Internationale workshop over 3D-kadasters Van 28 tot 30 november 2001 heeft de sectie GIS-tech- nologie van de afdeling Geodesie in Delft een inter nationale workshop georganiseerd over 3D-kadasters. Tachtig mensen uit zesentwintig landen kwamen bijeen om kennis en ervaring uit te wisselen over het registreren van eigendommen boven en onder elkaar. De stand van zaken en geplande ontwikkelingen van de deelnemende landen werden besproken. De leden van de programma commissie waren afkomstig uit Israël, Canada, Noorwegen, Denemarken, Australië en Nederland. De Nederlandse leden waren Chrit Lemmen (Kadaster), Paul van der Molen (Kadaster) en Peter van Oosterom (Geodesie). De reden om de workshop in Delft te organiseren was dat bij de afdeling Geodesie momenteel een onderzoek wordt uitgevoerd met als onderwerp 3D-kadastrale registratie. Dit onderzoek wordt verricht in samenwerking met het Kadaster. Parcel Rights of flying minerals,antiquities Center of the Earth Huidige kadasters registreren rechten en beperkte rechten op (2D-)percelen. Met een toenemende druk op de ruimte, zoals in Nederland maar ook in landen als Israël en Grie kenland en andere stedelijke gebieden, wordt er steeds meer boven en onder percelen gebouwd, denk aan spoor tunnels, ondergrondse parkeergarages, winkelcentra, enzo voort. Daarnaast is het steeds eenvoudiger en goedkoper om tunnels en andere ondergrondse constructies aan te leggen in geologisch geschikte gebieden, zoals in Noor wegen en Zweden. Tijdens de workshop bleek dat in de meeste landen, net als in Nederland, het recht van eigendom van een perceel ook drs. J. E. Stoter, sectie GIS- technologie, afdeling Geodesie, TU Delft. Illustratie afkomstig uit Israël om aan te geven wat de reikwijdte is van het eigendom van een perceel. het eigendom omvat van de ruimte boven en onder het perceel. Het regis treren van vastgoedobjecten boven en onder de grond levert dan ook com plexe situaties op voor kadasters die oorspronkelijk percelen als ingang ge bruiken voor de registratie van de wet telijke status van vastgoed. Ook het toenemende aantal kabels en leidin gen in de ondergrond, evenals het toe nemende aantal eigenaren van kabels en leidingen in de ondergrond door de privatisering vragen om het nader be kijken van een mogelijke 3D-registra- tie. Het doel van de workshop in Delft was om het 3D-aspect van kadastrale regis traties te bezien in een internationale context. De workshop werd georgani seerd onder auspiciën van de commis sies 7 (Cadastre and Land Manage ment) en 3 (Spatial Information Ma nagement) van de FIG (International Federation of Surveyors). Gedurende de drie dagen zijn twintig papers ge presenteerd, die ook in boekvorm zijn samengebracht. De papers behandel den de technische, de juridische en de organisatorische aspecten van een 3D- kadaster. Daarnaast zijn er werksessies gehouden. Het doel van deze sessies was om de internationale discussie te openen over 3D-l<adastrale registra ties, ook weer met een interdisciplinai re benadering: vanuit een technische, juridische en organisatorische invals hoek. Tijdens de werksessies op de eer ste en tweede dag werd er in afzon derlijke groepen gediscussieerd over de genoemde onderwerpen. De werk sessies hadden als doel het probleem gebied te definiëren, mogelijke oplos singsrichtingen aan te reiken en ten slotte aanbevelingen te doen. Op de laatste dag gaven de drie groepen een presentatie van de uitkomsten van de discussies. Deze presentaties zullen worden verwerkt en als aanbevelingen worden overhandigd aan de FIG-com- missies. Naar aanleiding van de presentaties en de werksessies kan er een aantal con clusies worden getrokken. Alhoewel er in sommige landen juridisch gezien ontwikkelingen gaande zijn om 3D- eigendommen te registreren (Noor- GEODESIA 2002-1

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 34