In memoriam Wim Heemskerk Op 9 oktober 2001 werden wij op de hoogte gesteld van het overlijden van onze goede vriend en ex- collega Wim Heemskerk. Hij is 68 jaar geworden. Velen uit het vak kenden Wim als een enthousiaste, vakbe kwame en beminnelijke vakgenoot; velen hebben het voorrecht gehad met hem in de meest uiteenlopende projecten te mogen samenwerken. Wie was Wim Heemskerk? Wim is één van de eerste studenten die zich aanmeldde voor de toen nieuwe opleiding Landmeten van de HTS in Utrecht. Zijn afstudeerjaar is 1959. Na deze studie volgde hij de opleiding aan het ITC in Delft. Het was toen een grote uitzondering om als Nederlander bij het ITC een opleiding tot fotogrammeter te volgen. Als fotogram- meter werkte Wim voor KLM Aerocarto. Voor ons was Wim Heemskerk, projectmanager van diverse projecten van KLM Aerocarto, een mens met het hart op de goede plaats. Het meest bekend is hij vanwege de diverse projecten in Suriname waar hij de leiding had. Het is eind zestiger jaren dat KLM Aerocarto aan de bel trok bij de HTS in Utrecht; voor aankomende landmeters lag een uitdaging klaar. Een luchtkarteringproject dat alle facetten van de landmeetkunde zou bevatten. Het doel: het noordelijk deel van Suriname in kaart brengen en het bepalen van een Nieuw Surinaams Peil. Middels een vijfjarenplan in samenwerking met het Centraal Bureau Luchtkartering van Suriname werd het project gestart. Vanuit een basiskampement vlakbij de lucht haven Zanderij heeft Wim Heemskerk leiding gegeven aan de jungle-operaties, de fotovluchten en de bereke ningen ten behoeve van de kaartproductie. En passant werden ook nog projecten in West-Suriname en Wage- ningen uitgevoerd. Over het gehele land werden 52 punten van een drie- hoeksnet ingemeten met behulp van afstandmetingen naar een DC-3 Dakota. Met behulp van de astronomische methode van plaatsbepaling werden deze punten ge oriënteerd, en zij werden in hoogte bepaald door middel van waterpassing of barometrische hoogtemeting. In 1968 was de eerste groep praktikanten van de HTS in Suriname actief. Naast het meten werd ermee begonnen evenwijdig aan de kustlijn stroken te fotograferen. Voor de praktikanten, die ruim zes maanden van huis waren, en voor de door Wim gerekruteerde jonge Nederlandse soldaten, was Wim een soort vaderfiguur. De toen nog vrijgezel had altijd tijd voor je als er slechte berichten uit Nederland kwamen. Tijdens de werkzaamheden in het ontoegankelijke oerwoud deden zich weieens onvoor ziene omstandigheden voor. Enkele, die gedurende het project hebben plaatsgevonden en die diepe indruk heb ben gemaakt op het aanwezi ge personeel en waarbij Wim de mensen weer moed in sprak en ondersteuning gaf, zijn het verongelukken van een Dakota in het zuiden van Suriname, de noodlanding in de rivier van een helikopter (waarbij gelukkig de piloot het ongeluk overleefde), een meetploeg die niet meer van een berg afgehaald kon worden (met de continue radioverbinding is contact ge bleven door Wim), en tenslotte de zwarte dag van de kustmetingen: tijdens de laatste meting viel een meet toren om, waarbij Peter van Zee het leven liet. Het is februari 1971. Wim gaat mee naar Nederland om de familie van Peter in te lichten en te troosten. Na Wims lange KLM Aerocarto-periode kwam een rus tiger periode. Inmiddels getrouwd met Willy, verliet hij zijn bedrijf en verruilde het voor landmeetkundig werk bij de gemeente Arnhem. Samen met de inmiddels over leden collega Wim Warnshuis kwam er weer een periode van luchtkartering, ditmaal voor de GBKN. Een project waarin samen met het Kadaster in Arnhem door de land meetkundige dienst van de gemeente paspunten werden ingemeten. En de proefplots werden naverkend. Na een reorganisatieronde bij de gemeente hing Wim zijn land meterstaf aan de wilgen. Op donderdag 11 oktober 2001 is Wim Heemskerk in Renkum begraven. Er waren slechts enkele collega's op de hoogte van het overlijden. Wim heeft velen een aan gename en bruisende start van hun landmeetkundige leven bezorgd. Hij was een voorbeeld, een man van de oude stempel, een opvallende figuur met een grote dosis humor. Je kon niet om hem heen met zijn 'Indische' spraakje, zijn markante manier van lopen (wij zeiden wel dat de lijnen in het bos twee maal zo breed als nor maal gekapt moesten worden om Wim erdoor te kunnen laten...) en met een uitgesproken passie voor 'zijn' Neder land, koningshuis en het geloof. Voor allen die veel aan hem te danken hebben, is ter nagedachtenis aan Wim Heemskerk deze herinnering opgeschreven. Voor allen die hem gekend hebben, maar vooral voor zijn echtgenote Willy en zijn vier kinderen is zijn overlijden een groot verlies. Wij wensen hen veel sterkte. Hans Herlaar en Rob Berlijn GEODESIA 2002-1

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 36