Geometrische kalibratie van een peilschip (1) Praktische uitvoering Dit is het eerste van twee artikelen die gaan over de principes en verwerkingsmethoden van de kalibratie van de geometrische opstelling van de hydrografische peil en positioneringsapparatuur op een peilschip. In dit artikel wordt aan de hand van een praktisch voorbeeld verduidelijkt hoe de kalibratie in zijn werk gaat. Bij hydrografische metingen is het van belang, voordat meetcampagnes van start kunnen gaan, een grondige kalibratie uit te voeren van de geometrische opstel ling van de survey-apparatuur. Het doel van de kalibratie is de positie van de hydrografische meetapparatuur, in casu echosounders, met voldoende nauwkeurigheid te bepalen Fig. 1. Referentiepunten op het schip. P4 P7 P5 PP singlebean echosounder GPS-antenne- P8 PTJ P6 ref erentiejgw nultibean echosounder n, nultibean echosounder ten opzichte van de geometrie van het schip, aangegeven door een aantal vaste referentiepunten op het schip en in het bijzonder ten opzichte van de plaatsbepalingsantennes. Op die ma nier kunnen de opgemeten diepte waarden en de positie opgemeten door de plaatsbepalingsantennes herleid worden naar eenzelfde coördinaten stelsel en uiteindelijk worden overge bracht naar een kaart. Methode Principe Alle metingen op het schip vinden plaats in een lokaal coördinatensys teem verbonden met het desbetreffen de meettoestel: dieptemetingen vin den plaats ten opzichte van een assen stelsel verbonden met de echosoun der, GPS-waarnemingen bepalen de po sitie van de GPS-antenne die zich bovenin de mast bevindt, en bewe gingssensoren registreren de bewegin gen van het schip (rollen, stampen, drift, deinen) op de plaats waar ze geïnstalleerd zijn. De resultaten van die metingen moeten echter worden geïntegreerd, zodat ze samen kunnen leiden tot een accurate plaatsbepaling in het coördinatensysteem waarin de uiteindelijke plannen zullen worden aangemaakt. Die integratie lean alleen gebeuren indien de onderlinge positie van de verschillende apparaten met voldoende nauwkeurigheid gekend is en dat is precies wat met een kalibratie van de geometrische opstelling van de survey-apparatuur bereikt kan wor den. De bepaling van deze onderlinge geo metrische opstelling van de meetappa ratuur vormt het eerste deel van de kalibratie. Omdat de bathymetrische apparatuur onder de waterlijn ligt, moet voor dit eerste gedeelte het schip in het droogdok worden gebracht. Een goede planning van de metingen om geen kostbare tijd te verliezen spreekt dus voor zich. De resultaten van die meting zijn ech ter niet bruikbaar in die vorm. De lig ging van het schip in het droogdok komt, door de eventueel asymmetri sche ondersteuning, over het alge- GEODESIA 2002-1

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 12