TU Delft: 'groot risico nieuwe beving in Turkije' iedere dag professioneel mee kan be zighouden. GPS wordt als basis ge bruikt bij al deze toepassingsgebieden. Nu heeft iedere wat luxere auto al standaard een navigatiesysteem inge bouwd, waar een vriendelijke stem je naar je bestemming brengt. Ook voor de location based services wordt ge bruikgemaakt van GPS in combinatie met het mobiele telecommunicatie netwerk. Op basis van de locatie van je mobiele telefoon kan informatie wor den gekregen over de locatie waar je je bevindt. Criminele buurt? Parkeer beleid, gemiddelde snelheid, vertrek tijden van bus- en trein, en de aanbie dingen van de plaatselijke grootgrut ter, alle beschikbare informatie kan in theorie op het mobieltje komen. Maar je krijgt de informatie niet vanzelf. Deze moet worden ingewonnen, ver werkt en gepresenteerd op zodanige wijze dat iedereen het begrijpt. Boven dien moet de informatie ook nog klop pen. Ingewikkeld? Nee hoor, de geo detisch ingenieur regelt het allemaal. Delft - Het risico van een nieuwe aardbeving in Turkije is sterk toe genomen na de zware beving van half augustus. Dat concluderen on derzoekers van de Technische Uni versiteit Delft na een vergelijking van satellietbeelden van vóór en na de beving. Wat zien wij hier? Het laatste nieuws, jazeker, maar vooral ook geodesie. Bij al deze gebeurtenissen hadden geo detisch ingenieurs werkzaam kunnen zijn, want leren die niet alles over GIS, laseraltimetrie, geo-informatievoorzie- ning, stadsinrichting, remote sensing, GPS? Hoe komt het toch dat zoveel mensen op de hoogte zijn van deze nieuws-onderwerpen, maar dat ze nog nooit van geodesie hebben gehoord - of als ze dat wel hebben, dat ze de link niet leggen? Omdat wij die link niet voor ze leggenGeodetisch ingenieurs moeten zich laten zien bij gebeurte nissen of projecten (zoals de aanleg van de HSL) waar zij hun kennis op los kunnen laten. Prof. Vosselman merkte tijdens zijn presentatie ten behoeve van de najaarsvoor lichtingsdagen aan de TU Delft zeer terecht op dat de Stormvloedkering in de Oosterschelde nooit zo mooi op zijn plek had gestaan zonder de metingen van geodetisch ingenieurs, maar dat de buitenstaanders vooral dat prach tige civieltechnische bouwwerk zien. Met andere woorden, de rol van de geodetisch ingenieur is niet zichtbaar en dat maakt het vakgebied ook niet echt bekend. Wat kunt u doen? Tijdens het Geodesia-congres eind oktober werd door diverse werkgevers van geodetisch ingenieurs opgemerkt dat er steeds minder geodetisch ingenieurs te krijgen zijn. De resultaten van de lage instroom van studenten bij de opleidingen worden merkbaar. Er moet iets gebeuren om meer studenten te werven en dat lukt niet alleen door het organiseren van voorlichtingsdagen. Naamsverandering van de opleiding is een eerste stap in de goede richting, maar daarna volgt het belangrijkste: de nieuwe naam aan de man brengen. Zonder een goede pr heeft voorlichting geen zin. Wat tijdens voorlichtingsdagen gedaan wordt is heel leuk, maar zonder de toestroom van geïnteresseerde scholieren zal ook de komende jaren het aantal eerstejaars op twee (of misschien wel minder) handen te tellen zijn. Geodetisch Vanuit de opleiding en de werkgevers van geodetisch inge- ingenieurs doen nieurs moet gewerkt worden aan de beeldvorming van de onderzoek naar de opleiding. Met name vanuit het bedrijfsleven, waar vaak aardbeving in gewerkt wordt aan heel concrete en actuele onderwerpen, Turkije. moet een bijdrage worden geleverd. Bij een volgend 'hot- news-item' zien wij graag geodetisch ingenieurs in de schijnwerpers, die een link leggen met de opleiding. Daar naast moet het ook mogelijk zijn om bijvoorbeeld de pre sentatie van nieuwe diensten en producten te combineren met het werven voor de opleiding Geodesie. Met inbreng van financiële en personele middelen uit de geodetische be roepspraktijk kan het profileren van de opleiding grootser worden aangepakt, waardoor een groter publiek kan wor den bereikt. Denk mee, doe mee, en voorkom zo de onder gang van de opleiding Literatuur [1] Kenselaar, F. en M. G. Vosselman, Bachelors en masters leren integreren in projecten. Geodesia 2001 no. 10, p. 460-469. [2] Bogaerts, M. J. M„ De Wereld,het laboratorium voor Geodesie, VBK Editorial Management bv, Liemeer, p. 37-38, 2001. [3] Zie www.waterland.net/his. GEODESIA 2002-1

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 33