Nieuwe dimensie van het begrip digitale fotogrammetrie De opkomst van de digitale opnametechniek De luchtfotogrammetrie en haar toe passingen zijn in beweging. Na de analoog-digitaalverschuiving in de beeldverwerking en de eindproducten in de jaren '90 is de laatste jaren een trend te zien van analoge naar digitale opnametechniek. Dankzij de recente ontwikkelingen in de GPS/INS-integratie en de CCD-sensor- technologie zijn er sinds kort digitale camera's op de markt die vanuit een vliegtuig beelden opnemen met een grondresolutie van minder dan 25 cm. Bij de sectie Fotogrammetrie en Remote Sensing van de TU Delft is onderzoek gedaan naar de eigen schappen van zo'n digitale sensor en vervolgens naar de mogelijkheden om uit de data 3D-terreinobjecten automatisch te reconstrueren. De automatisering in het fotogrammetrisch produc tieproces heeft de afgelopen jaren veel veranderin gen teweeggebracht. In de jaren '90 is de beweging reeds ingezet door de verschuiving van het gebruik van ana loge beelden naar het gebruik van digitale beelden. De voor- en nadelen van die verschuiving zijn in de vierdelige serie 'Digitale Fotogrammetrie' (Geodesia 1998-12, 1999-2,3,4) vanuit diverse perspectieven bekeken. De serie beschreef het gebruik van gescande luchtfoto's ten opzichte van de analoge luchtfoto's. Arbeidsintensieve activiteiten zoals handmatige aerotriangulatie en DHM-vervaardiging zijn grotendeels vervangen door automatische matching-tech- nieken of, in het tweede geval, zelfs vervangen door het ge bruik van relatief nieuwe technieken zoals laseraltimetrie of SAR-interferometrie. Op het gebied van kartering is in middels wel duidelijk geworden dat de menselijke inter- pretatiestap moeilijk of niet te automatiseren is [1] [2]. Semi-automatisch is het motto: doe zo veel mogelijk processen automatisch, maar zet de operateur in daar waar het menselijke brein het wint van de com puter. Tijdens het vervaardigen van foto- grammetrische tussen- en eindproduc ten wordt zo efficiënt mogelijk de computer ingezet teneinde het pro ductieproces te verbeteren. Helemaal aan het begin van het proces staat ech ter nog een analoge schakel: de lucht foto zelf. In de laatste decennia is de opnametechniek op een aantal punten verfijnd, waaronder de invoering van de Forward Motion Compensation, de verbetering van de film en de verbeter de positiebepaling van het opname centrum. De ontwikkeling en vervol gens de digitalisering van een lucht foto zijn echter tijdrovende activitei ten. Sinds een aantal jaren is er een nieuwe dimensie aan het begrip digi tale fotogrammetrie toegevoegd: de digitale luchtopname. Het einde van de analoge luchtfoto? Digitale opnametechnieken Digitale opnamen zijn reeds bekend uit de remote sensing, waarbij grond- resoluties variëren van 80 m (MSS) tot 1 m (IKONOS-2). Daarnaast zijn digitale opnamen bekend uit close-range toe passingen, waarbij hoge resolutie CCD- camera's worden gebruikt om objec ten te reconstrueren. Dankzij de recen te ontwikkelingen in de GPS/INS-inte- gratie en de CCD-sensortechnologie kunnen digitale opnamen vanuit een vliegtuig resulteren in beelden met een grondresolutie van minder dan 25 cm. In juli 2000 zijn op het ISPRS- congres in Amsterdam de digitale luchtcamera's voor het eerst breeduit in de belangstelling komen te staan. Deze digitale camera's zijn grofweg te scheiden in twee typen sensoren: lijn- scanners en frame-camera's. Beide ty- ir. S. I. Oude Elberink, toegevoegd onderzoeker, afdeling Geodesie, TU Delft De auteur is sinds 1 september 2001 werkzaam als junior-adviseur Plaatsbepaling bij de afdeling GAP van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. GEODESIA 2001-12

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 24