INFORMATIE Promotie Harry Uitermark - verslag Studiemiddag Blijdorp Groep Afscheidscolloquium mr. D. L. Rodrigues Lopes Op 6 september 2001 promoveerde ir. Harry Uitermark, werkzaam voor het Geodetisch Adviesbureau (GAB) van het Kadaster, bij de Universi teit Twente tot doctor op een schitte rend vormgegeven proefschrift met als titel 'Ontology-Based Geographic Data Set Integration'. Promotoren hierbij waren prof.dr.ir. Koos Mars en prof.dr.ir. Martien Molenaar. In de titel van zijn proefschrift gebruikt de pro movendus drie begrippen: geografi sche datasets, integratie en ontologie. Integratie van geo-bestanden is in het onderzoek van Harry Uitermark gede finieerd als "het proces van het tot stand brengen van koppelingen tussen 'corresponderende objectinstanties' uit verschillende, autonoom vervaar digde, geo-bestanden van hetzelfde ge bied". In het eerste deel van zijn proefschrift geeft de promovendus een inleiding over integratie van geo-bestanden. In het tweede deel geeft hij een conceptu eel raamwerk voor het integreren van geo-bestanden. Twee belangrijke com ponenten uit dit raamwerk zijn een domein-ontologie en een verzameling van verkenningsregels. Een domein- ontologie is een verzameling van ge deelde begrippen. Deze verzameling van gedeelde begrippen met betrek king tot het terrein maakt het opspo ren van corresponderende objectin stanties mogelijk. De tweede belangrij ke component van het raamwerk is de verzameling van verkenningsregels van een geo-bestand. Verkenningsre gels bepalen de transformatie van een terreinsituatie naar een geo-bestand. In het derde deel van het proefschrift wordt het raamwerk en het bijbeho rende formulestelsel getoetst op een GBKN- en een ToplOvector-bestand. In het vierde deel evalueert de promoven dus het raamwerk. De conclusie is dat het vraagstuk van de integratie van geo-bestanden oplosbaar is met behulp van een op ontologieën gebaseerde be nadering. De toepassing van het raam werk is het meest geschikt voor geo-be standen met objectinstanties van be perkte, scherp afgebakende ruimtelij ke omvang, zoals gebouwen. Ondersteund door twee paranimfen mocht de promovendus zijn proef schrift verdedigen. Een internationaal gezelschap van opponenten stelde de vragen, waarop de promovendus wel overwogen antwoorden gaf. Eén vraag en antwoord wil ik u niet onthouden. Op een vraag of het beschreven sys teem ook werkt als de grenzen vaag zijn, antwoordt de promovendus dat "hij landmeter is en geen vage grenzen kent". Helaas was er geen tijd meer voor de promovendus dieper in te gaan op een naar zijn mening boude uit spraak van een opponent: "Bij integra tie van geo-bestanden speelt het Ter reinmodel Vastgoed geen rol". De eerste promotor Koos Mars sprak de promovendus na het behalen van de doctorstitel toe en feliciteerde hem met het resultaat. Na afsluiting van dit formele gedeelte volgden felicitaties van de vele aanwezige familieleden, collega's en andere genodigden. Blijd schap ook bij Harry na zes jaar inspan ning. Wim Kamphorst Op 6 december 2001 houdt de Blij dorp Groep - het overleg van do centen van de verschillende opleidin gen in de geo-informatie - van 14.30 tot 17.00 uur een studiemiddag op de Hogeschool van Utrecht, opleiding Ach, was ik maar zo'n oud jurist Die alles van privaatrecht wist. Zo'n man gaf niets om 't nieuw BW En keek zelfs niet in de NJ. Omdat hij 't wist, zo'n oud jurist. [gedichtje te vinden op deur Diego Rodrigues Lopes] Per 1 januari 2002 zal mr. Diego Ro drigues Lopes de afdeling Geodesie van de TU Delft verlaten. Hij is dan in middels vijfenzestig jaar jong, en sinds 1964 aan de opleiding Geodesie ver bonden geweest. De afdeling Geodesie wil dit vertrek niet ongemerkt voorbij laten gaan. Daarom wordt op dinsdag middag 18 december ter gelegenheid van het afscheid een colloquium geor ganiseerd over veertig jaar agrarisch recht. Na afloop van het colloquium zal een afscheidsreceptie plaatsvin den. Inlichtingen: Hilda Verwest, telefoon (015) 278 50 94, e-mail: h.verwest@geo. tudelft.nl. Zie ook: http://www.geo. tudelft.nl/gigb/. Geodesie Geo-informatica, Nijenoord 1 in Utrecht. Het thema is: 'De profile ring van het vakgebied Geo-informatie richting potentiële studenten'. Voor veel opleidingen in de geo-infor matie is de werving van voldoende stu denten een probleem dat samenhangt met de relatieve onbekendheid van het vakgebied. Op de studiemiddag zullen verschillende opleidingen laten zien hoe zij het vakgebied presenteren in de richting van middelbare scholieren. Doel van de middag is om kansrijke initiatieven voor profilering van het vakgebied te identificeren en de moge lijkheden voor samenwerking te ver kennen. De Blijdorp Groep staat open voor do centen in de geo-informatie en telt mo menteel leden vanuit ruim tien oplei dingen. Op de studiemiddag zijn ook andere geïnteresseerden welkom van binnen en buiten het onderwijs. Aan melden lean door een e-mail te sturen naar f.kenselaar@geo.tudelft.nl. GEODES1A 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 55