Grondverwerving voor de Groen blauwe Slinger De reconstructie van doorlig- wonden door matching van drie digitale beelden sets te zijn en met deze methoden is het onderzoek voortgezet. Deze con clusie is gebaseerd op de voor- en na delen van de algoritmen. Ook is geke ken of de nadelen van de algoritmen verholpen konden worden. Een be schrijving van de vier algoritmen kunt u terugvinden in mijn afstudeerver slag, beschikbaar aan de afdeling Geo desie van de TU Delft. De Hough-transformatie is niet spe ciaal ontwikkeld voor vlakidentificatie uit laseraltimetriedata, in tegenstel ling tot het TP-algoritme. Daarom moet deze transformatie op enkele punten worden aangepast. Het ontwik kelde algoritme dat tegemoet komt aan deze wijzigingen, wordt het Hough-algoritme genoemd. Nadat de resultaten van het Hough- en TP-algo- ritme geanalyseerd zijn, kan het vol gende worden geconcludeerd: het Hough-algoritme reconstrueerde 70% van de gebouwen correct. Het TP-algo ritme modelleerde daarentegen 65% van de gebouwen juist. Op basis van de volgende punten verdient het TP-algo ritme desalniettemin de voorkeur: het TP-algoritme selecteert laserpunten die een betere beschrijving geven van een vlak dan de punten die geselec teerd worden door het Hough-algorit me. Dit algoritme is daarnaast minder complex, extraheert steile en grote vlakken beter en de minimale hoek tussen twee aangrenzende vlakken die nodig is om beide vlakken apart te ex traheren, is eveneens kleiner. Tenslot te is het aantal vlakken dat gevormd wordt uit punten die gesitueerd zijn op bomen, auto's en op de grond, veel kleiner. Paul van Heel (Afstudeerdatum: 19-10-2001) De Groenblauwe Slinger is de naam voor het gebied van Midden-Delf land tot aan het Groene Hart. Binnen de provincie Zuid-Holland wordt ge probeerd om met de Groenblauwe Slinger een 'tegenwicht' te bieden te gen de verstedelijkingsdruk van onder andere Den Haag, Zoetermeer en Rot terdam. Stad en land moeten 'in ba lans' worden gehouden door een inte grale aanpak van de groene ruimte met betrekking tot natuur, recreatie en waterberging. Op landelijk niveau is het Structuur schema Groene Ruimte maatgevend voor het 'groene beleid'. Het Structuur schema Groene Ruimte integreert on der andere de Relatienota, het Natuur beleidsplan en de Nota over de Rand stadgroenstructuur. Op die manier biedt het Structuurschema Groene Ruimte hèt handvest voor het huidige groenbeleid in Nederland. Doelstellin gen en het 'wat' en 'hoe' met betrek king tot natuur, recreatie, landschap en bosbouw zijn in het Structuursche ma Groene Ruimte verwoord. Tenmin ste, dat zou zo moeten zijn. Behalve voor de natuur (Relatienotahectaren) is er weinig helderheid over het 'wat'. Er wordt voornamelijk aangegeven 'hoe' doelstellingen gerealiseerd moe ten worden. In het onderzoek is gecon stateerd dat dit onderwerp een onder zoek op zich waard is. Ligging Groenblauwe Slinger en deelgebieden Landmnchlinfl LwdtchBndJim ümilaidM Bos-OWHm Oiowuon* BarkM-Punac** Midden-Delfland Het is duidelijk dat de strategische groenprojecten (SGP's) die het Struc tuurschema Groene Ruimte introdu ceert, dé manier zijn om plannen te realiseren. Het SGP Landgoederenzone Haaglanden is één van die projecten. De Groenblauwe Slinger vormt zo'n tachtig procent van het totale SGP Landgoederenzone Haaglanden. Op die manier is de Groenblauwe Slinger een concrete uitwerking van rijksbe leid. Een heldere grondverwervings- opgave is echter voor de Groenblauwe Slinger moeilijk te geven vanwege de onduidelijkheid van het beleid. Wan neer toch een grondverwervingsop- gave uit het beleid wordt afgeleid (hec taren per deelgebied van de Groen blauwe Slinger) en deze wordt vergele ken met de (kadastrale) gegevens van eigendommen van de Dienst Landelijk Gebied, andere overheden en terrein beherende (natuurbeschermings)in- stanties, blijkt inderdaad dat de grond- verwervingsopgave onjuist is. Dit duidt enerzijds op onduidelijk beleid, maar anderzijds leidt dit tot de vraag of gemeentelijke grondeigendommen mogen worden meegerekend voor groenvoorzieningen rond woning bouwlocaties. De gemeente Rotterdam bezit veel grond, waarvan niet duide lijk kan worden aangegeven of deze grond bestemd is voor woningbouw of groenontwikkeling. Daarom is het juist nü het moment om ervoor te zor gen dat deze grond voor groen wordt 'gereserveerd'. Dit leidt tot de conclu sie dat overheden (bijvoorbeeld DLG en de gemeente Rotterdam) meer moeten samenwerken, waarbij de provincie Zuid-Holland een meer sturende en coördinerende rol moet vervullen. Voor een deelgebied van de Groen blauwe Slinger, de boswachterij De Ba- lij/Bieslandse Bos, zijn de verwervings- instrumenten 'vrijwillige verwerving' en onteigening beschouwd. Op basis van gebiedslcarakteristieken is gecon stateerd dat een 'strategische inzet' van vrijwillige verwerving kan leiden tot een redelijk snelle grondverwer ving, waarmee een alternatief wordt geboden voor onteigening. Deze strate gische inzet bestaat uit het geven van prioriteit aan het doen van grote trans acties. Hieraan zijn voordelen verbon den, die zowel op het financiële vlak liggen als op het vlak van de 'commu nicatieve beleidsinstrumenten'. Voor de resterende 'kleine' transacties is onteigening waarschijnlijk een onont beerlijk instrument, tenzij de plannen worden herzien, en wordt geanaly seerd of bepaalde kleine percelen wer kelijk kunnen bijdragen aan het func tioneren van een geplande boswachte rij als geheel. Karin Hoenderkamp (Afstudeerdatum: 19-10-2001) De medische wetenschap is één van de velden waarin digitale foto- grammetrie kan worden toegepast. GEODESIA 2001-12

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 42