in de ordegrootte van verscheidene centimeters) kunnen de metingen dus als afdoende worden beschouwd. De gevonden transformatieparame ters werden vervolgens toegepast op de meetresultaten van het schip in het droogdok om alle coördinaten van het coördinatenstelsel Al naar het scheepscoördinatenstelsel A3 te trans formeren. De formule die daarvoor werd gebruikt, is uiteraard V 7. Daar mee is de relatie tussen de verschillen de surveytoestellen aan boord met vol doende nauwkeurigheid gekend in een met het schip verbonden assenstel sel en is het doel van de kalibratie ge haald. Besluit Uit dit artikel blijkt dat een nauwgezette voorbereiding van de lcalibratiemetingen en een wiskundig gefundeerde verwerking van de meetgegevens noodzakelijk zijn om tot betrouwbare resultaten te komen. De kleinste kwadraten- methode voor coördinatentransformaties die daarin een be langrijke rol speelt, werd daartoe theoretisch uit de doeken gedaan en uitvoerig beschreven in het kader van het prak tij kvoorbeeld. De resultaten van de kalibratie zullen dienen om de bathymetrische opnamen op een eenvoudige wijze te integreren met alle andere metingen (positie, rollen, stam pen, drift, deinen van het schip). Met de in het vorige artikel beschreven methodologie en de hier voorgestelde ver werkingsmethode kan de kalibratie worden uitgevoerd met een standaarddeviatie oa posteriori van 10 mm. Deze precisie voldoet ruimschoots aan de gestelde vereisten voor de kali bratie van hydrografische positioneringsapparatuur. Het verschil met een niet-robuuste ver werkingsmethode, die niet op een theoretische leest geschoeid is, kan op merkelijk zijn. Het gegeven indachtig dat de standaardafwijking o van de re sultaten van de kleinste lcwadratenver- werking 10 mm bedraagt, wordt dit duidelijk geïllustreerd in tabel 3 (ver- schilwaarden tussen de twee verwer kingsmethoden in mm). Tabel 3. Verschiltabel strenge versus niet-strenge verwerkingsmethode (verschilwaarden in mm). Literatuur [1] Allan, A. L., Practical surveying and computations. Laxton's, 2nd editon, p. 573, 1997. [2] Brouns, G., Kalman filter applied to 3D object tracking in an industrial environment. Master thesis, University College London, 1998. Summary Geometric calibration of a survey vessel (2) This is the second of two articles treating the important issues for the hydrographer when determining the internal relative geometry of the survey vessel's hydrographic equipment on board the ship. In the present article, the least squares theory for three dimensional co-ordinate transformation, necessary to obtain the required cali bration parameters, is described. A case study helps the reader to relate the theory to the real world and the attention is drawn onto the significant differences between the results of the proposed robust processing technique and those of a mathematically un stable method. Om van het scheepscoördinatensys- teem over te gaan naar het wereldsys teem worden gyroscoopmetingen, plaatsbepalingen en dieptemetingen samen verwerkt. Hoewel dit een zeer interessant onderwerp is, kan hierop in het kader van dit artikel helaas niet verder worden ingegaan. navigation, instruments, theoiy navigatie, instrumenten, theorie Berekening van de scheeps- coördinaten door toepassing van de transformatieparameters Evaluatie van de resultaten van de kleinste kwadratenmethode Puntnummer X Y Z PUNT 7 5 2 -5 PUNT 8 14 2 21 PUNT 9 5 6 -40 PUNT 10 14 6 -9 Multibeam hoek 1 -40 -18 11 Multibeam hoek 2 -40 -18 12 Multibeam hoek 3 -40 -17 6 Multibeam hoek 4 -40 -17 7 STANG 11 3 9 X -47 -18 -9 L1L2 (2de GPS-antenne) 0 1 0 GPS- antenne 0 0 0 Referentiepunt waterpeil 2 1 0 KEYWORDS TREFWOORDEN GEODESIA 2002-2

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 19