Reactie Met een hoop 'Geo tussen de oren', een katoenen zak met propagandamateriaal over de schouder en een stapeltje visitekaartjes in de tas keerde ik van het Geodesia-congres huiswaarts. In de tas zat ook het laatste nummer van Geodesia als treinlectuur, en tussen de oren behalve de Geo (en gelukkig nog vele andere interessante en leuke zaken) ook de steeds weerkerende vraag: hoe kijken geodeten toch aan tegen geo-informatie(kunde)? In de katoenen zak vond ik onder meer een cd-rom en een Promotiespecial 2001, en die heb ik net als de nieuwste Geodesia eens grondig doorgenomen. Ik heb vandaag ook de site van Geodesia even bezocht, en las daar dat "De Stich ting Geodesia als doel [heeft] de bekendheid van de vak gebieden Geodesie en Geo-informatiekunde te verbreden". Daar gaan we het gelezene en bekekene dus maar eens aan toetsen De niet vanzelf opstartende cd-rom (de eerste gemiste kans!) bevat een af en toe wat ouderwets ogende (Erwin Krol!) videoclip "Geodesie is meer dan landmeten". Volgens de internetsite van Geodesia is deze geactualiseerd, maar ik kon daar weinig van merken. Pas op tijdstip 11:03, tegen het eind, wordt uitgeroepen: "veel metingen dienen als basis voor geografische informatiesystemen die ons helpen bij de inrichting van de ruimte om ons heen". En dat is het dan wat de geodetische rol in GIS en geo-informatieverzor- ging betreft. Geodesie lijkt, althans in deze clip, inderdaad nauwelijks meer te zijn dan landmeten. Kosten noch moeite zijn ook gespaard om een Promotie- special te maken, waarin volgens de verantwoording op p. 3 "een impressie [wordt gegeven] van het vakgebied landmeten/geodesie/geo-in- formatie en de relatie tot GIS (geografi sche informatiesystemen)." Dat stemt hoopvol, hoewel de wijze van vermel ding van geo-informatie en GIS zo naast elkaar een beetje vreemd aan doet. Maar wat kunnen we in de ver schillende (verkorte) artikelen eigen lijk aantreffen over geo-informatie en GIS? Verrassend weinig, het gaat hoofdzakelijk over bouwen en landmeten. Op p. 10 lees ik even over "geo-infomatie die nodig is om onder de grond te kunnen bou wen", op p. 21 staat "In het GIS is per deel de kustlijn van een luchtfotojaar gecombineerd met de interpretatie van het tijdstip ervoor, en zijn ver schillen in oppervlakte berekend" (de term GIS wordt hier overigens niet ver klaard en op p. 29 vinden we de pas sage "De meetgegevens (de geometrie) dienen vaalc als basis voor geografische informatiesystemen (GIS), waarmee overzichtelijke selecties kunnen wor den gemaakt, en je met één oogopslag kunt zien waar scholen, parkeerplaat sen, hotels of benzinestations staan." Nee maar! Er is op p. 28, bij de eind termen van de (mbo-)functionaris Landmeetkunde ook sprake van "vast- goedgegevens beheren". Wat zou dat toch inhouden? Je kunt er heel mis- ^1° vc*° O0^ eOA >c schien enig idee over krijgen bij de in terviews met jonge praktijkmensen op p. 23/24, waar melding wordt gemaakt van vastgoedbeheer, vastgoedinforma tiesystemen en een unit Geo-informa tie, die zich bezig blijkt te houden met het vervaardigen en bijhouden van de Grootschalige Basiskaart van Neder land. De meeste geo-informatie zit nog in de advertentie van de Meetkundige Dienst op p. 9 en in de advertentie van de TU Delft achterop het omslag. De oogst is dus uiterst mager. Ik kan me wel iets voorstellen bij de uitspraak van student Nico onderaan p. 15, die u zelf maar eens moet nalezen. Niet in de zak, maar in mijn tas zat de Geodesia van oktober. Een prachtarti- kel van ing. M. Reuvers over "Meta- Geodesie en geo-informatie: gemiste kansen René van der Schans. Geodesie is meer dan landmeten Dei» cd-rom gooft een impressie van hel vakgebied landmeten/geodesie/geo-lnformatie. Medewerkers in dll beroepenveld worden ingezet bt| het meten, uitwerken en beheren van geografische informatie die wordt gebruikt bij de inrichting van de ruimte om ons heen, zoals de bouw van grote infrastructurele werken (wegen, waterwegen, spoorlijnen) en de aanleg van woonwijken, industrieterreinen en natuurgebieden. len zeer gevarieerd vakgebied met een groot aantal interessante en uitdagende functies op mbo- hbo- en academisch niveau. De cd-rom wordt aanbevolen aan docenten aardrijkskunde en wiskunde ter Informatie van de leerlingen op mavo, havo en vwo-niveau. Tevens aangeboden aan bezoekers van het Geodesiacongres In oktober 2001. Een uitstekend middel om uw relaties (familie, vrienden kennis Ik laten maken met de boeiende praktijk van uw beroep. Meer weten? www.geodesia.nl GIS-gebruiker ."^4® ff" informatiebeheerder GEODESIA 2002-1

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 24