een aanwezige continue stroom voorziening, en ruimte om GPS en radio-apparatuur te plaatsen. De aanvankelijk positieve verwachting omtrent het aantal potentiële locaties voor de referentiestations bleek be hoorlijk tegen te vallen. De radio-sur- vey, waarin de ontvangst van het ra diosignaal in het gehele gebied werd getest, viel gelukkig gunstig uit. Het resultaat van de verkenning kwam uit op zes referentiestations en tien re peaters. Omdat het gebied vlakbij de Duitse grens buiten de normafstand lag van 71/2 km, werd besloten om de repeater op station Zevenaar te vervan gen door de reserve GPS-ontvanger en in te richten als permanent referentie- station. In het geval van een calamiteit elders, waarbij de inzet van deze ont vanger noodzakelijk is, wordt het sta tion omgeschakeld tot repeater. Het uiteindelijke plan bevatte zeven refe rentiestations en negen repeaters. Tijdens de verkenning werden ook de eerste contacten gelegd omtrent toe stemming voor installatie van de GPS- apparatuur en de radiozendmast. Dat de markt voor radio-antennes inmid dels door telecombedrijven wordt be heerst, werd al snel duidelijk toen we te maken kregen met voor geodetische begrippen enorme jaarlijkse vergoe dingen die gevraagd werden in ruil voor een plaatsje voor de antenne. Na de nodige onderhandelingen is het uiteindelijk gelukt om de jaarlijkse Fig. 8. Opname van bestaande (links) en gewijzigde (rechts) topografie met GPS-RTK. vergoedingen binnen redelijke proporties te krijgen. Op enkele locaties lukte het uiteindelijk toch niet om de plaat sing rond te krijgen. Voor een tweetal vonden we ook geen alternatief, waardoor het nood zakelijk was om een eigen opstelling te bouwen middels een stalen buis- paal (referentiestation) en stelconpla- ten (repeater). Omdat vooral de aanleg van de stroomvoorziening nogal wat problemen gaf, is besloten om de re peaters uit te rusten met zonnepane len en accu's. Twee stations werden (als proef) voorzien van een pc voor dataopslag en een ISDN-lijn om deze stations vanaf kantoor te kunnen be dienen. In augustus 2000 waren de installatie werkzaamheden zo ver gevorderd, dat de coördinaten van de stations be paald konden worden, uiteraard ten opzichte van de in 1998 vernieuwde projectgrondslag. Omdat alle punten in een smalle band langs het traject van de Betuweroute liggen, is het netwerk nogal gevoelig voor een rotatie om de lengteas. Om deze instabiliteit te ver lagen werden er in de meting ook NAP-peilmerken buiten het tracé opgenomen op ongeveer twee a drie kilometer van de as. De berekening is verder zonder problemen verlopen. Middels de HTW-transformatie zijn vervolgens de coördina ten naar ETRS89 getransformeerd. Met behulp van Trimble- software zijn de zogenaamde kalibratiefiles berekend. Met behulp van deze transformaties krijgen de Trimble-gebrui- kers direct het juiste resultaat in het terrein. Al bij de eerste testmetingen van het netwerk stuitten we op een ernstig probleem; ondanks het geringe zendvermo- gen en het feit dat de frequenties om en om waren ver deeld, was het bereik van de radiozenders veel beter dan iedereen had verwacht. In diverse gebieden werden signa len van meerdere referentiestations op dezelfde frequentie ontvangen en was het onmogelijk om te meten. Omdat ver laging van de zendvermogens geen oplossing was, bleef alleen het uitbreiden van het aantal frequenties als optie over. Noodgedwongen zijn er toen enkele stations overge schakeld op ambulante frequenties voor GPS-toepassingen. In mei 2001 is de frequentieverdeling definitief vastgesteld op vier specifieke frequenties voor de Betuweroute, waar mee de overlast voor andere gebruikers was verdwenen. Inmiddels is het GPS-netwerk alweer ruim een jaar volop in gebruik door de projectorganisatie en de aannemers (fig. 8). Het geïnstalleerde GPS-netwerk zal actief blijven tot aan de ingebruikneming van de Betuweroute (naar huidige ver wachting in 2006). Het streven is er om het netwerk nog beter te gaan benutten; de aandacht zal hierbij vooral ge richt zijn op: Installatie Positiebepaling Gebruik Toekomst GEODESIA 2002-2

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 11