30 en andere experts onderzoeken het gedrag van El Nino om zo voorspellingen te kunnen doen wanneer deze op nieuw verschijnt en om maatregelen te kunnen nemen. Ook geodetisch ingenieurs leveren een bijdrage aan dit on derzoek door met behulp van satellieten en lasermetingen de oceaanstromen te monitoren en in kaart te brengen. Satellietbeelden (IKONOS 1-meter van het WTC voor en na (15-9-2001) de aanslagen (www. spaceimaging.com). Wat helemaal nog vers in het geheu gen ligt, zijn de terroristische aan slagen in de Verenigde Staten van 11 september 2001. Hoewel wij op tv, de radio en in de kranten met name worden geconfronteerd met vergeldingsacties van de Amerikanen, met miltvuur en nieuwe terroristische dreiging, werd in New York al meteen na de aanslagen hard gewerkt aan hulpverlening en herstel. Om de twee dagen werden vanuit de lucht foto's gemaakt om een beeld te krij gen van de actuele stand van zaken. Hot spots werden met behulp van re mote sensing-beelden gedetecteerd, zodat hulpverleners op de heetste plaatsen konden blussen en op de brandgevaarvrije plaatsen konden puinruimen. Analyses van de vrijgeko men gevaarlijke gassen en windrich ting leidden ertoe dat in Philadelphia de mensen konden worden gewaar schuwd en dat men daar ramen en deuren op tijd kon sluiten. GPS was zeer belangrijk om op locatie gegevens in te winnen en dagelijks werd via in ternet alle beschikbare informatie ge actualiseerd om burgers en ook hulp verleners een zo betrouwbaar moge lijke actuele stand van zaken te geven. Een probleem waar men na de ramp op is gestuit, is het ontbreken van een duidig kaartmateriaal of een informa tiesysteem over wat er zich onder de grond in het rampgebied bevindt. Het ontbreken van duidelijke informatie over waar bijvoorbeeld kabels en lei dingen liggen, bemoeilijkt de oprui mingswerkzaamheden. Ook zonder het nieuws kom je in het dagelijks leven het werk van de geo detisch ingenieur tegen. Hoe komt de Pathfinder op Mars, hoe komt een vliegtuig zo snel mogelijk van punt A naar B? Hoe bepaalt de New Yorlc-piz- zabezorger zijn meest ideale route? Hoe kan het dat die elektronische mevrouw in de tram precies op het juiste moment zegt: "Vol gende halte Spui straat"? Het zijn vra gen waar de geode tisch ingenieur zich Een recentere gebeurtenis die Nederland echt aan de buis gekluisterd hield, is de ramp in Enschede op 13 mei 2000. Eind 2000 wordt alweer hard gewerkt aan de wederopbouw van de wijk. Begonnen wordt met het inventariseren van de wensen van de betrokkenen. De mensen kunnen schrifte lijk of tijdens speciale informatieavonden ideeën indienen voor de wederopbouw van de wijk. Bij wederopbouw zullen de rechten en belangen van de getroffenen centraal staan. Waar mogelijk en wenselijk zal binnen het bestaande be stemmingsplan herbouwd worden en grondeigenaren kun nen zelf op hun eigen perceel terugbouwen (dit wordt zo goed mogelijk ingepast in de plannen). Eigenaren die zelf willen bouwen, krijgen onder andere ondersteuning bij het ontwerpen van bouwplannen en het aanvragen van vergunningen. Ten behoeve van de in passing van nieuwe elementen en het wegnemen van belemmeringen (zoals vreemd gevormde kavels) wordt ruil verkaveling als instrument overwo gen. Ook wordt, om te komen tot een optimale indeling van het gebied, ge dacht aan het instellen van een grond bank. Een geodetisch ingenieur is in dit proces goed inzetbaar. Navigatiesysteem in het Geodesie-busje (foto's: Axel Smits). Aanslagen New York Navigeren Vuurwerkramp Enschede GEODESIA 2002-1

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 32