hemelwater wordt momenteel via een uitgebreid riole ringsstelsel naar de waterzuiveringsinstallaties geleid, waar het geheel onnodig dezelfde bewerkingen onder gaat als het vuile rioolwater. Scheiding van het riolerings systeem levert dus geld op, maar juist die scheiding is niet altijd even eenvoudig volgens de vestigingsleider. Vooral in grote fabriekscomplexen lopen de afvoerpijpen soms heel ingewikkeld door en langs bouwwerken, zodat het hemel water halverwege de rit nogal eens wordt vermengd met vuilere vloeistoffen. Minutieuze inventarisaties gaan daar om vooraf aan de werkelijke scheiding. Een collega in Groningen is betrokken bij de plannen om het straatbeeld te verfraaien door glas- en afvalcontai ners, al of niet gescheiden, onder de grond te stoppen, zodat alleen een bovengrondse invoerconstructie aan geeft waar je moet zijn om je afval kwijt te raken. Een ingebouwde onder grondse telefoonlijn waarschuwt de beheerder als de bak vol dreigt te gera ken en een directe verbinding met de ophaaldienst resulteert in het optima liseren van de ophaalroute. 3D-ontwerp voor een verbetering van de verkeerssituatie; bestaande situatie (links) en voor gesteld ontwerp (onder). een complete milieustraat of afVal- brengstation, waarbij de vervuilde grond werd gebruikt om een verhoogd plateau aan te leggen. De Meetdienst verrichtte het benodigde uitzetwerk. Ook het geven van advies en het ma ken van een saneringsplan voor asbest- opruiming hoort bij de taak van deze afdeling. Daarvoor zijn eveneens des kundigen in dienst genomen. Zij hou den zich bezig met asbestinventari- satie, advies en begeleiding bij oprui ming, wat nogal eens voorkomt als flatgebouwen moeten worden ge sloopt om plaats te maken voor nieuw bouw. Digitale kijkdoos Paradepaardje van MUG is de afdeling 3D-presentaties waar vooral met 3D-vi- sualisatie successen worden geboekt. In Bedum is een prachtige visualisatie in 3D gemaakt van een nieuwe uitbrei ding van het bestaande bedrijventer rein en je kunt het gebied vanuit ieder willekeurig gekozen gezichtspunt be kijken: van bovenaf, vanaf de straat, vanuit een huis of zelfs varend door een watergang. Een digitale kijkdoos noemt Van Dijk het systeem. Het is een succesnummer voor gemeentebestu ren om de burger bij inspraakbijeen komsten met behulp van een 'beamer' te laten zien hoe mooi het allemaal gaat worden. Virtuele realiteit. Het wordt helemaal echt als er bewegende objecten aan worden toegevoegd, zo als rijdende vrachtauto's of fietsers. Deze projecten worden opgebouwd in AutoCAD en vervolgens omgezet in 3D Studio Viz. Het bestand kan in allerlei formaten worden aangeleverd. Bodemonderzoek en sloopplannen Milieuadvies is een nog jonge loot die in 2000 aan het bedrijf is toegevoegd door het in dienst nemen van deskundig personeel op dat gebied. De taak bestaat uit bodemonderzoek, asfaltonder- zoek en het maken van saneringsplannen. In Groningen is door deze afdeling een uitgebreid onder zoek verricht naar grondvervuiling op een terrein van de voormalige gasfabriek. De uitkomst was dat het terrein moest worden afgegraven en vervuilde grond afgevoerd. MUG Milieuadvies maakte de saneringsplannen die door een ander bedrijf werden uitgevoerd, maar MUG Meet dienst speelde daarna weer een rol bij het uitzetten van de geplande nieuwbouwprojecten. Een leuk project is de aanleg van een complete milieustraat in Groningen. Een vervuild terrein werd door MUG (Milieu advies en Meetdienst) onderzocht en ingemeten. De afde ling Infraontwerp maakte een mooi plan voor de bouw van GEODESIA 2002-1

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 28