gemeten profielen werden aangele- Bovengrondse verd als AutoCAD-tekeningen en als invoerconstructies. ArcView-bestanden, zodat de water schappen daarmee goed inzicht ver kregen in de onderhoudsstaat en de kerende hoogte van de kaden en dij ken. Daaruit kon een meerjaren onder- houds- en verbeteringsplan worden op gesteld. Leuk is dat MUG ook daaraan weer mag meewerken, zodat de afde ling Infraontwerp een verbeterings plan (bestek en tekeningen) gaat ver vaardigen en later ook betrokken wordt bij de uitvoering. Als er dan wel licht slib moet worden verwerkt, kan ook de afdeling Milieu daarbij in actie komen. Zo grijpt alles voortdurend in elkaar en ijs er sprake van een soort Bodem kruisbestuiving of synergie. Bij een op- onderzoek. dracht van een architectenbureau of projectontwikkelaar gaat dat net zo. We zoeken daarvoor eerst alle gege vens bij elkaar: de ligging van kabels en leidingen, topografie, kadastrale ondergrond, en integreren dat in de ontwerptekening. De afdeling Milieu advies verricht dan het noodzakelijk Ontwerp van een bodemonderzoek. milieustraat. Voor een firma in het noorden van het land werden we on langs naar Schiphol gestuurd om daar de kadastrale grond slag te controleren, omdat men twijfels had over de be trouwbaarheid daarvan. Terecht, bleek later, er werden verschillen van 15 cm geconstateerd en dan heb je in ieder geval het gevoel niet voor niets te hebben gewerkt. Naar mate er meer met GPS-apparatuur wordt gemeten, worden in het noorden van het land steeds vaker verschillen tussen GPS-coördinaten en RD-coördinaten geconstateerd. De ver schuiving en draaiing in het coördinatenstelsel zijn daar aan debet. De gemeente Assen verrekent daarom bijvoor beeld zelf de verschillen en past de coördinaten aan, zodat gemeentelijke gegevens daar worden geprefereerd boven de kadastrale. Maar ook de kwaliteit van GBKN-gegevens blijkt vaak twijfelachtig te zijn. Vooral bij uitzetwerlc, waar het op millimeters aankomt, is dat kwalijk. Dan meten we liever alles opnieuw op, want we willen zeker zijn van de betrouwbaarheid van hetgeen we leveren. De opmetings- tekening zomaar ergens tussen knoeien, doen we niet; de meetbasis moet precies kloppen. Veel werk van de afdeling Meetdienst bestaat uit bouw- maatvoering bij grote projecten. Een spectaculaire op dracht is de bouw van de Mondriaantoren in Amsterdam. Eerst heeft MUG daarvoor een maatvoeringsplan gemaakt, de bestaande situatie en maten in het terrein gemeten en daarna is de nieuwbouw uitgezet. Vervolgens verrichtten zij de maatvoering in de bouw zelf. En omdat het een pre stigeproject is dat veel aandacht trekt, heeft Jalcob persoon lijk - vanuit een hangend bakje - alle stramienlijnen ver klikt op de buitengevels. We zitten nu op de 33e verdieping, legt hij uit, en daar moeten de maten ook precies kloppen. Dat is niet eenvoudig, omdat er altijd wat beweging in zo'n toren zit. Als het bouwwerk klaar is, wordt een zakking van 6 cm verwacht en dan mag hij niet omvallen. Hemelwater en afvalcontainers De afdeling Infraontwerp houdt zich bezig met planvoor bereiding en het maken van ontwerptekeningen, RAW- besteklcen en begrotingen voor infrastructurele werken. Op dit moment wordt vanuit de vestiging Wierden gewerkt aan een voorbereiding van scheiding van hemelwater en rioolwater op een industrieterrein in Almelo. Het schone INGENIEURSBUREAU GEODESIA 2002-1

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 27