Bedrijfsreportage MUG Ingenieursbureau Jakob van Dijk werkte eerst bij de Koninklijke Sjouke Dijkstra en verzorgde daar het uitzetwerk voor diverse bouw en wegenbouwprojecten. Van daaruit werd door Jakob een dochterbedrijf op gericht, dat hij de naam MUG toedacht, wat staat voor Meet- en Uitzet Groep. Die naam is nooit veranderd, de omvang wel en ook de inhoud. tft/G De vier poten van de olifant De mug die een olifant werd Sinds die eerste stap naar een tweemansbureau is MUG uitgegroeid tot een bedrijf van zestig medewerkers dat, verspreid over vier vestigingen (Bedum, Gronin gen, Heerhugowaard en Wierden), een groot deel van ons land bedient met een grote variant aan werkzaamheden. Ze zijn begonnen als MUG, en ze zijn nu een olifant geworden. Een groot lichaam met vier stevige poten: Meetdienst, Infra- INGENIEURSBUREAU Theo Scheele, redacteur. «urc/f/vsT Maatvoering in de bouw. ontwerp, 3D-presentaties en Milieu advies. Van Dijk is het meest deskun dig in de eerste poot. Voor de andere poten zijn specialisten aangetrokken, want je kunt nu eenmaal niet overal verstand van hebben. Bij de start als meetbureau in het be gin van de jaren tachtig werd nog met jalon en meetband gewerkt en voor de hoekmetingen was er een Kern-theo doliet beschikbaar. Maar dat gold na tuurlijk voor ieder ander bedrijf. Om streeks 1984 kwam het digitale opme ten en verwerken in beeld en werd de eerste tachymeter aangeschaft en een werkstation. Voor de bouwmaatvoe- ring ontstond behoefte aan meer nauwkeurige instrumenten. Daarom werden 'totalstations' aangeschaft. Er werd eigen software ontwikkeld voor het inmeten en verwerken van topo grafie en voor het maken van tekenin gen in AutoCAD, zegt Van Dijk. Boven dien werden allerhande aanvullende Lisp-routines geschreven voor landme ten en bouwmeten, want we hadden in beide disciplines veel klanten. Zo lukte het ons om een programma te schrij ven voor de maatvoering in architec tentekeningen en constructeurteke ningen. Niet omdat die zo onbetrouw baar zouden zijn, maar omdat con structeurs daarin handmatig nogal eens wat plegen te wijzigen. Met ons nieuwe programma maken we de handmatig aangebrachte wijzigingen in één oogopslag zichtbaar en kunnen we zodanige aanpassingen aanbren gen, dat de tekening weer volledig be trouwbaar is. Meetdienst: vanuit een hangend bakje Jakob van Dijk geeft een impressie van de recente werkzaamheden in de vier afdelingen. In Friesland werd door de Meetdienst voor een aantal water schappen ongeveer 700 km kaden van waterlopen geïnventariseerd en opge meten met behulp van GPS(RTK)-appa- ratuur. Aanleiding waren de hoge wa terstanden in 1998, waarbij half Gro ningen dreigde onder te lopen. Voor alle zekerheid hebben de Friezen toen laten inventariseren hoe de kaden en dijken er in hun provincie bij lagen. De GEODESIA 2002-1

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 26