Toekomst van de digitale luchtfotogrammetrie Literatuur nereren: met andere woorden, de orgi- nele data worden geprojecteerd op een vlak door de 3D-lijn. In een iteratieve kleinste-kwadratenmethode wordt de 3D-lijn zodanig aangepast, dat de lijn opgespannen wordt door pixels met hoge gradiënten. Deze fitting-stap ver betert de nauwkeurigheid van de gere construeerde lijnen met ongeveer een factor 4, resulterend in 15 cm planime- trische en 25 cm verticale precisie [9]. Fotogrammetrie en remote sensing komen qua gegevens eigenschappen en toepassingen steeds dichter bij elkaar met de komst van de digitale en multispectrale lucht opnamen. Toch blijven ze twee aparte disciplines: hoge-re- solutietoepassingen als grootschalige 2D- en 3D-kartering blijven vanwege de geometrische eisen zonder twijfel enkel aan de fotogrammetrie besteed, terwijl de remote sensing zich vanwege de thematische eigenschappen meer op de kleinschalige classificatie richt. Fig. 6. Resultaten van drie stappen in de 3D-reconstructie: lijnextr actie, matching en fitting. Met de komst van de digitale lucht- camera's kan in de toekomst een aan tal fotogrammetrische processen snel ler en/ of beter verlopen vanwege de di recte beschikbaarheid over digitale da ta en de verbeterde interpretatiemoge lijkheden. Het is echter de vraag of, en zo ja op welke termijn, de digitale op name de analoge luchtfoto gaat ver vangen. Voor zeer hoge-resolutietoe- passingen (<15 cm) lijkt namelijk de analoge film nog steeds het meest ge schikt. De keuze ligt voorlopig bij de gebruiker: welke data zijn het meest geschikt voor mijn toepassing? Niet de specialisatie, maar vooral de combinatie van ver schillende soorten sensoren zal leiden tot verbeterde of nieuwe toepassingen. Zeker met de vooruitgang in gege vensuitwisselingen in GIS-systemen zal het aantrekkelijk worden om diverse data met elkaar te combineren en te ver gelijken om analyses uit te voeren. Dit kunnen gegevens uit verschillende bronnen zijn, bijvoorbeeld multispectrale op namen uit een vliegtuig en een bestaande 2D-kaart, maar ook verschillende soorten gegevens uit dezelfde bron. ZI Imaging speelt daarop in door hun systeem modulair aan te bieden, zodat de gebruiker a la carte kan kiezen welke sensoren ingezet gaan geworden. LH-Systems werkt aan een systeem dat laserscanning en drie-lij nensensoren inte greert, en Fli-Map levert naast laserdata tevens digitale (vi- deo-)opnamen. Kortom, op het gebied van data-inwinning vanuit de lucht kunnen we de komende jaren nog veel ver wachten. [1] Vosselman, G., Semi-automatische kartering in luchtfoto's: mogelijkheden en beperkingen. Geodesia 1998 no. 12, p. 545-549. [2] Wicherson, R. en F. Spruijt, Digitale fotogrammetrie, toepassen of niet; onderzoek en gebruik bij de Meetkun dige Dienst. Geodesia 1999 no. 3, p. 119-125. [3] Sandau, R., B. Braunecker, H. Driescher, A. Eckardt, S. Hilbert, J. Hutton, W. Kirchhofer, E. Litho- poulos, R. Reulke en S. Wicki, Design principles of the LH Systems ADS40 Airborne Digital Sensor. IAPRS, vol 33, part BI, p. 258-265, Amster dam 2000. [4] Wewel, F., F. Scholten en K. Gwinner, High Resolution Stereo Camera (HRSC) - Multispectral data acquisition and photogrammetric data processing. Presented at the Fourth International Airborne Remote Sensing Conference and Exhibi tion, Ottawa, Ontario, Canada, 21-24 June 1999. [5] Murai, S„ Y. Matsumoto, The development of airborne three line scanner with high accuracy INS and GPS for analysing car velocity distri bution. IAPRS, vol 33, part B2, p. 416-421, Amsterdam 2000. [6] Tang, L„ C. Dörstel, K. Jacobsen, C. Heipke en A. Hinz, Geometric accuracy potential of the Digital Modu lar Camera. IAPRS, vol 33, part B4/C, p. 1051-1057, Amsterdam 2000. [7] Petrie, G., Warming up for ISPRS Amsterdam; a look at current and future imagers, imagery systems. Geo-Informatics, vol 3, april/may 2000, p. 36-43. [8] Haala, N., D. Fritsch, D. Stallmann en M. Cramer, On the performance of digital airborne pushbroom cameras for photogrammetric data processing - a case study. IAPRS, vol 33, part B4/A, p. 324-331, Amsterdam 2000. [9] Oude Elberink, S., Line matching and fitting in three-line scanner data. Presented at the Fifth International Airborne Remote Sensing Confe rence and Exhibition, San Francis co, California, 17-20 september 2001. GEODESIA 2001-12

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 28