Voor de gemeente Haren is een plan gemaakt voor verbetering van de ver keerssituatie in het centrum (koin plan). Hier ging het erom de verkeers stroom te verbeteren en het centrum van het dorp veiliger te maken voor voetgangers en fietsers. De bestaande situatie werd fotografisch digitaal vastgelegd, waarna een ontwerpteke ning in kleur aantoont hoe het mooier en veiliger kan worden. In het nieuwe ontwerp wordt duidelijk dat de voet ganger en fietser hier voortaan voor rang krijgen en dat de auto er als gast (voorzichtig) doorheen mag rijden. Als bijzonderheid wijst Jakob op de moge lijkheid in dit programma om fietsers en voetgangers verschillende kanten op te laten bewegen en zelfs de dame op de voorgrond desgewenst van voor of van achter te laten bewonderen. Voor de Geodesia-lezer kozen wij voor de voorkant. De goeroe en het wij-gevoel Behalve de synergie dat de afdelingen elkaar en zelfs het moederbedrijf Ko ninklijke Sjouke Dijkstra regelmatig van werk voorzien, is de wijsheid die Van Dijk propageert: "We willen ons werk goed doen en als je dat niet kunt, moet je het helemaal niet doen. Het moet prettig zijn om bij ons te werken, de mensen moeten het goed hebben. Dat bereiken we door een goed ar beidsreglement te maken, voor oplei dingen te zorgen en goed materieel be schikbaar te stellen. Daarnaast moetje zorgen voor een goede sfeer. De meet- ploegen bestaan in de regel uit twee personen en werken vaak alleen en ver uit elkaar. Daarom houden we twee maandelijks werkoverleg en halen we ze twee keer per jaar bij elkaar voor een feestje. Maar dan doen we nog meer. We halen er ook een 'goeroe' bij, die vakkundig zorgt dat ze aandacht krijgen voor elkaar en het 'wij-gevoel' versterkt". Teambuilding noemt men dat soms, maar de Groningers noemen dat oliën of doorsmeren. Ik heb niet helemaal begrepen met wellce vloei stof dat gebeurt. Met veel voldoening vertelt directeur Van Dijk hoe hij het eenmansbedrijf (de MUG) niet alleen heeft weten uit te breiden tot een grote dienst met zestig medewerkers (de olifant), maar daar naast ook nog tijd had vakmensen op 3D-ontwerp van een te leiden (met name voor PBO, KOB, SBW en 'in company bestemmingsplan. training'). Dat geeft soms ook weer leuke ervaringen. Onlangs ontmoette hij een oud-leerling die ondertussen projectontwikkelaar was geworden. Vanwege de oude rela tie schakelde die nu zijn voormalige leraar in om een fraaie 3D-presentatie te maken van één van zijn projecten. Zo snijdt een mes soms van twee kanten. MUG verwacht in de nabije toekomst nog te groeien. Maar dan moet Jalcob van Dijk toch gaan opschieten, want na veertig jaar werkzaam te zijn geweest in dit vakgebied, komt het einde in zicht. Hij wil nog niet helemaal stoppen met werken, maar wel met de actieve bedrijfsvoering. Hij wil zich dan gaan bezighouden met de opleiding van land meetkundig personeel voor het eigen bedrijf en voor ande ren. Zo'n opleiding is bitter noodzakelijk volgens Van Dijk, want er is groot gebrek aan deskundig meetpersoneel, voor al in de bouwmaatvoering. Nu de instroom in de geodesie- opleidingen terugloopt, ziet hij daarin een mooie taak. Waar hier dan de instroom vandaan moet komen, werd me niet helemaal duidelijk. Een ander zal dus binnenkort de fakkel van MUG moeten overnemen, en daar wordt al naar gezocht, begreep ik. Maar dat blijft nog even onder ons. Summary MUG engineering In the north of the Netherlands the engineering company MUG, a daughter firm of 'Koninklijke Sjouke Dijkstra bv' is working in a variety of surveying activities. This versatile firm, with establish ments in Groningen, Bedum, Wierden and Heerhugowaard, has about 60 employees in the fields of surveying, infrastructure, en vironment and 3D-visualisation. The author gives an impression of this firm and describes some recent projects, particularly the 3D- presentations and the surveying activities for building construc tions. surveying, visualization, profile landmeetkunde, visualisatie, reportage KEYWORDS TREFWOORDEN GEODESIA 2002-1

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 29