vi t- Alles grijpt in elkaar inventarisatie van objecten die bij Rijkswaterstaat in be heer zijn. Voor het beheer van deze gegevens wordt ge bruikgemaakt van de applicatie KernGIS. Deze applicatie is door de MD speciaal ontwikkeld voor de droge infrastruc tuur. Er is voor gekozen om te starten met twee objecten. Het gaat om een inventarisatie van type en tekst bebording, en het type vangrail. Hierbij wordt de thematische informa tie gekoppeld aan het betreffende object uit het Digitaal Topografische Bestand (DTB) van de MD. Indien topografi sche geo-informatie wordt gebruikt voor het inventariseren van thematische gegevens, kan dit consequenties hebben voor het datamodel. Het is daarom belangrijk dat de produ cent van geo-informatie betrokken is bij de ontwikkelingen van mobiele systemen bij de afnemers van zijn producten. De gewenste rol moet zich vooral richten op het inpassen van mobiel GIS in de werkprocessen van de afnemer. De ac tiviteiten liggen hierbij met name op het vlak van ontwik keling, advisering en technische ondersteuning. De tweede pilot is gehouden bij de dienstkring Water wegen-Roermond van de directie Limburg. Als gevolg van het kabinetsstandpunt 'Ruimte voor de rivier' moeten in het kader van de Wet Bescherming Rijkswaterstaatwerken (WBR) op korte termijn ongeveer vierduizend vergunnin gen worden verleend. Het gaat hier voornamelijk om ob jecten die een obstakel vormen in het stroomgebied en de uiterwaarden van de Maas. Voor het vastleggen van deze verguningen is gekozen voor een pencomputer en een dGPS-ontvanger. De data-uitwisseling bij het inwinnen van gegevens vindt vooralsnog plaats op cd-roms en diskettes. Tijdens het uitvoeren van de pilot en uit de gesprekken met de betrokkenen van de dienstkring zijn de volgende voor delen benoemd: betere aansluiting met het informatiesysteem Generiek Vergunningen GIS. Hierdoor vindt een optimale afstem ming plaats tussen het vastleggen, verlenen, registreren en handhaven van vergunningen; efficiencyverhogend doordat inwinnings- en verwer kingsproces worden geïntegreerd, waardoor het proces in minder tijd kan worden uitgevoerd; effectiviteitverhogend omdat men in het veld direct de Fig. 4. Verkeersborden ingewonnen met pencomputer. beschikking heeft over alle relevan te en actuele gegevens, waardoor men adequater kan handelen. Van de drie aangeschafte pencompu- terconfiguraties voldeed er niet één aan alle criteria. Ieder pakket kent zo zijn eigen karakteristieken waarop het goed scoort. De mobiele sector heeft de laatste twee jaar een explosieve ont wikkeling doorgemaakt. Het zal echter nog enige tijd duren voordat duidelijk wordt welke dominante ontwikkeling het zal gaan maken. Naast het optima liseren van de inwinning kan de inzet van een mobiel GIS in belangrijke ma te bijdragen aan het handhaven van de vergunningen. Hierbij is het belang rijk dat in het veld direct kan worden beschikt over actuele informatie. Als voorbeeld van een dergelijke oplossing kan worden verwezen naar de ESRI- productenlijn. ArcPad in combinatie met een SDE-dataserver, ontsloten met ArcIMS voor on line gebruik, maakt plaatsafhankelijk en plaatsonafhanke lijk gebruik van geo-informatie moge lijk. Plaatsafhankelijk doordat de ge bruiker alleen de geo-informatie krijgt van zijn huidige positie, zoals bepaald met GPS. Plaatsonafhankelijk doordat van vrijwel elke locatie via GSM een verbinding kan worden gemaakt met de ArcIMS-server. Onderzoek naar der gelijke toepassingen staat voor het ko mend jaar op de agenda van de MD. Wanneer wordt gekeken naar de mo gelijkheden van mobiele GIS-toepas- singen, blijken bovenstaande ontwik kelingen allemaal in elkaar te grijpen. Met de nieuwste GIS-software, inter- nettechnologie en de drie-lagen archi tectuur is het mogelijk een gebruiker in het veld op een hanteerbare pc of handheld over geografische informa tie te laten beschikken. Gezien de gro te verscheidenheid aan artikelen in de diverse vakbladen lijkt deze ontwikke ling, bekend onder de noemer 'Loca tion Based Services' (fig. 1), steeds meer in de belangstelling te komen. Bij de inzet van mobiele systemen speelt de beschikbaarheid van geo-data een belangrijke rol. De behoefte om over real time data te kunnen beschik ken is veelal afhankelijk van de speci fieke toepassing. Om dit te kunnen realiseren is het onder andere van be- Verkeersborden PenComputer 'Den Bosch GEODESIA 2002-1

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 22