H: A BKN Berichten uit de Stuurgroep GBKN Field Office Kadaster TECHNIEK/PRODUCTEN Octrooi voor Adreslocaties De stuurgroepvergadering van 16 juli 2001 stond in het teken van alle grote projecten die momenteel lopen. Hieronder de belang rijkste besluiten: gadering Stuurgroep van 14 september 2001). Wat betreft het ontwikkelen van software is het devies 'kalm aan'. Pas mee starten als volledig duidelijk is dat LSV-loket toegevoegde waarde heeft. Nieuwe bestuurlijke organisatie Voor het bestuurlijk model is gekozen voor optie '2' uit de notitie 'De GBKN naar een landelijke organisa tie'. Dit betekent dat het algemeen be stuur zal bestaan uit vertegenwoordi gers vanuit de regionale besturen en vanuit landelijke organisaties: Kadas ter, koepels en participanten met een landelijke bijdrage van meer dan 5% in de kosten van bijhouding. Plan van aanpak internet verkooploket De stuurgroep staat kritisch tegenover het tijdpad. De zaak mag niet worden geforceerd. RSV's dienen de tijd te heb ben op voorstellen te reageren. Het streven is een landelijk tarief te hante ren (voorstel komt aan de orde in ver- am«nw»rnmg»v»(oono Voorstel offerte-aanvraag GBKN als authen tieke registratie Stuurgroep is akkoord. In de begeleidingsgroep zitten namens de Stuurgroep de heren Besemer en Van Gelder, namens LSV-secretariaat de heer Murre en voorts de heren Osinga (VROM) en Luitjens (Projectbureau Stroomlijning Basisgegevens, Ministe rie van Binnenlandse Zaken). Kosten uniformering De stuurgroep is akkoord met offerte- aanvraag bij bureau K+V voor nader onderzoek naar de huidige landelijke verdeelsleutel van de kosten van uni formering en bij houding. De aanlei ding hiervoor zijn reacties van ver schillende regio's over de kosten en de te hanteren kostenverdeelsleutel. (Bron: GBKN-journaal) [et Kadaster heeft besloten om de door Logica en Oranjewoud opge leverde software ten behoeve van field office (meting en bij werking van de kaart in het veld op pencomputers) niet in te voeren. Hoewel de software voldoet aan de Kadasterspeci ficaties, hebben pilot-projec- ten binnen het Kadaster uitgewezen dat de efficiencyverbetering onvol- doende is om de investering te recht vaardigen. Bovendien kleven aan de gebruikte hardware nog te veel ARBO-bezwaren. Het Ka daster concentreert zich nu op de verdere invoering van GPS in de velddienst, omdat daar van meer baten worden ver wacht. P. van der Molen Een octrooi wordt toegewezen aan een uitvinder wanneer de uitvin ding aan drie vereisten voldoet: nieuw heid, inventiviteit en indus triële toepasbaarheid, aldus het meest roemruchte na slagwerk der Nederlandse taal: de dikke Van Dale. Het blijkt allemaal op te gaan voor Adreslocaties. Want het Bureau voor de Industriële Eigen dom verleende medio september 2001 octrooi aan Bridgis voor dit baanbre kende databestand. Toen Cees Guikens, directeur van Brid gis bv, eind 1998 het idee kreeg om adressen te koppelen aan de bijbeho rende bouwvlakken, had hij niet dur ven dromen dat hij ooit nog als 'uitvin der' op een oorkonde zou prijken. Als directeur werkt hij al bijna tien jaar met geografische data van gerenom meerde leveranciers. "Zo dicht bij het vuur kom je wel 'ns op ideeën", licht hij zijn vondst toe. Hij legde het plan op tafel bij R8iData, Bridgis' product ontwikkelingsafdeling, die het verder ontwikkelde tot een complete, lands- dekkende relatietabel waarin aan adressen dezelfde coördinaten zijn toegekend als aan de cent- roïden van de bouwvlakken waarin ze gelegen zijn. Nieuw, dat was het zeker. De industriële toepasbaar heid zou spoedig blijken. "En de inventiviteit ligt wat mij betreft niet zozeer in het concept van een relatietabel, maar in de me thode waarop Adreslocaties tot stand Typ# adres par bouwvlak Winkelpand iMpbouwwontna mal lum Overigo panden Boei damacKn) pand raeuwbouw (nog geen bewoning) Hoogbouw BOarege («ahngji um«e i Laagbouw woning londei turn O BetaaiderKertium/oarteunworiing is gekomen. Het octrooi is dan ook niet alleen toegekend aan het databestand zelf, maar tevens aan de ontwikke lingswij ze - het definiëren van bronbe standen, en het bedenken en program meren van de juiste algoritmen". Ge bruikte bronbestanden zijn de adres sen van Omnidata (PTT Post), de adres coördinaten van het Kadaster, de gebouwenlaag uit ToplOvector van de Topografische Dienst en het lijnseg- mentenbestand van Navigation Tech nologies. Hoewel het bestand landsdelckend is, kan elke gewenste selectie worden ge leverd - of de klant nu van vijf adres sen wil weten in welk gebouw ze lig gen of een hele provincie in kaart wil brengen. Tevens is Bridgis met Adres locaties een dienst aan het ontwikke len waarmee ook organisaties die niet of nauwelijks met GIS werken voor deel kunnen hebben van geografische informatie. Inlichtingen: Bridgis, telefoon (0344) 63 62 42, of www.bridgis.nl. GEODESIA 2001-12

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 46