Geometrische kalibratie van een peilschip (2) Gegevensverwerking In dit tweede artikel over de principes en verwerkingsmethoden van de kalibratie van de geometrische opstelling van de hydrografische peil- en positioneringsapparatuur op een peilschip wordt de kleinste kwadratenmethode voor coördinatentransformaties, die voor kwalitatieve kalibratieberekeningen onmisbaar is, grondig uitgelegd en aan de hand van het praktijkvoorbeeld van het voorgaande artikel wordt de haalbare nauwkeurigheid voor de kalibratie bepaald. Berekeningen In het kort worden de definities van de verschillende assenstelsels even herhaald: Assenstelsel Al Het schip ligt in het droogdok. Al is een orthonormaal as- senkruis met de Z-as opwaarts gericht volgens de verticale, en de X- en Y-as willekeurig georiënteerd in het horizontale vlak. De oorsprong werd gekozen ter plaatse van één van de vier ingezette totaalstations. Assenstelsel A2 Het schip ligt in het water. A2 is een orthonormaal assen- kruis met de Z-as opwaarts gericht volgens de verticale, en Fig. 1. Multibeam- echosounder, gemonteerd onderaan het peilschip. de X- en Y-as willekeurig georiënteerd in het horizontale vlak. De oorsprong werd gekozen ter plaatse van het in gezette totaalstation. Assenstelsel A3 Dit is het scheepscoördinatensysteem, solidair verbonden met het schip. De Y-as is bij conventie parallel met de langsas van het schip wanneer dit sta biel in het water ligt, wijst naar de ach tersteven en ligt op de waterlijn. Het nulpunt ligt loodrecht onder de GPS- antenne. De X-as ligt in hetzelfde hori zontale vlalc, staat loodrecht op Y en wijst naar bakboord. De Z-as vormt een rechtshandig orthonormaal assen- kruis met X en Y; Z is dus opwaarts ge richt. In het assenstelsel Al worden twee categorieën punten opgemeten: alle karakteristieke punten van de survey-apparatuur die zich onder de waterlijn bevindt, omdat deze punten alleen maar zichtbaar zijn wanneer het schip in het droogdok ligt, waaronder de multibeam-echo- sounder (fig. 1); enkele referentiepunten die zullen dienen om de transformatiepara meters te bepalen, zodat de punten uit categorie één getransformeerd kunnen worden naar het scheeps- coördinatenstelsel A3. Met de definitie van het stelsel A3 heb ben we onvoldoende gegevens in han den om de transformatie van Al naar A3 rechtstreeks uit te voeren. Er moet eerst een aantal gemeenschappelijke punten tussen Al en A3 gekend zijn. Daarvoor moet een omweg worden ge maakt via het assenstelsel A2. De berekeningen bestaan uit drie gro te delen: omrekenen van metingen in A2 naar het scheepscoördinatenstelsel A3; berekening van de transformatie- parameters van Al naar A3 aan de hand van gemeenschappelijke pun ten, via de methode der kleinste kwadraten; berekening van de niet-gemeen- schappelijlce karakteristieke pun- GEODESIA 2002-2

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 14