A Fusie TDN en Kadaster in beslissende fase Expositie De Hollandse Cirkel in Techniek Museum Delft Rapport 'Ruimte voor Geo-informatie' voor ICES A 1 een paar jaar is bekend dat het ./^Ministerie van Defensie de Topo grafische Dienst, die nu nog onderdeel uitmaakt van de Koninklijke Land macht, daarvan wil afscheiden. Omdat de TDN te klein is 0111 een zelfstandig bedrijf te vormen, werd gezocht naar aansluiting bij een andere dienst of be drijf. Hoewel er diverse mogelijkheden zijn geopperd, is het eigenlijk van het begin af aan een publiek ge heim geweest dat een com binatie (in welke vorm dan ook) met het Kadaster het meest voor de hand lag. De combinatie van kleinschali ge en grootschalige geo-in- formatievoorziening in één organisatie ligt gevoelsmatig voor de hand, en in het buitenland zijn er ook diverse nationale geografische dien sten die een combinatie van TDN- en Kadaster-werk omvatten. In de afgelopen paar jaar is er heel wat ambtelijk overleg geweest over hoe de fusie zou moeten worden vormgege ven. Uit een persbericht van het Minis terie van VROM blijkt dat dit thans tot resultaten heeft geleid: de Minister raad heeft 21 december 2001 inge stemd met het voorstel om de Topogra- Momenteel toetsen de planbureaus en de betrokken ministeries de honderddertig 'Expressions of Inte rest' die in 2001 zijn ingediend voor de Kennisinfrastructuur (KIS) van de Interdepartementale Commissie voor Economische Structuurversterking (ICES). In april 2002 zal het Kabinet over de hoofdlijnen van de kennis infrastructuur besluiten. Eén van de Expressions of Interest betreft het speerpunt 'Ruimte voor Geo-informa- tie'. De stichting Ravi is de indienende partij. Het is één van de acht Expres sions van het thema Hoogwaardig Ruimtegebruik. De stuurgroep ont ving vijftig adhesiebrieven van publie ke en private organisaties. Geo-informatie in Nederland is in zijn algemeenheid onvoldoende afgestemd op de maatschappelijke vraagstellin- fische Dienst van de Koninklijke Land macht te verzelfstandigen en onder te brengen bij het Kadaster in Apeldoorn. De ruim honderdvijftig TDN-medewerkers zullen al lemaal overgaan naar de nieuwe organisatie. Omdat het Kadaster een zelfstandig bestuursorgaan is, zullen de met de Topografische Dienst ingebrach te nieuwe taken bij wet moeten worden gere geld. De Ministerraad heeft ermee ingestemd dat het wetsvoorstel voor advies aan de Raad van State zal wor den gezonden. De teksten van het wetsvoorstel en van het advies van de Raad van State worden pas gen van vandaag en morgen, en is te vens niet toegerust op nieuwe techno logische ontwikkelingen zoals deze bijvoorbeeld door de ICT-industrie worden aangeboden. Daarnaast is er nadrukkelijk aandacht voor de orga nisatorische en cultuuraspecten van deze falende afstemming. Een verbete ring van deze situatie zal een sterke impuls geven aan een groter gebruik van geo-informatie en ruimte schep pen voor vergroting van de participa tie van burgers in besluitvorming en mogelijkheden voor private onderne mingen. Ook het ontwikkelen van (nieuwe) economische activiteiten en een verbetering van de kwaliteit van het bestuur, zowel op nationaal, regio naal als lokaal niveau, worden bevor derd. Het onderzoeksprogramma zal zich richten op de zes deelprogram ma's: openbaar bij indiening bij de Tweede Kamer. Afhankelijk van de goedkeu ring van de ontwerpwet door de Eerste en Tweede Kamer is de uit eindelijke overdracht van de TDN voorzien op 1 janu ari 2003. De nieuwe dienst Kadaster-TDN zal zich, aldus het persbericht, met name gaan concentreren op het verbeteren van de kwaliteit en de actualiteit van de landsdelckende digitale bestanden. In de wandelgangen is overigens verno men dat de TDN vooralsnog wel in Emmen gevestigd zal blijven. Zodra het wetsontwerp openbaar wordt, zal dat in Geodesia uitgebreid worden be sproken. Ad van der Meer 1. In het eerste deelprogramma zullen de randvoorwaarden van een opti male geo-informatie infrastructuur worden vastgesteld uitgaande van belangrijke hedendaagse en toe komstige maatschappelijke thema's zoals meervoudig ruimtegebruik, waterbeheer, veiligheid en mobili teit. 2. In het tweede deelprogramma zal een nationale geo-informatie infra structuur worden ontwikkeld: een goed toegankelijke structuur van 'geo-referenced' data waarin alle be langrijke geo-datasets van Neder land worden ontsloten. 3. Het derde deelprogramma heeft als doel binnen de nationale geo-infor matie infrastructuur authentieke registraties te identificeren en deze te incorporeren binnen wet- en regelgeving. 4. Het vierde deelprogramma richt zich op een verbeterde ontsluiting Aadaste m Op 23 november 2001 is op de afde ling Geodesie van de TU Delft een symposium gehouden over 'Neder lands gedachtegoed rond de ontwikke ling van geodetisch instrumentarium'. Aansluitend bij dit symposium is een expositie samengesteld, waarbij een gerichte keuze is gemaakt uit de col lectie van de afdeling Geodesie. Deze tentoonstelling is tot en met 1 februari 2002 te bezichtigen in het Techniek Museum Delft, Ezelsveldlaan 61. Adri den Boer GEODESIA 2002-1

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 37