Hot news items het bewerken van gegevens maken we bijvoorbeeld gebruik van vereffenings technieken, en voor liet verwerken en visualiseren van gegevens maken we onder meer gebruik van geografische informatiesystemen. Daarnaast wordt geografie geassocieerd met ruimte lijke vraagstukken, zoals ruimtelijke planning, inrichting en beheer. Geo detisch ingenieurs hebben gedetail leerde kennis over de verschillende in richtingsinstrumenten en weten op welke wijze en volgens welke proce dure ze kunnen worden ingezet. Ze hebben ook kennis van de betekenis van de verschillende rechten op grond en vastgoed. De geodetisch ingenieur is in staat om snel de voor (ruimtelijke) planuitvoering noodzakelijke, aan eigendom en gebruik gerelateerde ge gevens te verzamelen en te presente ren. Het beeld dat de term 'geografie' oproept, past bij wat er in Delft wordt gedaan. Door de opleiding technische geografie te noemen, ontstaat naast sociale en fysische geografie een nieu we term die wij verder kunnen invul len. In Nederland bestaan al de op leidingen Sociale Geografie en Fysi sche Geografie, die respectievelijk de alfa- en gamma-georiënteerde studen ten trekken, en met een Technische variant kunnen wij de bèta-studenten trekken. Ook andere mogelijke namen voor de opleiding doen de ronde en een ge degen marktonderzoek naar welke naam het beste ligt onder scholieren van 5- en 6-vwo, zou een goede aanpak zijn om tot de meest wervende naam te komen. Met alleen het veranderen van de naam van de opleiding zijn we er nog niet. Om de instroom daadwerkelijk te vergroten, moet de opleiding een duidelijk gezicht zien te krijgen. Voor lichting alleen is niet voldoende, de af deling moet aan een goede pr werlcen. We moeten onze naam zien te verbin den aan zeer bekende onderwerpen of actuele gebeurtenissen. Bij zeer veel actuele items zijn geodetisch inge nieurs intensief betrokken. De volgen de 'hot-news-items' laten zien dat we Overstromingen in 1998 van het Rietveld in Delft (foto: Jan Ebbinge). allang geen landmeters meer zijn, maar ons ook met ver nieuwende onderwerpen bezighouden. Zeespiegel- afwijkingen op 30 november 1997, die duidelijk het effect van El Niho weer geven: de hoge zeespiegelniveaus langs de kust van Ecuador en Colombia, en ook zover noordelijk als Mexico; en de lage niveaus in het westelijk deel van de Pacific (www. deos.tudelft.nl). Overstromingen Ook in de eenentwintigste eeuw is er in bepaalde delen van Nederland een aanzienlijke wateroverlast geweest, maar tussen 1990 en 1995 werd in Nederland drie keer een water stand gemeten waarvan werd gezegd dat deze volgens de statistieken maar één keer in de honderd jaar voorkomt. Met name toen werd duidelijk dat er vraag was naar een betere informatievoorziening rond waterstanden om beter te kunnen anticiperen op de dreiging van hoogwater op be paalde locaties. Voor dit doel wordt sinds 1995 door diverse provincies, Rijkswaterstaat en waterschappen gewerkt aan een Hoogwater Informatie Systeem [3]. Dit HIS is een GIS waarin actuele informatie wordt opgeslagen over water standen, dijkhoogten en de situatie rond waterkeringen. Met dit GIS kunnen analyses worden uitgevoerd om de ge volgen van overstromingen of dijkdoorbraken te bepalen. Het systeem geeft zo de mogelijkheid om op basis van de analyses verschillende strategieën tegen elkaar af te wegen, zowel in operationele als in beleidsvoorbereidende zin. El Nino Een ander onderwerp op het terrein van het weer en klimaatveranderingen is het verschijnsel El Nino, waarmee we in de tweede helft van de negentiger jaren weer eens te maken hadden. Deze verandering in oceaanstromen zorgt wereldwijd voor grote weersveranderingen. Klimatologen ERS sea level anomalies CEODESIA 2002-1

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 31