In het middagprogramma kwamen sprekers uit de onderwijswereld aan bod. Professor Theo Bogaerts (afde lingsvoorzitter Geodesie) sprak vooral over de randvoorwaarden voor de ont wikkeling van de opleiding aan de TU Delft. In het nieuwe bachelorprogram ma staat het geo-informatieproces cen traal (Geodesia no.10, p. 460 e.v.). In de strategie van de TU Delft staat interna tionaal wetenschappelijk onderzoek voorop. Onderzoek stuurt het onder wijs, meer dan de behoefte vanuit de beroepspraktijk. Voor een kleine oplei ding als Geodesie, met z'n oorsprong in de (kadastrale) beroepspraktijk, biedt deze ontwikkeling zowel kansen als bedreigingen. Voor wat betreft de bacheloropleiding wordt gestreefd naar samenwerking met het hbo. Kan sen op verbetering van de instroom zag ook Bogaerts vooral door intensie ve samenwerking tussen onderwijs en bedrijfsleven. De masteropleiding zal in multidisciplinaire samenwerking worden ontwikkeld. Het ITC kan een interessante rol gaan spelen in het onderwijsaanbod in de geo-informatie, zo betoogde professor Mennojan Kraak. Het ITC richt zich tot nu toe op de mid-career professional uit vooral ontwikkelingslanden. Zij biedt daartoe zes masteropleidingen aan, waarvan met name Geoinforma- tics, Geoinformation management en Urban planning Land management relevant zijn voor ons vakgebied. Zo trekt de opleiding Geoinformatics dit jaar 55 studenten. Het onderzoek bij het ITC is oplossingsgericht. In samen werking met andere instellingen zal het ITC zich ook gaan richten op de Nederlandse en Europese onderwijs markt, en dan vooral deeltijdonder wijs voor de mid career professional. Zo wordt met de universiteiten van Utrecht, Wageningen en Delft een masteropleiding Geo-informatie ma nagement opgezet, die in september 2002 van start moet gaan. Met de uni versiteit van Twente wordt een master opleiding Geo-informatica ontwik keld. Hiddo Velsink straalde namens de Hogeschool van Utrecht veel zelfver trouwen uit. De opleiding is goed, geo deten zijn gewoon nodig. Hooguit kun je de naam Geodesie vervangen door een wervender begrip (fig. 1). Het doel is vergroting van de instroom. Belangrijk is dan één en de zelfde naam te hanteren voor het vakgebied en de verschil lende opleidingen. Zelf opteert hij voor Geo-informatica. Om dat doel te bereiken zet de Hogeschool in op een net werk van relatiebeheerders die de bekendheid van het vak gebied en de opleidingen op mid delbare scholen moeten vergroten. Het bedrijfsleven is mede probleem eigenaar en wordt uitdrukkelijk ge vraagd als partner op te treden. Ook het hbo wordt straks een bache loropleiding. In de bachelor-master- structuur wordt het mogelijk een opleiding in verschillende varian ten en op verschillende plaatsen aan te bieden. Studenten kiezen im mers vooral regionaal. 'Bachelor' betekent ook 'vrijgezel'. De Hoge school van Utrecht verzorgt de eni ge hbo-opleiding in de geo-informatie in Nederland, en voelt zich daarom een 'alleenstaande'. Ons vakgebied is wel iswaar verwant aan bijvoorbeeld Civiele Techniek en Ruim telijke Ordening, maar neemt toch een zelfstandige plaats in. De opleidingen kunnen aantrekkelijker worden door een breed palet te bestrijken, van Hydrografie tot Planolo gie, en meer samen te werken met opleidingen in de toe passingsgebieden. Als laatste spreker stelde professor Arnold Bregt (Universi teit van Wageningen) vast dat oude zuilen als landmeet kunde/geodesie, GIS/remote sensing en kartografie onder hevig zijn aan erosie en zich samen met diverse toepas singsvelden ontwikkelen tot een samenhangend vakgebied rond het begrip geo-informatie. In zijn volle breedte betreft dit 50.000 arbeidsplaatsen en gezamenlijk is het mogelijk grote projecten van de grond te krijgen. Alleen al aan aca demici schat hij de behoefte op 250 per jaar, terwijl er maar 50 worden opgeleid. Hij presenteerde een nieuwe hoofdzuil, bestaande uit een fundament van ICT-vakken, een middenstuk van geo-informatievak- ken en een top van vakken uit de toe passingsvelden (fig. 2). Opleidingen zullen variëren in de omvang van de drie delen en in de keuze van toepassingsvelden. De Universiteit van Wageningen heeft al een tweejarige masteropleiding Geoinformatiekunde waar vanuit verschillende bachelorop- Fig 2. leidingen kan worden ingestroomd, dit jaar door 35 studen- De nieuwe ten. Nu de opleidingen werken aan een nieuwe structuur, hoofdzuil. riep hij het bedrijfsleven op niet alleen maar te roepen dat 'het niet goed gaat met het onderwijs'. In de slotdiscussie was het nu de beurt aan het bedrijfsleven om te vragen wat het onderwijs dan van hen verlangt. Voor al het imago van het vakgebied, en watje ermee kan, zullen onderwijs en werkveld gezamenlijk aan de man moeten brengen. Eenduidigheid over de naamgeving is dan essen tieel. Hier lijkt het pleit beslecht voor geo-informatie, waar- Fig. 1. De moderne landmeter (door Gijs Velsink). Toepassingen Gco-informatiekundige vakken ICT vakken GEODESIA 2001-12

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 9