prof. dr. ir. A. C. D. O. de Wulf en G.J.K. Brouns MSc, Universiteit Gent, vakgroep Geografie, optie Landmeetkunde. Het assenstelsel A2 is het assenstelsel waarin de metingen met het schip in het water plaatsvinden. De Z-as is weer gericht volgens de verticale, en de X- en Y-as liggen in het horizontale vlak, maar de oriëntatie zowel als de oor sprong zijn anders dan in Al. De oor sprong ligt ter plaatse van het enige gebruikte totaalstation. Fig. 2. Peilvlet 'Zwaan' in het droogdok te Rupelmonde. Elk meetinstrument op het schip heeft zijn eigen coördinatenstelsel Bi waar in de metingen plaatsvinden. Elk as senstelsel Bi is dus permanent aanwezig voor de diepte- registratie, de GPS-metingen, enz. Voor de GPS-metingen is dit het coördinatenstelsel van de WGS84-ellipsoïde of afge leide (ETRF89, enz.). De gyroscoop wordt na montage en op regelmatige tijdstippen geijkt, zodat diens Y-richting even wijdig is met de lengte-as van het schip. Voor de echo sounders bevindt de oorsprong zich ergens in het toestel (af hankelijk van het toestel) en is de Z-as meestal neerwaarts gericht. De X- en Y-as, voor zover van toepassing, liggen vast ten opzichte van de behuizing van de echosounder. Mon tage en kalibratie van de multibeam echosounder zorgen ervoor dat de gescande lijnen loodrecht op de vaarrichting staan, waardoor X en Y van Bi vast komen te liggen ten op zichte van het scheepscoördinatensysteem. Verschillende coördinatensystemen Er zijn drie groepen coördinatensyste men in het spel a. Coördinatensystemen verbonden met de instrumenten (Al, A2 en Bi) Het assenstelsel Al is het assenstelsel waarin de metingen met het schip in meen niet overeen met de ligging van het schip in het water, waar bovendien een onevenwichtige verdeling van de ballast voor een bijkomende helling van de z-as kan zorgen. Een trans formatie naar het solidair met het schip verbonden scheepscoördinaten systeem dringt zich op omdat er geen eenvoudig verband kan worden gevon den om de geometrische kalibratie te combineren met de dieptemetingen, de plaatsbepaling, de gyroscoopme ting, enzovoort. Daarom dient het schip te water te worden gelaten en dient opnieuw een inmeting te gebeu ren van een aantal referentiepunten op het schip. Deze laten toe om de transformatie te berekenen van alle karakteristieke coördinaten van de peilapparatuur (zoals opgemeten in het droogdok) naar het scheepscoördi natensysteem waarin het schip zich bevindt wanneer het stabiel in het water ligt. De kalibratie behelst de be paling van de parameters van deze transformatie. Aandacht zal daarbij vooral worden besteed aan de te ver wachten nauwkeurigheid van de ijk- resultaten. Zodra de onderlinge posities van de verschillende meetapparaten zijn be paald in eenzelfde assenstelsel, kun nen de metingen die plaatsvinden in de respectieve lokale assenstelsels van elk instrument, via de nodige trans formaties, worden samengebracht in het scheepscoördinatensysteem. Dit integreren van bathymetrie, gyro scoopwaarnemingen, GPS, enzovoort en het vervolgens verbinden van het scheepscoördinatensysteem met het wereldsysteem waarin de bathymetri- sche kaarten dienen te worden opgele verd, is een onderdeel van de verwer king van de meetgegevens en daarop kan in het kader van deze twee artike len helaas niet dieper worden inge gaan. het droogdok plaatsvinden. De Z-as is opwaarts gericht vol gens de verticale, de X- en Y-as liggen in het horizontale vlak. De opstel- en referentiestations liggen rondom het schip en de oorsprong van Al ligt in één van de opstelpunten van de totaal stations. GEODESIA 2002-1

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 13