Geo-informatie bij gemeenten: de stand van zaken Ni Aantal gemeenten in: 1820 1244 1900 1121 1950 1012 2001 504 'ederland kent momenteel 504 gemeenten, een aantal dat door de samenvoegingen van de af gelopen decennia aanzienlijk is ver minderd. Tussen deze gemeenten zijn grote verschillen. Het inwonertal va rieert van 1.000 in Schier monnikoog tot 730.000 in Amsterdam. De opper vlakte, zonder buitenwa teren, van de kleinste meet 179 ha (Benne- broek), de grootste 48.000 ha (Noordoostpol der). Bij sommige ge meenten werken tientallen ambtena ren, de andere heeft er duizenden in dienst. Kan er nog wat gezegd worden over de gemeente? En als de redactie van Geodesia besluit een themanummer over 'geo-informa tie bij gemeenten' uit te brengen, kun je dan wat zinnigs zeggen over geode sie bij de gemeente? Vooral als je ziet dat de ene gemeente niets aan geode sie doet en de ander een breed scala aan producten en diensten aanbiedt. Dit themanummer van Geodesia doet daartoe een poging. Het is opgebouwd uit de volgende onderdelen: feiten over geodesie bij de gemeen ten; opinies die bij gemeenten zelf leven over hoe een gemeente op dit ge bied zou moeten opereren; ideeën die gemeenten hebben over te verwachten ontwikkelingen bin nen het vakgebied; de mening van de geodetische bui tenwacht over de gemeenten; een schets van de dagelijkse land meetkundige praktijk; een serie over bijzondere producten en werkwijzen van een aantal ge meenten. De feiten over geodesie bij de gemeen ten zijn verzameld door het verzenden van een enquête aan de 'afdelingshoof den Geo-informatie' van alle Neder landse gemeenten, die maar liefst een respons van tweehonderd ingevulde formulieren opleverde (40%). De vra gen in de enquête betroffen de produc ten die de gemeenten in huis hebben, de hulpmiddelen die hiervoor worden inge zet, het aantal mede werkers dat voor dit werk wordt ingezet en waar in de gemeen telijke organisatie het werk plaatsvindt. De re sultaten komen verder op in dit nummer uitgebreid aan bod. Een ander onderdeel van de enquête was een aantal stellingen. Dit was de eerste stap om inzicht te krijgen hoe gemeenten denken over zichzelf: hoe 'goed' of'slecht' doet de gemeente het, hoe zouden ze een aantal za ken moeten aanpakken. De uitslag van de enquête geeft hierin een duidelijk inzicht, maar heeft ook een beperk te diepgang en nuancering. Om meer kleur en diepgang aan deze opinies te geven, heeft vervolgens een geïnspireerde discussie plaatsgevon den waaraan zes gemeente-geodeten meededen. Mensen van grote en kleine gemeenten, die een duidelijke mening hebben over geo-informatie bij de ge meente en die in dit tijdschrift nog niet eerder aan het woord zijn geweest over dit onderwerp. De mening van de buitenwacht over de gemeente wordt verwoord in een serie korte bijdragen van vijf mensen die, op persoonlijke titel, zijn gevraagd om hun ervaringen met gemeenten te schetsen. De bereidwilligheid om hier aan mee te werken was gelukkig groot, terwijl de vraagstelling, om als buiten staander je mening over een groep mede-vakgenoten te geven, niet een voudig was. Irwin van Hunen, redacteur. De dagelijkse praktijk is in beeld ge bracht door onze reizende reporter Theo Scheele, die vier gemeenten in het land heeft afgereisd om een beeld te schetsen van de sfeer en werkwijze op de werkvloer. Geen theoretische verhalen en verheven meningen, maar een verslag van de dagelijkse proble men, werkzaamheden en successen. Weergegeven met oog voor detail en gevoel voor humor, en tot stand geko men dankzij de enthousiaste mede werking van de landmeters bij de be zochte gemeenten. Tenslotte hebben wij zes gemeente geodeten gevraagd een korte bijdrage te maken over een bijzonder product of werkmethode in hun gemeente. Pro ducten die niet elke landmeetkundige afdeling vervaardigt, een manier van werken die niet overal wordt toege past. Dat de keuze op deze gemeenten is gevallen, is grotendeels toeval, gemeen ten die we al kenden, ge meenten die in de enquête aangaven dat ze 'nog wat meer, nog wat anders' deden. Een mooie staalkaart van actieve gemeen ten, en misschien een mooie tip voor collega's bij andere gemeenten. Door opzet en aanpak van dit thema nummer Gemeenten probeert de re dactie een compleet, eerlijk en geba lanceerd beeld te schetsen van de stand van zaken op het vakgebied geo- informatie (landmeten, vastgoedinfor matie en kartografïe) bij de Nederland se gemeenten. Wij realiseren ons dat wij nooit volledig kunnen zijn, dat wij bijzondere prestaties die sommige ge meenten leveren, over het hoofd heb ben gezien en dat sommige meningen niet of onvoldoende over het voetlicht komen. Mochten er mensen zijn die deze leemtes willen opvullen door het vervaardigen van een aanvullend arti kel of het inzenden van hun opinie, dan zijn zij van harte welkom. GEODESIA 2001-11

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 6