je on line de WOZ- waarde van je huis opvragen, als je tenminste je sofi- nurnmer bij de hand hebt (en in Apeldoorn een onroerend- goedobject bezit, uiteraard). Verder vind je op deze goed verzorgde website na even zoeken ook kaarten en lucht foto's. Leuk zijn de panoramafoto's (fig. 5). Een snelle verbinding is dan wel een vereiste. I rsWitöHCT economie Gomconto ZwoUo Algomocr Ctmrum... teilen ajten Epe wil ik toch even speciaal vermel den vanwege de originele naamgeving van de website. Deze gemeente ver stopt zich keurig achter een naam waarbij wij in onze wereld iets heel an ders zouden verwachten. Bij www. geo.nl vraag je je natuurlijk onmiddellijk af welke vakbroe der of vakorganisatie erin is geslaagd zo'n handige domein naam geregistreerd te krijgen? Niets is echter minder waar: het is simpelweg een afkorting van de Gemeente Epe On line. Tijdens de MKZ-crisis eerder dit jaar was deze site blijkbaar een bron van informatie voor de driehoek Zwolle- Deventer-Apeldoorn. Fig. 6. Fragment luchtfoto binnenstad Zwolle. Zwolle laat zich in ieder geval fraai van boven zien met luchtfoto's van de binnenstad (fig. 6). Het is even lastig om er te komen. Kijk via www.zwolle.nl en klik op 'adressen en telefoonnummers', vervolgens op 'beelden van Zwolle' om uiteindelijk luchtfoto's centrum aan te klikken. Recht streeks schijnt ook te kunnen, maar is lastiger intikken: www.zwolle.nl/cms/cms.nsf/AllByUNID/D3DB4B30EDF7BF0 841256AC600597829. In de gemeente Diemen (www.diemen.org/Route/OOstart. htm) kun je virtueel een fietstocht maken door de gemeente. Via foto's wordt je op je route begeleid. Volgens de hitcoun ter is er nog niet veel animo, ilc was bezoeker nummer 110, maar misschien heeft het inmiddels storm gelopen. Fig. 7. Virtuele stadswandeling door Rotterdam. De gemeente Best heeft het maar wat druk met zijn spoor- y 1! wegperikelen (www.best-online.nl/index.htm). Ik herinner jSjme nog het oude grapje in de intercity naar Eindhoven: 'Deze trein stopt niet te Best'. Tegenwoordig klopt dat in elke betekenis! Ook Best doet overigens zijn best met het tonen van bewegende beelden: panoramafoto's worden wel een trend bij gemeenten, geloof ik In Rotterdam maak je geen fietstocht, maar een stadswandeling (www.rotter- dam.nl/stadswandelingen/nederlands/ index.html) met een plattegrond en veel foto's (fig. 7). Een snelle internet verbinding is voor deze gemeente wel vereist (de grootste havenstad ter we reld gebruikt natuurlijk flash). Rotter dam heeft ook een zoekmogelijkheid voor al zijn websites. De term 'geo-in- formatie' levert echter geen hits op, 'vastgoedinformatie' gelukkig wel. Op een zondag even kijken bij onze col lega's ging helaas niet: ze waren ook virtueel dicht (www.gw.rotterdam.nl/ diensten/landmeten/info.html). Op een normale werkdag nog even gekeken en ja hoor, ze zijn open en laten met een heldere brochure zien (inclusief voorbeelden van GBK en luchtfoto's) wat je bij hen na een fysiek bezoek kunt krijgen. Tot slot een plaats achter in het alfa bet, de website van Wageningen (www. wageningen.interstad.nl/). Deze maakt ook een uitstekend verzorgde indruk. Kijk maar eens bij plattegrond, waar je kunt inzoomen van klein- naar groot schalig, op specifieke symbolen op de kaart kunt klikken voor een foto, of via een straatnamenregister foto's kunt oproepen. Uiteraard ook hier de moge lijkheid panoramafoto's te bekijken, met als extra dat je in het fotobeeld van de ene (via hotspotsnaar de vol gende kunt springen. Deze meeste links vond ik allemaal door of via zoekmachines (een aan rader is nogmaals www.google.com), met zoekargumenten als 'gemeente+ geo-informatie'. Toch houd ik het ge voel dat ik nog zoveel interessants over de gemeentelijke inspanningen niet heb gevonden. Maar dat is helaas het onvermijdelijke gevolg van de over daad op internet. Neem bijvoorbeeld het fenomeen 'Digitale Stad'; daarach ter zitten weer enorm veel andere web sites, waarvan het noemen ervan op deze plaats onbegonnen werk is. Ik raad u aan zelf maar eens op speur tocht te gaan, en als u iets over ge meenten en geo-informatie aantreft dat echt de moeite waard is om hier te vermelden, dan hoor ik dat graag van u via de Geodesia-website. fJtathtwandelinu: Centrum weat Hofplein GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 50