Partnerprogramma Nadat wij, de deelnemers van het part- nerprogramma de opening van het congres hadden bijgewoond, zijn we per bus naar Amersfoort gereden. Daar werden wij in het fraaie Flehitemu- seum rondgeleid. Wij kregen in het kort de geschiedenis van de stad te ho ren. Met behulp van een maquette konden wij zien hoe de stad in de loop der tijden is gegroeid. Zoals tegen woordig ook vaak het geval is, moesten vroeger oude gebouwen wijken voor nieuwbouw. Ook het gebouwencom plex waarin de Mannenzaal is geves tigd, is jaren geleden grotendeels ge sloopt. De Mannenzaal was eens een opvanghuis voor alleenstaande oudere mannen. Net op tijd kon worden voor komen dat de zaal en de kapel ge sloopt werden. In de zomermaanden wordt de zaal weer bewoond, nu door vrijwilligers die het dagelijks leven van toen naspelen. De gids, die 's zo mers 'vader' is van de zaal, wist op boeiende wijze ons het harde leven van toen te beschrijven. Na de lunch maakten wij een rond wandeling door de stad. Wij volgden de loop van de oude stadsmuren en be wonderden de muurhuizen die al eeu wen oud zijn. In het licht van de herfst zon lagen de woningen er fraai bij. De wandeling voerde ons ook langs de Onze Lieve Vrouwentoren, een bekend punt voor landmeetkundigen. De gids liet ons zien waar het landmeetkundig middelpunt van Nederland ligt. De route voerde ons vervolgens naar de waterpoort, vroeger een zwak punt in de verdediging van de stad. Om te voorkomen dat de vijand via het water de stad kon binnenvallen, werd de opening afgesloten. Dit gebeurde door een schuif die naar beneden gelaten kon worden. Twee raderen die door menskracht bediend werden, moesten rondgedraaid wor den. Enkele dames gingen als raddraaiers aan het werk en het lukte hen de schuif in beweging te krijgen. In de bier brouwerij de Drie Ringen konden wij proeven van de brou werskunsten van de beheerster. Wij kregen een flesje bier mee, al dan niet bestemd voor de partners die de hele dag in het Congrescentrum op hun manier bezig zijn geweest. Op donderdag reed een bus vol druk pratende dames naar Amsterdam. Het weer werkte enorm mee, juist toen wij in de rondvaartboot stapten begon de zon te schijnen. Onder het genot van koffie en gebak bracht de rondvaartboot ons naar werkelijk prachtige plekjes. Dankzij het herfstzonne tje werden de gevels gehuld in een schitterend licht. Bij het Waterlooplein aangekomen werden we opgewacht door stewards die ons naar Holland Experience brachten. Daar beleefden wij de toeristische attracties van ons land, geze ten in een vliegtuigstoel en met een 3D-bril op de neus. Wij werden door elkaar geschud bij een vliegtuiglanding, voel den de wind in de haren toen we de havens en de zee be zochten, roken de viskraam en de bloembollenvelden, en maakten een dijkdoorbraak mee. Na de Hollandse picknick werden we door een gids naar de diamantslijperij Gassan Diamonds gebracht. Daar werd ge demonstreerd hoe de stenen geslepen worden. Ook over de kwaliteit, kleur en gewicht werd uitleg gegeven. Vervolgens mochten wij in een afgesloten ruimte onder videobewaking allerlei sieraden bekijken en aanpassen. Daar werd volop gebruik van gemaakt. Je hebt tenslotte niet iedere dag de mogelijkheid om zulke prachtige sieraden van zo dichtbij te bewonderen. In de tijd die resteerde tot het vertrek van de bus genoten we van het warme zonnetje en werd er druk nagepraat. Al met al was het letterlijk en figuurlijk een schitterende dag. IS UTRECHT RS UTRECHT Bij de afsluiting van het congres droeg de scheidende voorzitter van de Stichting Geodesia, Theo Houterman (linkerfoto), de voor zittershamer over aan de nieuwe voorzitter, Leen Murre (rechterfoto). GEODESIA 2001-12

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 17