GEMEENTE-EILANDEN IN DE GEO-ZEE Mijn woning staat in Diemen, vlakbij de grens tegen buurgemeente Ouder-Amstel. Deze grens loopt nogal grillig door de bebouwing heen, als gevolg van een politiek compromis bij een vroegere grens wijziging. Als je de afrit van de autoweg afkomt, staat er een plattegrond van Diemen. De 'hier-staat-u'-pijl wijst een punt aan pal tegen de gemeentegrens, en het gebied aan gene zijde is wit. Vijftig meter verder ben je de grens ge passeerd en staat er een plattegrond van Ouder-Amstel. Ook hier een pijl op de grens en ook hier is het niet-gemeentelijke gebied wit gelaten. Honderd meter verder, linksaf, begint Diemen weer en er staat opnieuw een Diemense platte grond; weer zo'n kaart zonder verwijzing naar de rest van de wereld. Er staan regelmatig mensen vertwijfeld op de plattegronden te staren, die op de kaart vóór zich waarnemen dat ze kennelijk op de rand van een eiland staan, maar die achter zich het vasteland gewoon zien doorlopen. De gemeenten melden desgevraagd dat een gemeenteplattegrond nu eenmaal alleen de eigen ge meente afbeeldt, en dat is dan dat. Landelijk of regionaal werkende diensten en bedrijven die geo-info verzame len, bijvoorbeeld nutsbedrijven en provincies, kennen dit verschijnsel maar al te goed. Het aantal geo-contacten met gemeenten is vaak groot. Er moeten projecten worden uitgevoerd zoals stadsuitbreidingen, verstra tingen, en lei dingvernieuwingen, en daarvoor moet veel informatie worden uitgewisseld. Verder is er veel behoefte aan gemeentelijke informatie als topografie, ont werp topografie, straat- en huisnummerwijzigingen, gegevens over gebieden, eigendommen en bestemmingen. In de praktijk betekent dit een queeste door een informatie-archipel: overal eilanden, elk met veel gegevens, maar elk eiland is net iets anders dan de andere: andere definities, verschillende ac tualiteit, andere formaten, andere voorwaarden, andere kosten en andere procedures. Natuurlijk zijn er gemeenten die de geo-informatievoorziening goed hebben georganiseerd, maar dat hebben ze vanzelfsprekend op hun eigen wijze gedaan. Op de andere gemeente-eilanden moet je ad hoe wat regelen: het hangt af van de personen met wie je te maken hebt, van hun beschikbare tijd, hun specifieke manier van werken, enzovoort. Dat gemeenten zich als een soort eiland zien, is op zichzelf niet onlogisch; het gezag en het toezicht van de gemeente strekken zich immers niet uit buiten het eigen gebied. Dat is geen specifiek probleem van de gemeentelijke geo- afdelingen. Het is voor die afdelingen - klein als ze vaak zijn - echter van groot belang dat ze toch over de rand van het eiland kijken. Soms omdat goede gestandaardiseerde data simpelweg geld kunnen opleveren, maar ook omdat een goede geo-informatie-uitwisseling met derden als provincies be slist vruchten afwerpt. Geo-afdelingen die bij contacten met externe partijen een belangrijke ondersteuning kunnen leveren, krijgen een verankering buiten hun gemeente, wat hun interne positie alleen maar kan versterken. Het is duidelijk dat hiervoor nogal wat overleg tussen en met gemeenten nodig zal zijn, en de huidige overlegstructuren zouden ook krachtdadiger moeten zijn. Het einddoel moet echter voor alle partijen aantrekkelijk genoeg zijn om die moeite te (gaan) ondernemen. AGENDA BINNENLAND 23 november 2001 Symposium De Hollandse Cirkel, TU Delft. Zie p. 441 van het septembernummer. 28 t/m 30 november 2001 3D-Kadaster Workshop bij de TU Delft. Swww.gdmc.nl/3DCadastres/index.html. Zie p. 210 van het aprilnummer. 6 december 2001 Studiemiddag Blijdorp Groep 'De profilering van het vakgebied Geo-informatie richting potentiële studenten' te Utrecht. Zie p. 557 van dit nummer. 18 december 2001 Afscheidscolloquium mr. D.L. Rodrigues Lopes te Delft. Zie p. 557 van dit nummer. 15 februari 2002 Geo-Informatiedag Nederland (initiatief van VGVI, KvAG, NVK, NexpRl en NVG). BUITENLAND 23 t/m 25 januari 2002 4th International Conference 'Fusion of Earth Data' (FIG), Sofia Antipolis, Nice (F). 17 t/m 20 maart 2002 Geospatial Information and Technology Association (GITS) XXV, Tampa (VS). 19 t/m 26 april 2002 XXII Congress of FIG, Washington (VS). 8 t/m 12 juli 2002 Joint International Symposium on Geo- Spatial Theory, Processing and Applications, ISPRS Commission IV Symposium 2002, Ottawa (Canada). Ad van der Meer Elke maand schrijft één van de redacteuren van Geodesia op deze plaats een stukje over een actuele gebeurtenis of situatie. www.geodesia.nl/agenda GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 5