Praktijk Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst de afgelopen jaren zijn uitgegroeid tot een apart vakgebied. Hoe gaat het ont werpen van een nieuw gegevensmodel in zijn werk? Na de pauze ging Luc Heres in een helder betoog nader in op deze vraag. Hij gaf aan dat binnen het ontwerpproces drie belangrijke fasen te onderkennen zijn: conceptueel, lo gisch en technisch gegevensmodel. Vervolgens behandelde hij stapsge wijs, aan de hand van een eenvoudig maar illustratief voorbeeld, de volgen de vragen wat is een gegevensmodel; wat is het verschil tussen een con ceptueel, logisch en technisch mo del; hoe ontwerp je een model. Het voorbeeld betrof een gegevens model voor havensteden. Heres maak te het ontwerpproces van gegevensmo- dellen inzichtelijk door het te vergelij ken met het ontwerpen van gebouwen. Net als voor de ontwerper van gebou wen, wordt het leven van de ontwerper van gegevensmodellen er wat gemak kelijker op gemaakt doordat er spe ciaal ontwikkelde ontwerpsoftware be schikbaar is. Technologische ontwikkelingen zijn een prima zaak, en het realiseren van een technologische vernieuwing is voor veel wetenschappers het ultieme doel. Maar wat heeft de praktijk eraan? Steeds vaker wordt daar geo-informa- tie gezien als een factor van eminent belang om de grote hoeveelheid gege vens, informatie en kennis die binnen een bedrijf aanwezig is, te integreren. Dat is ook het geval bij Shell. Jack Ver ouden, die inging op de rol van geo- gegevens, geo-databases en GIS binnen de Shell/NAM-wereld, daarbij vooral tijdens de discussie vanuit de achter ste rij van de zaal bijgestaan door Roel Nicolai, drukte het integrerende facet beeldend uit door het woord lijm uit te spreken. Verouden verduidelijkte dat tussen technologie en praktijk vele uit dagingen staan en één van de belang rijkste daarvan is het bewustwordings traject. Niet zozeer de noodzaak tot integratie, als wel welke weg gevolgd dient te worden om daar te komen, speelt in dat traject een belangrijke Floris Versteeg gaf een aardig overzicht van veel conversie valkuilen. Luc Heres gaf een heldere uitleg hoe het ontwerpen van een nieuw gegevensmodel in zijn werk gaat. Jack Verouden ging in op de rol van geogegevens, geo-databases en GIS binnen de Shell/NAM-wereld. rol. Aan het eind van 2002 dient de vol ledige implementatie van Oracle Spa tial, ESRI ArcGIS 8 en ArcIMS een feit te zijn. Men heeft hoge verwachtingen van de op internetbrowsers gebaseerde geo-portalen. Omdat men verwacht dat het nog even zal duren voordat de ze technologie volledig operationeel zal zijn, gaat men eerst gebruikmaken van het Geography Network-principe. In dat kader zijn ook metadata van belang, omdat men alleen daarmee een goed overzicht kan krijgen over welke data men heeft, waar die data zijn, wat de kwaliteit en de bruikbaarheid ervan zijn, en wie de eigenaar is. Voor de wat verder weg liggende toekomst zal 3D- GIS het trefwoord vormen. De themamiddag werd gehouden tij dens de Wereld GIS-dag. Dit is oor spronkelijk een initiatief van ESRI om het belang van geo-informatie voor het begrijpen en oplossen van de veelom vattende problemen waarmee de mensheid thans wordt ge confronteerd onder de aandacht te brengen en om een we reldwijd bewustwordingsproces in gang te zetten. Thans is het uitgegroeid tot een wereldwijd evenement, waarbij tal van organisaties zijn betrokken. Deze organisaties hebben heel goed het adagium begrepen'Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst'. En zo kwam het dat op die dag, naast geleerde en door de praktijkwol geverfde mannen en vrouwen, ook dartele basisschoolkinderen het gebouw voor Geodesie en belendende percelen bevolkten. De kinderen mochten met GPS een schat zoeken en met de computer de binnenstad van Delft herinrichten. Het laatste betekende voor de mees te kinderen het maken van een fantasiekaartje. Enkele reac ties van de kinderen"Ik wist nog niet datje met de computer een kaart kunt maken". "TU Delft is gewoon top!". "Het schatzoeken was erg leuk. Vooral met dat apparaat waarmee je kunt zien hoeveel satellieten er in de ruimte zijn". "Ik wist niet dat er satellieten be stonden". Wordt het niet eens tijd dat het lesmateriaal voor basisscholen wordt aangepast? De Nederlandstalige proceedings van deze studiemiddag zijn verschenen als publicatie no. 11 van de sectie GIS Technologie, onder verantwoordelijkheid van prof. dr. ir. Peter van Oosterom, en zijn te bestellen bijTU Delft, af deling Geodesie, sectie GIS Technologie, telefoon (015) 278 17 01, fax (015) 278 27 45, e-mail: gist@geo.tudelft.nl. GEODESIA 2002-2

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 23